Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Trója

Goto down 
+11
Stano
digina007
Crowley
monkeyml
polgi
corpsee
Gerdinka
achilles
Brano
nyarlathotep
Th()maSS
15 posters
Choď na stránku : 1, 2  Next
AutorSpráva
hector
Poddaný
Poddaný



Poeet p?íspivku : 1
Registration date : 16.11.2008

Trója Empty
OdoslaťPredmet: trójsky poklad   Trója Icon_minitimeNe november 16, 2008 12:35 pm

polgi napísal:
Ja si myslim ze nieco je pravda a nieco vymysel
...na konci druhej svetovej vojny ulúpila ruská army/v zničenom berlíne/ tento poklad a dodnes sa nachádza v moskve.Až v deveťdesiatych rokoch to priznali...ale nevrátili.snáď sa to niekedy dorieši a bude ho možné opäť niekde vidieť. Exclamation
Návrat hore Goto down
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža
Brano


Poeet p?íspivku : 2233
Age : 30
Localisation : MT
Registration date : 26.02.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeŠt jún 26, 2008 9:28 pm

chybička se vbloudila ....
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeŠt jún 26, 2008 7:35 pm

Návrat hore Goto down
Jančo
Veľmož
Veľmož
Jančo


Poeet p?íspivku : 977
Age : 34
Localisation : Žarnovica, D.C.
Registration date : 26.11.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeSt december 12, 2007 6:58 pm

On objavil len pozostatky nejakého mesta. Ale podľa mňa niet pochýb, že to bola Trója.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeSt december 12, 2007 10:47 am

šak jasné, že existovala, sa mi zdá, že o tom aj niekto písal...Schlieman ju objavil...chvála mu...
Miruška napísal:
Podľa mňa trója existovala. Raz som dokonca videla aj ten film. Brad tam bol vážne sladký Smile (sorry Janci, ale je to pravda). A raz som dokonca čítala Ilias. Je to veľmi zaujímavé dielo, ale už si z neho skoro nič nepamätám.
Návrat hore Goto down
Miruška
Poddaný
Poddaný
Miruška


Poeet p?íspivku : 19
Age : 34
Registration date : 11.12.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeSt december 12, 2007 10:43 am

Podľa mňa trója existovala. Raz som dokonca videla aj ten film. Brad tam bol vážne sladký Smile (sorry Janci, ale je to pravda). A raz som dokonca čítala Ilias. Je to veľmi zaujímavé dielo, ale už si z neho skoro nič nepamätám.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimePi december 07, 2007 4:25 pm

o tom filme si prečítaj diskusiu v sekcii historické filmy a topic trója, tam sa toho dosť popísalo Very Happy
Janci napísal:
monkeyml napísal:
v báji to určite tak bolo a odporúčam si o tom niečo prečítať, jednak preto, že je to skvelý príbeh a jednak preto, že sa ním končí grécka mytológia...

určite si to niekedy prečítam. Ja som zatiaľ videl len ten film Trója, ale neviem posúdiť, či je to naozaj dôveryhodné. Hoci náš profesor slovenčiny nám to odporučil na maturity. Práve dnes sme preberali Illias a Odisseu na literatúre ako opakovanie na maturity.
Návrat hore Goto down
Jančo
Veľmož
Veľmož
Jančo


Poeet p?íspivku : 977
Age : 34
Localisation : Žarnovica, D.C.
Registration date : 26.11.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimePi december 07, 2007 4:13 pm

monkeyml napísal:
v báji to určite tak bolo a odporúčam si o tom niečo prečítať, jednak preto, že je to skvelý príbeh a jednak preto, že sa ním končí grécka mytológia...

určite si to niekedy prečítam. Ja som zatiaľ videl len ten film Trója, ale neviem posúdiť, či je to naozaj dôveryhodné. Hoci náš profesor slovenčiny nám to odporučil na maturity. Práve dnes sme preberali Illias a Odisseu na literatúre ako opakovanie na maturity.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimePi december 07, 2007 10:29 am

v báji to určite tak bolo a odporúčam si o tom niečo prečítať, jednak preto, že je to skvelý príbeh a jednak preto, že sa ním končí grécka mytológia...
Návrat hore Goto down
Jančo
Veľmož
Veľmož
Jančo


Poeet p?íspivku : 977
Age : 34
Localisation : Žarnovica, D.C.
Registration date : 26.11.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimePi december 07, 2007 9:29 am

Čo sa Tróje týka, neviem o nej skoro nič. Napadá ma k nej iba trójsky kôň, ktorý bol myslím Oddyseovym nápadom. Ale neviem, či to tak bolo.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimePo november 26, 2007 12:34 pm

hmm, niektoré veci som o ňom počul, ale nie všetko..najmä tá jeho smrť je krutá. ale to len dokazuje, čo dokážu robiť predsudky...ale bol to skvelý archeológ.
Návrat hore Goto down
Stano
Poddaný
Poddaný



Poeet p?íspivku : 7
Registration date : 25.11.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeNe november 25, 2007 8:50 pm

Na toto fórum jsem narazil náhodou a nedalo mi to, abych nenapsal něco o H.Schliemannovi. Celý jeho život byl totiž neuvěřitelný.
Neměl žádné historické vzdělání (nevyučil se ani knihkupcem). Přesto ovládal plynně 13 jazyků a v dalších 12 se dorozuměl a měl od mládí touhu objevit Tróju. Když utekl z učení dal se najmout na loď do Venezuely, která ztroskotala. On přežil a dostal se do Ruska, kde začal obchodovat. Neskutečně rychle zbohatl a stal se v Evropě známým a uznávaným obchodníkem. Když oznámil, že končí a všechny své peníze chce věnovat na hledání Tróje - bylo to bráno jako nejlepšíší vtip sezony.
Jediné vodítko měl v Homérově Illiadě, protože v jeho době nikdo z odborníků a historiků nepřipouštěl možnost, že Troja existovala. Byla to přeci báje sepsaná bůh ví kým. Objevil v místech která odpovídají popisu Homéra ( kopec Hasarlik) několik vrstev "měst" a nejstarší vrsta skutečně vypovídala o městě zničeném velkým ohněm. On věřil, že objevil Tróju a historikové se k tomu začali přiklánět až tak 50 let po jeho smrti.
V té době byl však úplně bez peněz. Vrátil se do Evropy. Znovu zbohatl a zase všechny peníze vrazil do svého chlapeckého snu - tentokrát do objevení Mykén. Vycházel z her Aischila a Euripida - a Mykény našel. Ostatně sám říkal " vždy jsem věřil že Homér,Aischilos a Euripides popisují skutečné události a nenechal jsem se zmást pochybnostmi historiků".
A jeho smrt byla také podivná. Jednou upadl v bezvědomí na ulici v Athénách. Protože chodil oblékán velmi nuzně, nechali jej na ulici dlouho ležet, pak jej sice odvezli do nemocnice ale tam jej odmítli přijmout, neboť nevypadal na to, že by si léčbu mohl zaplatit. Nechali ho vlastně umřít - a to si mohl koupit několik takových nemocnic. V té době už byl zase jedním z nejbohatších Evropanů.l
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeNe november 25, 2007 12:56 pm

kvôli žene...no neviem, mne sa to stále nezdá...to by bolo až príliš, 10 rokov.ja sa prikláňam k tomu ovládnutiu mora. ale to som už písal vyššie...
Návrat hore Goto down
digina007
Lord
Lord
digina007


Poeet p?íspivku : 551
Age : 31
Registration date : 21.11.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimePi november 23, 2007 9:39 pm

Ja si myslim,ze je to pravda,...a kvoli zene? preco nie....vtedy boli zeny velmi vazene a ak taketo nieco spravila, tak sa to vysoko trestalo....Myslim si tiez,ze cele to zas nie je uplne pravda s tou patou a tak,ale HOMer to pisal asi preto,ze vtedy si to tak zobrazili ,aby v tom mali prsty aj Bohovia,pretoze tam bolo vela tych Bohov...
Návrat hore Goto down
http://svetkresbyamalby.forumd.biz
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeŠt november 22, 2007 9:50 pm

Mnoo, zapojím sa do debaty o mytológií, keďže je to jedna z mojich najobľúbenejších tém, čo sa histórie týka.
Ad Trója, podľa mňa sa tá vojna určite odohrala, ale kvôli žene to veru byť nemohlo. AJ keď ohrdnutý chlap môže byť dosť rozčúlený, ale že by sa vydal zadupať svojho soka a jeho domovinu do zeme? silne pochybujem...ale tak zisky čo sa týka územia a tak podobne, to už mohlo byť lepším dôvodom. A Achilles? No odkedy som videla Tróju s Bradom Pittom, je mi Achilles skutočne sympatický Laughing ak existoval, bol to určite veľmi šikovný bojovník, ktorý stavil na desivú povesť Razz môj názor, ale myslím, že podobné veci tu už dozneli.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: troja   Trója Icon_minitimePo október 29, 2007 12:44 am

takze - uz je to vedecky a archeologicky potvrdene ze Schliemanova troja je ta Homerova troja, taktiez je jasne,ze tam bola obrovska vojna, ale dovod nie je znamy, skor zena bola len akasi zamienka a skutocny dovod bola politika,ktoru v tej dobe viedol Gretsky dobyvatel a kral Aganemnonn (alebo to bol jeho brat Menelaos?), ktory si podmanoval kmene do jedneho celku - Grecka. no a troja bola naozaj velka pevnost blizko pobrezia, ktora kontrolovala velmi dolezity Helespont , cize islo skor a take dalsie dobyvanie a pozazka vyznamneho strategickeho miesta, cim by Aganemnonn popri greckej zemi ovladal a kontroloval aj more, konkretne cesty z egejskeho do cierneho a spat. tie veci co pisal uz homer o hrdinoch a bohoch su uz podla mna trosku prikraslene, ale na druhej strane, troja je jedna z najkrajsich gretskych mytov, nie?
Návrat hore Goto down
corpsee
Poddaný
Poddaný
corpsee


Poeet p?íspivku : 28
Localisation : SVK
Registration date : 15.08.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeUt august 28, 2007 1:01 pm

polgi napísal:
Ja si myslim ze nieco je pravda a nieco vymysel

Postoj hodný diplomata!!! lol!
Návrat hore Goto down
polgi
Slobodný občan
Slobodný občan
polgi


Poeet p?íspivku : 82
Age : 30
Localisation : Handlová
Registration date : 01.06.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeUt august 28, 2007 12:07 pm

Ja si myslim ze nieco je pravda a nieco vymysel
Návrat hore Goto down
corpsee
Poddaný
Poddaný
corpsee


Poeet p?íspivku : 28
Localisation : SVK
Registration date : 15.08.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeSo august 25, 2007 5:24 pm

Pokiaľ viem tak zrúcaniny na kopci Hirssalik v Turecku sú naozaj považované za Tróju, objaviteľom bol Heinrich Schliemann (zaujímavý životopis!) pri vykopávkach zničil niekoľko vrstiev mladších zrúcanín aby sa dostal až k svojej vysnívanej Tróji. Pri dnešnej archeológií by sme sa až k Tróji nikdy nedostali, ostali by sme kopať pri prvých zrúcaninách aby sme ich nezničili ďalej by sme nešli!!!! Ale Schliemann hľadal Tróju a poklad kráľa Priama a bolo mu vcelku jedno, že zničí náleziská z mladších dôb.

A len vďaka tomu, že sa mu podarilo !!prepašovať!! (osobne) množstvo nálezov z Tróje (Turecka) do Grécka a potom ich darovať Berlínskemu múzeu je ich tam teraz toľko!
Ale keby ho boli chytil neviem čo by s ním urbili, pretože mal dohodu, že žiadny nález neodvezie!!!!!!!

sľuby sa sľubujú a ... lol!
Návrat hore Goto down
Gerdinka
Veľmož
Veľmož
Gerdinka


Poeet p?íspivku : 992
Registration date : 14.07.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeSo august 25, 2007 4:09 pm

aj tak najväčšiu zbierku nálezov z Tróje vlastnia Štátne múzeá v Berlíne...
Návrat hore Goto down
achilles
Zeman
Zeman
achilles


Poeet p?íspivku : 464
Age : 35
Localisation : ZH
Registration date : 08.06.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeŠt august 23, 2007 5:48 pm

Ved je vseobecne uznavane ze objavil troju...myslim ze tam nasiel aj poklad krala priama...takze to asi troja bude.
Návrat hore Goto down
http://www.worldoffootball.all-forum.net
Th()maSS
Kráľ
Kráľ
Th()maSS


Poeet p?íspivku : 627
Registration date : 25.02.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeŠt august 23, 2007 5:45 pm

Schlieman sice obajvil dake zrucaniny na pobreži turecka ale nikto nepotvrdil že to su trojske zrucaniny. Poloha sice kus sedi ako to bolo v knihe ale nemusela to byt prave troja. A hej je pravdepodobne že homer čerpal z dakej vojny a kus mu zapracovala múza a vzniklo knižne veľdielo takže može byt že helena bola pekna žena ktora sa zalubila do parisa a odišla s nim do troje a achiles najodvažnejšý z odvážnych ktoreho nahodou trafili do päty lol! ale z toho asi nezomrel hehe asi ho potom dorazil daky meč. A potom je tu pokračovanie liliasa a to odysea. Chlapik sa vracal po boji domov a chlapik asi zabludil lol! tak možno cestou zažil par dobrodružstiev ale nie tak prehnane ako to opisuje v knihe. Podľa mna sa homer musel veľmi nudiť lol! ale predsa napisal dobru knihu. king
Návrat hore Goto down
https://worldofhistory.forumczech.com
achilles
Zeman
Zeman
achilles


Poeet p?íspivku : 464
Age : 35
Localisation : ZH
Registration date : 08.06.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeŠt august 23, 2007 3:03 pm

Ako povedal nyarlathothep troja bola skutocne objavena henrychom Schliemannom (ak sa tak pise :-). ) to znamena ze aj vojna moze mat realny zaklad. Ja si myslim ze vojna naozaj bola ale pricina vojny teda trojska helena je fikcia...teda nie trojska helena ako zena..mozno zila ale nemyslim ze by sa rozputala taka vojna kvoli zene...tak isto mozu byt nejake postavy realne ale achilles ak niekedy existoval tak bol len velmi schopny vojak a nie nesmrtelny...tot moj nazor
Návrat hore Goto down
http://www.worldoffootball.all-forum.net
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža
Brano


Poeet p?íspivku : 2233
Age : 30
Localisation : MT
Registration date : 26.02.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeSt august 22, 2007 5:04 pm

skutocnost, podla mna
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitimeSt august 22, 2007 4:32 pm

Th()maSS napísal:
Bojovalo v nej mnoho skvelých bojovnikov len či to bola skutočnosť alebo bájka? čo si o tom myslíte? Existovala troja ? a bola vobec trojska vojna?
tak pokial viem, pozostatky Troje boli objavene na uzemi dnesneho Turecka, a ak existovala Troja, je mozne, ze aj trojska vojna sa opiera o nejake realne zaklady... o dlzke, hridnoch a priebehu uz mozme polemizovat, ale je dost mozne, ze vojna bola... ajked ja sa v staroveku velmi neorientujem, takze skor si len tak domyslam... Smile budem rad, ak ma opravite...
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Trója Empty
OdoslaťPredmet: Re: Trója   Trója Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Trója
Návrat hore 
Strana 1 z 2Choď na stránku : 1, 2  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Báje, mýty a povesti-
Prejdi na: