Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Územia Veľkej Moravy

Goto down 
+5
alganor
Brano
Madria
monkeyml
von Schwerzell
9 posters
AutorSpráva
Zavael
Poddaný
Poddaný
Zavael


Poeet p?íspivku : 6
Registration date : 21.04.2008

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeSo apríl 26, 2008 2:02 pm

nyarlathotep napísal:
ty si nejaky odbornik na povahy narodov, ako tak pozeram...

otec mi robi v cesku a ja som robil tiez urcity cas Smile a o madaroch to je vseobecne zname Smile aspon tu kde zijem, blizko juznej hranici tak asi tak, ale zas nemozem hadzat vsetkych do jedneho vreca... a odbornikom by som sa nenazyval Wink je to len moj subjekt nazor
teraz k teme: nemate niekto nejaky zdroj na uzemie velkej moravy? alebo aspon slovenska z tohoto obdobia? najlepsie by bola nejaka mapa ale nie rimska alebo zmienka v nejakom dokumente a podobne... rad by som vedel ktore mesta boli ako pomenovane a ktore boli vacsimi centrami alebo mensimi a tak..
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeSt apríl 23, 2008 10:25 am

Zavael napísal:
aspon vidno rozdiel v povahe slovaka a cecha, zatial co mi pripustame ze by to tam MOHLO byt, vy si suverene tvrdite ze to tam je... (podobnu povahu maju aj madari Twisted Evil)
tot moj skromny nazor
ty si nejaky odbornik na povahy narodov, ako tak pozeram...
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimePo apríl 21, 2008 11:02 am

ak je to taky isty historik ako ten nas pan Durica...tak nas ochran od vsetkeho zleho..xixi

neviem ci ste citali ten rozhovor co som sem uviedol link (s riaditelom SAV Archelogie p. Ruttkayom)...bude urcite zaujimave sledovat co sa na sk este objavi...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimePo apríl 21, 2008 10:36 am

Madria napísal:
centrum Velké Moravy se samozřejmě nacházelo v Uherském hradišti a vtěch končinách - čili Morava jak poleno

toto si madria napísala a je to podľa mňa blbosť...ak to nie je tvoj názor, tak napíš zdroj, aby to bolo jasnejšie...to, že niečo sa píše v nejakej učebnici dejepisu Exclamation nebuď toto, dejepisné učebnice sú slabé jak pigi čaj...síce neviem ako vaše, ale u nás na SR sú tie naše učebnice dosť slabé, takže ak dejepis, tak samovýuka Wink si si prečítala tie vetičky z časopisu Svět, čo som tu hodil? je to český časopis a ten historik tam čo ho písal, si tiež nedovolil povedať, čo bolo hlavným sídlom veľkej moravy, tak to už asi niečo znamená nie? jednoducho tá tvoja suverénna veta o centre VM No

EDIT: hoci tu je aj otázka, aký kvalitný je daný pán Kačer historik... scratch
Návrat hore Goto down
Madria
Rytier
Rytier
Madria


Poeet p?íspivku : 232
Age : 33
Registration date : 12.12.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimePo apríl 21, 2008 10:29 am

Zavaeli, tvůj příspěvek je skutečně zajímavý. Víš, co se tu tvrdí o Slovácích? Že jsou velmi nacionální. Čili to znamená, že v každé zemi je pohled úplně jiný.
Já jsem tu nikde neuvedla, že sídlo bylo nabeton u Uherského hradiště, to že bylo tam , jsem napsala jako reakci na příspěvek, že se za hranicemi ČR smýšlí už o VM jinak.

To jsem uvedla, že mi utkvělo v hlavě jako jedno z velkých měst VM.
Nyní bych si dovolila citovat jednu větu z učebnice dějepisu (Dějepis 2 pro gymnázia a střední školy, středověk a ranný novověk, Petr čornej, Ivana Čornejová a František Parkan)

citácia :
Výzkumy se soustředily především na poznání hradiště Mikulčice, přihodně chráněného tokem Moravy. Zde asi sídlil velkomoravský vládce,..

Co mi mé slabé znalosti zeměpisu říkají, je to, že Mikulčice každopádně leží v ČR.

Vidím tam to slovo asi, pokud to chcete někdo vyvrátit, sama nevím, proč se tu ta diskuze rozvinula až do takové podoby.
Uznávám, že na Slovensku je pohled jiný, třeba poprvé jsem o nějakém Vladivojovi slyšela až na tady tomto fóru, v učebnici ho uvedeného nemáme.
Návrat hore Goto down
Zavael
Poddaný
Poddaný
Zavael


Poeet p?íspivku : 6
Registration date : 21.04.2008

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimePo apríl 21, 2008 12:54 am

Tak to je úplná somarina že hociaké centrum moravy bolo NAISTO v uhorskom hradisti... netvrdim ze nebolo, nestudujem dejepis ale precital som o VM dost toho aby som s istotou povedal ze nie je podlozeny nezvratny dokaz o centre VM... spekuluju vsetci a ako vidim v cechach sa ucia ze centrum je jednoducho ich lol! fajn, sranda musi byt, aspon vidno rozdiel v povahe slovaka a cecha, zatial co mi pripustame ze by to tam MOHLO byt, vy si suverene tvrdite ze to tam je... (podobnu povahu maju aj madari Twisted Evil)
tot moj skromny nazor
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeNe apríl 20, 2008 5:41 pm

otazkou takisto je..od akeho case sa datuje pouzivanie pojmu Cech, Cesi???
vie to niekto?

Takisto od akeho datumu sa datuje pouzivanie pojmu Slovak, Slovaci, nakolko co sa tyka toho 8-9-10 storocia tak sa spominaju Slovieni....ak si dobre spominam....


ale toto uz asi newpatri do tohoto predmetu o uzemiach Velkej Moravy
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeSo apríl 19, 2008 8:32 pm

takže som si asi pred 5-timi minútami prečítal jeden fajn článoček v časopise Svět o morave, tak tu hodím dve vety z neho..

prvá je hlavne pre Madriu....

"Moravské knížectví ovšem nebylo pevně organizovaným útvarem a dokonce ani nemělo jednoznačne určené centrum čili "hlavní město"."

tým reagujem na tvoj príspevok, kde dané centrum Veľkej Moravy jednoznačne uvádzaš. táto vetička je jednou z mnohých, ktorá podporuje moje vety, že do dnes to centrum nie je jasné a sú okolo toho polemiky....

druhá veta je o krste...

"Český kníže Bořivoj přijal křest od moravského arcibuskupa Metoděje kolem roku 880 a až do roku 895 ovládala Čechy formálně moravská knížata."

a predsa tu dám ešte tretiu vetu, ktorá bola pre mňa osobne veľkou novinkou...

"Je známo, že v 9. století na našem území neexistoval stát jménem Velká Morava. Tento název totiž použil pro první státní útvar na našem území až roku 950 (skoro 50 let po jeho zániku) byzantský císař ve svém spisku O spravování říše."

tak len toľko som chcel...

Zdroj: Svět, duben 2008, Morava pod českou korunou, ppg 74-76, auto článku - Jindřich Kačer, historik


ospravedlňujem sa za takéto amatérske uvedenie zdroja, ale naozaj som zabudol ako by sa správne mali uvádzať časopisy ako zdroje. ale základ je, že som to uviedol a nejde o plagiátorstvo.... Cool
Návrat hore Goto down
Madria
Rytier
Rytier
Madria


Poeet p?íspivku : 232
Age : 33
Registration date : 12.12.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeŠt apríl 17, 2008 4:03 pm

leandra napísal:
O návaznosti VM a Praha se mluví asi také z důvodu, že Bořivoj byl pokřtěn jedním z věrozvěstů. Teď si bohužel nevzpomínám,který to byl.
Podle mě Metoděj.
Návrat hore Goto down
leandra
Poddaný
Poddaný
leandra


Poeet p?íspivku : 26
Registration date : 18.03.2008

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeSt apríl 16, 2008 7:19 pm

O návaznosti VM a Praha se mluví asi také z důvodu, že Bořivoj byl pokřtěn jedním z věrozvěstů. Teď si bohužel nevzpomínám,který to byl.
Návrat hore Goto down
Madria
Rytier
Rytier
Madria


Poeet p?íspivku : 232
Age : 33
Registration date : 12.12.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimePo apríl 07, 2008 3:29 pm

Jestli chápu přesně, o co tu jde, tak napřáklad v těch 90 letech byl zavražděn sv. Václav, jehož děda ještě byl správcem Čech pro Velkou Moravu a o sv. Václavovi podle mě nemusím víc hovořit. Dále byla zavražděna také sv. Ludmila.
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeNe apríl 06, 2008 5:56 pm

otazkou je..co sa dialo pocas tych 90 rokov...?
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeNe apríl 06, 2008 2:21 pm

Madria napísal:
A jen tak si myslím, že není potřeba tak prožívat zánik Velké Moravy, jen se centrum státu přesunulo směr Praha.
sice do Velkej Moravy az tak nevidim, ale toto mi pripada ako hladanie kontinuity niekde, kde ziadna nie je... sama hovoris, o takmer 90-tich rokoch prazdna... to je celkom dlha doba...
Návrat hore Goto down
Madria
Rytier
Rytier
Madria


Poeet p?íspivku : 232
Age : 33
Registration date : 12.12.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeNe apríl 06, 2008 1:48 pm

Bořivoj I. vlastně spravoval Čechy pro Velkou Moravu.
Velká Morava zanikla okolo roku 907, český stát vznikl až 995 (vyvraždění slavníkovců),

A jen tak si myslím, že není potřeba tak prožívat zánik Velké Moravy, jen se centrum státu přesunulo směr Praha. Na Moravě vzniklo Moravské markrabství, které v určité době mělo svou míru samostatnosti.
Návrat hore Goto down
**stevo**
Poddaný
Poddaný



Poeet p?íspivku : 3
Registration date : 06.04.2008

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeNe apríl 06, 2008 11:08 am

ako prvi sa od moravi odtrhli česi a začal rozklad riše
Návrat hore Goto down
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža
Brano


Poeet p?íspivku : 2233
Age : 30
Localisation : MT
Registration date : 26.02.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeSo apríl 05, 2008 11:15 pm

tak napr. dopravna poloha, rozvynutejsie sidlo, viacej obilia atd....
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeSo apríl 05, 2008 8:34 pm

Br@no napísal:
my sme sa zase učili že centrom bolo nitrianske kniežatstvo bo mojmir vyhnal pribinu a usidlil sa v nitre
otazka na zamyslenie: aky vyznam by malo pre mojmira menit centrum svojho uzemia????
najnovsie co som cital k tejto teme tak po spojeni kniezatstva vystupovali ako jeden celok ktoremu vladne jeden panovnik, ale nitra si ponechala zvlastny status, ktory jej zostal aj v prvom obdobii vytvarania uhorskeho statu, ktorym sa stala sidlom udelneho kniezata - buduceho naslednika tronu. priklad rastislav/svatopluk
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimeSo apríl 05, 2008 7:48 pm

myslite tu geograficke centrum..alebo centrum moci..? to su dve rozdielne zalezitosti.. Cool
Návrat hore Goto down
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža
Brano


Poeet p?íspivku : 2233
Age : 30
Localisation : MT
Registration date : 26.02.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimePi apríl 04, 2008 7:03 pm

my sme sa zase učili že centrom bolo nitrianske kniežatstvo bo mojmir vyhnal pribinu a usidlil sa v nitre
Návrat hore Goto down
Madria
Rytier
Rytier
Madria


Poeet p?íspivku : 232
Age : 33
Registration date : 12.12.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimePi apríl 04, 2008 6:51 pm

To jsem napsala jako reakci na
citácia :
každá z dvoch krajín (česko a slovensko) si uplatňuje nárok na to, že v rámci ich územia sa nachádzalo centrum veľkej moravy
Toto nám říkala už paní učitelka na základní škole ve vlastivědě, tak to pokračovalo přes nižší stupeň a gymnázia a totéž nám bylo sděleno vloni, když se toto učivo probíralo, tak to stojí v učebnici.
Vždyť je taky logické, aby centrum bylo na Moravě, když se to jmenovalo Velkomoravská říše.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimePi apríl 04, 2008 3:22 pm

vidíš, to tvrdíš ty...také som tiež čítal...kukneš na iného historika odborníka a povie čosi úplne iné...o tom presne som písal. ale možno si už v tom medzičasom urobili jasno...
Návrat hore Goto down
Madria
Rytier
Rytier
Madria


Poeet p?íspivku : 232
Age : 33
Registration date : 12.12.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimePi apríl 04, 2008 3:20 pm

centrum Velké Moravy se samozřejmě nacházelo v Uherském hradišti a vtěch končinách - čili Morava jak poleno
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimePi apríl 04, 2008 12:42 pm

čo sa územia veľkej moravy týka, tak na dejepise, v časopisoch a knihách (náhodné články), som sa stále dočítal inú informáciu o tomto území, ako aj s faktom, že sa do dnes vedú spory o tomto území a každá z dvoch krajín (česko a slovensko) si uplatňuje nárok na to, že v rámci ich územia sa nachádzalo centrum veľkej moravy a aj územne väčšia a dôležitejšia časť tohto celku. dôkazy nedokážu s istotou potvrdiť tieto tvrdenia a preto vzniká mnoho rôznych hypotéz....
takže toto ja viem ohľadom územia veľkej moravy (nic moc) Smile
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitimePi apríl 04, 2008 11:39 am

Územia Veľkej Moravy 600px-Great_Moravia-slk

1: od 833 do 907: Moravské kniežatstvo;
2: od 833 do 907: Nitrianske kniežatstvo;
3: spolu s 2 alebo spolu s 4;
4: od 833 alebo od vlády Rastislava do (?)896: Nitrianske kniežatstvo;
5: spolu s 1 alebo od roku 853/54 do (?)907: Moravské kniežatstvo;
6: od roku 858 do (?)894: Nitrianske kniežatstvo;
7: spolu s 2 alebo spolu s 22;
8: spolu s 6 alebo spolu s 20;
9: od vlády Rastislava (846-870) alebo Svätopluka I. (871-894) do 896: Nitrianske kniežatstvo;
10: spolu s 8 alebo spolu s 20;
11: od 874 do (?) 907: Visliansko;
12: pravdepodobne spolu s 11;
13: od 880 do ?: Sliezsko (podľa niektorých názorov nebolo pripojené);
14: pravdepodobne spolu s 14;
15: od 890 do 897: Lužica;
16: veľmi pravdepodobne spolu s 15;
17: veľmi pravdepodobne spolu s 15;
18: pravdepodobne spolu s 15-17;
19: od 888/890 do 894: Čechy;
20: od 883/884 do 894: Panónske kniežatstvo;
21: veľmi pravdepodobne spolu s 20;
22: spolu s 20 (a 21): možno Panónske kniežatstvo;
23: od 881/882 do 896: Zátisie;
24: pravdepodobne spolu s 23;
25: od vlády Svätopluka (871-894) do (?) 896;
26: od vlády Svätopluka (871-894) do ?;
27: spolu s 23 alebo spolu s 24

zdroj wikipedia
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Územia Veľkej Moravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Územia Veľkej Moravy   Územia Veľkej Moravy Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Územia Veľkej Moravy
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: História Národov :: Dejiny Slovákov-
Prejdi na: