Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 obdoba filozofických dejín

Goto down 
4 posters
AutorSpráva
jitka
Slobodný občan
Slobodný občan
jitka


Poeet p?íspivku : 62
Registration date : 27.09.2007

obdoba filozofických dejín Empty
OdoslaťPredmet: Re: obdoba filozofických dejín   obdoba filozofických dejín Icon_minitimeSo apríl 05, 2008 6:46 pm

Čiže každé delenie má svoje kritéria a pri filozofii si treba tieto kritéria jednoznačne uvedomiť Smile[/quote]

S tým súhlasím. Ja som ale filizofiu nedelila z gnozeologického ani ontologického hľadiska, ale chronologicky, a aj to len tak, nie podrobne
Návrat hore Goto down
jitka
Slobodný občan
Slobodný občan
jitka


Poeet p?íspivku : 62
Registration date : 27.09.2007

obdoba filozofických dejín Empty
OdoslaťPredmet: Re: obdoba filozofických dejín   obdoba filozofických dejín Icon_minitimeSo apríl 05, 2008 6:44 pm

nyarlathotep napísal:
jitka:
ale velmi si sa ponahlala, ked si to pisala, ze? Laughing

hej
Návrat hore Goto down
Zkiller
Slobodný občan
Slobodný občan



Poeet p?íspivku : 30
Age : 33
Localisation : Lučenec / SR (SVK)
Registration date : 14.01.2008

obdoba filozofických dejín Empty
OdoslaťPredmet: re:   obdoba filozofických dejín Icon_minitimePi apríl 04, 2008 12:20 pm

Pozn.
Filozofiu je ťažké rozdeliť na obdobia a priradiť ku každému obdobiu to svoje orechové, jedine stredovekú filozofiu možme chápať s menšími výnimkami ako jeden a ten istý celok, ktorý vníma iba ontologickú stránku prvotného vedomia (idealisti) a nie bytia (materiálu, materialisti).
Väčšina filozofov aj známy Aristoteles je duálneho typu, čiže sa ich ideálne a materiálne spájajú do jednej jednoty.... (DUALISTI)
Ďalej si treba uvedomiť aj gnozeologickú stránku filozofie, ktorá hovorí o tom či je svet poznateľný...väčšina filozofov chápe svet ako poznateľný, no vo vývoji filozofie sa stretávame aj s názormi, ktoré hovoria o tom, že svet je vo svojej podstate nepoznateľný (Agnosticizmus napr. E.Kant)

Čiže každé delenie má svoje kritéria a pri filozofii si treba tieto kritéria jednoznačne uvedomiť Smile
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

obdoba filozofických dejín Empty
OdoslaťPredmet: Re: obdoba filozofických dejín   obdoba filozofických dejín Icon_minitimeŠt apríl 03, 2008 5:18 pm

jitka:
ale velmi si sa ponahlala, ked si to pisala, ze? Laughing
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

obdoba filozofických dejín Empty
OdoslaťPredmet: Re: obdoba filozofických dejín   obdoba filozofických dejín Icon_minitimeŠt apríl 03, 2008 4:28 pm

ja filozofiu veľmi neovládam, ale ma celkom zaujali smery ako socializmus, hédonizmus a napr. problematika ideálneho usporiadania štátu, aké má výhody ten ktorý model a pod. ale z každého som len tak povrchne uňuchol, takže v tom vôbec nie som doma...ale ak už niečo z filozofie, tak toto je tak do pohodovky... Smile
Návrat hore Goto down
jitka
Slobodný občan
Slobodný občan
jitka


Poeet p?íspivku : 62
Registration date : 27.09.2007

obdoba filozofických dejín Empty
OdoslaťPredmet: obdoba filozofických dejín   obdoba filozofických dejín Icon_minitimeŠt apríl 03, 2008 3:52 pm

Filozofia počas svojho vývinu prechádzala rôznymi obdobiami.
Mohli by sme ju rozdeliť na tieto obdobia ( z chronologického hľadiska) :

Staroveká filozofia :
-raná grécka filozofia
-klasická grécka filozofia
-poklasická / helenistická grécka filozofia

Stredoveká filozofia:
-patristika
-scholastika

Novoveká filozofia :
-renesančná filozofia
-klasická novoveká filozofia
-poklasická filozofia
- filozofia 20. storočia


Tieto obdobia sa, samozrejme delia aj ďalej.
Ktoré z nich je podľa vás najzaujímavejšie?


Naposledy upravil jitka dňa So apríl 05, 2008 6:54 pm, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore Goto down
Sponsored content





obdoba filozofických dejín Empty
OdoslaťPredmet: Re: obdoba filozofických dejín   obdoba filozofických dejín Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
obdoba filozofických dejín
Návrat hore 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Filozofia-
Prejdi na: