Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR

Goto down 
4 posters
AutorSpráva
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeNe júl 13, 2008 11:08 pm

skús to cez torrenty, alebo jednoducho im tam surovo napíš, aby ti poslali ten dokument.... Cool Cool Cool
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeNe júl 13, 2008 10:52 pm

na ct som skusal, ale nenasiel som to.....tak preto som sa pytal ci nahodou to niekto nema...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeNe júl 13, 2008 10:47 pm

Ale zase nemôžeme na Čechov len špiniť... Totiž Slovensko bolo do r. 1918 tisíc rokov súčasťou Uhorska. Hoci Slovensko bolo najpriemyselnejšou časťou Uhorska, aj tak v porovnaní s českými krajinami sme boli im na hony vzdialení... a nedalo sa všetko naraz vybudovať... také niečo dokázal iba Josif Vissarionovič, no ale jeho metódy stáli mnohých ľudí životy...

Alganor: Ten dokument, ktorý si spomínal, kde by sa dal nájsť? myslím, že bude na stránke ČT ako všetky jej relácie...
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeNe júl 13, 2008 9:22 pm

rozvoj by tu kazdopadne bol, ale nie az v takom velkom meratku.....najskor by sa u nas musela vybudovat infrastruktura a to vzhladom na to, ze CSR existovala v tazkej dobe a kratko, nebolo mozne.
P.S.:ohladom csr a jeho existencie v 20-storoci chodila na ct2 debata historie.cs - nema to nahodou niekto ????
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeNe júl 13, 2008 8:41 pm

áno, áno....ale keby tu neboli tie tzv. strategické dôvody, ako by sme asi nakoniec skončili...hmm... scratch
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeNe júl 13, 2008 7:27 pm

To bolo do cca. polovice 30. rokov, no potom zo strategických vojenských cieľov sa Slovensko začalo spriemyseľňovať...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeNe júl 13, 2008 2:55 pm

čo sa toho odburávania týka, tak to je to, čo sa do čiech začala postupne presúvať väčšina priemyselnej výroby celého štátu s cieľom odsunúť slovensko na druhú koľaj a spraviť z neho len odbytisko tovarov a poľnohospodársku oblasť?
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeŠt jún 26, 2008 4:10 pm

Máš pravdu z čiech prišlo mnoho odborných pracovníkov, pretože u nás chýbala inteligencia, no nemuseli nám poslať takých ľudí ako bol napríklad pán prof. Chalupecký, ktorého som tu už viackrát spomínal Smile. Čo sa týka ekonomiky pamätáš si niečo o odbúravaní priemyslu na Slovensku? Je zaujímavé, že v 30. rokoch sa naraz začalo čosi stavať na Slovensku zo strategických dôvodov....

Čo sa týka tých pražských zákonov, myslím, že máš na mysli zákony, ktoré pomaly paralizovali SNR....
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeŠt jún 26, 2008 4:02 pm

Felix napísal:
Tak si mal šermovať číslami ako ja Smile.

A čo čechoslovakizmus v politike a v ekonomike?
sermovat som nemohol, lebo som si tie cisla nepamatal... Laughing tych 20% mi akurat cosi hovorilo...

k tej ekonomike a politike: no cosi sa mi mari o prazskych zakonoch a centralizovani moci, ale teraz neviem, ci si to nepletiem s ceskoslovenskom po roku '45...

kazdopadne, z ciech prislo na slovensko mnozstvo uradnikov, ucitelov a dalsich "pracovnikov" z radov inteligencie, kedze slovensko si pocas poslednych rokov R-U uzilo dost madarizacie a teda nam akosi chybala nasa vlastna "trieda" inteligencie (ak to mozem tako povedat)...

v hospodarstve sme aj nadalej tvorili skor taku potravinovu zakladnu cecham... neboli tu nejake extra snahy o industrializaciu slovenska...

vsetko len tak lovim v pamati, co si pamatam zo skoly, takze ma skludom opravujte...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeŠt jún 26, 2008 3:52 pm

nyarlathotep napísal:
heh, a to iste som mal na mysli ja... Laughing

Tak si mal šermovať číslami ako ja Smile.

A čo čechoslovakizmus v politike a v ekonomike?
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeŠt jún 26, 2008 2:48 pm

Felix napísal:
V národnostnom zákone sa píše kedy sa môže úradovať v jazyku národnostnej menšiny, keď je tam cca. 20 (čo je lepšie ako dnes) percent príslušníkov danej menšiny a keď je tam cca. 50 - 75 percent, tak sa tam musí úradovať 2jazyčne alebo iba v jazyku národnostnej menšiny. Bolo tam napísané, že úradným jazykom v ČSR je československý jazyk a v Čechách je to čestina a na Slovensku je to Slovenčina - to vyjadruje to, že akokeby sme nemali ani svoj vlastný jazyk... tak preto som to myslel tak.
heh, a to iste som mal na mysli ja... Laughing
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeŠt jún 26, 2008 2:13 pm

nyarlathotep napísal:
narodnosti v CSR - asi si ma nepochopil - pisal som, ze narodnostne mensiny v CSR mali velmi dobre podmienky a slovaci ako sucast CS naroda boli v konecnom dosledku na tom este horsie ako narodnostne mensiny...
(alebo teraz nerozumiem ja tebe)

V národnostnom zákone sa píše kedy sa môže úradovať v jazyku národnostnej menšiny, keď je tam cca. 20 (čo je lepšie ako dnes) percent príslušníkov danej menšiny a keď je tam cca. 50 - 75 percent, tak sa tam musí úradovať 2jazyčne alebo iba v jazyku národnostnej menšiny. Bolo tam napísané, že úradným jazykom v ČSR je československý jazyk a v Čechách je to čestina a na Slovensku je to Slovenčina - to vyjadruje to, že akokeby sme nemali ani svoj vlastný jazyk... tak preto som to myslel tak.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeŠt jún 26, 2008 1:43 pm

narodnosti v CSR - asi si ma nepochopil - pisal som, ze narodnostne mensiny v CSR mali velmi dobre podmienky a slovaci ako sucast CS naroda boli v konecnom dosledku na tom este horsie ako narodnostne mensiny...
(alebo teraz nerozumiem ja tebe)
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeŠt jún 26, 2008 1:38 pm

nyarlathotep napísal:
heh, teraz nas skusas, alebo o tom fakt nic nevies?
Laughing

Vždy, keď takto otvorím tému, tak mojím úmyslom je Vás skúšať... Laughing Laughing

nyarlathotep napísal:
no cechoslovakizmus (ak to berieme len v ramci 1. ČSR) bol umelo vykonstruovany koncept ceskoslovenskeho naroda, aby boli Cesi a Slovaci v ramci novovzniknuteho statu vacsinovym narodom... v Cechach bola velmi velka nemecka mensina, na Slovensku madarska, no a k tomu este Zakarpatska Rus s rusinmi a ukrajincami, poliaci... mali sme tu kopec narodnosti...

To je pravda, no to nie je povedzme primárny dôvod prečo tomu bolo tak. T. G. Masaryk potreboval presvedčit dohodové štáty, aby súhlasili s vytvorením samostatného ČS štátu museli sme sa zahrať na to, že existuje len jeden československý národ - dohodové mocnosti by nikdy nesúhlasili s vytvorením akéhosi qasi malého R-U. Preto bolo potrebné trocha hrať divadlo. Na to to bolo dobré. No po vzniku štátu, Česi akosi nechceli presťať s tým divadielkom... Samozrejme aj ten tvoj dôvod je veľmi dôležitý. Nemci v pohraničných oblastiach Čiech by začali vyskakovať viac ako vyskalovali aj bez toho...

nyarlathotep napísal:
uz si presne nepamatam jednotlive clanky ustavy z roku 1920 (skusim doma pohladat), ale viem, ze vzhladom na tento fakt mali narodnostne mensiny v CSR naozaj dobre podmienky na realizaicu (boli ukotvene aj v ustave) - no a kvoli centralizacii moci v Prahe dokonca z toho takto Slovaci vychadzali este horsie ako jednotlive mensiny...

Nebolo tomu až tak, no pozri si jazykový zákon.... Národnosti v ČSR mali výborné postavenie...

nyarlathotep napísal:
cechoslovakizmus ale mal svoje pociatky uz niekde v 19. storoci, mnohi ceski myslitelia povazovali Slovakov len za jednu z vetiev Ceskeho naroda, a pod... toto obdobie nemam az tak namakane (vsetkych tych Palackych, Palarikov a ostatnych manikov - dost kvalitne sa mi pletu... Laughing )

Aj to malo svoj dôvod - ak by sme sa vrámci R-U odtrhli od U a boli by sme v jednom útvare pričlenení spolu s Čechmi k R, tak naše postavenie by bolo omoho lepšie ako pod U.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeUt jún 24, 2008 8:40 am

heh, teraz nas skusas, alebo o tom fakt nic nevies? Laughing

no cechoslovakizmus (ak to berieme len v ramci 1. ČSR) bol umelo vykonstruovany koncept ceskoslovenskeho naroda, aby boli Cesi a Slovaci v ramci novovzniknuteho statu vacsinovym narodom... v Cechach bola velmi velka nemecka mensina, na Slovensku madarska, no a k tomu este Zakarpatska Rus s rusinmi a ukrajincami, poliaci... mali sme tu kopec narodnosti...

uz si presne nepamatam jednotlive clanky ustavy z roku 1920 (skusim doma pohladat), ale viem, ze vzhladom na tento fakt mali narodnostne mensiny v CSR naozaj dobre podmienky na realizaicu (boli ukotvene aj v ustave) - no a kvoli centralizacii moci v Prahe dokonca z toho takto Slovaci vychadzali este horsie ako jednotlive mensiny...

cechoslovakizmus ale mal svoje pociatky uz niekde v 19. storoci, mnohi ceski myslitelia povazovali Slovakov len za jednu z vetiev Ceskeho naroda, a pod... toto obdobie nemam az tak namakane (vsetkych tych Palackych, Palarikov a ostatnych manikov - dost kvalitne sa mi pletu... Laughing )
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitimeUt jún 24, 2008 12:32 am

Napíšte mi pár viet o tejto problematike...
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR   Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Čechoslovakizmus a slovenská otázka za 1. ČSR
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: História Národov :: Dejiny Slovákov-
Prejdi na: