Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Slovanská mytológia

Goto down 
+6
Zavael
von Schwerzell
StEvE
Nietzsche
Bohuslav
Crowley
10 posters
AutorSpráva
neophron
Poddaný
Poddaný



Poeet p?íspivku : 2
Registration date : 28.04.2010

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimeŠt apríl 29, 2010 4:50 pm

Slovanská mytológia - Vznik človeka (Jedna z povestí)
Bohyňa Pripelaga vyvrhla ľudí na radu Roda (najstaršieho, boha plodnosti a zrodu) a Svarožič im vdýchol dušu. Keďže Pripelaga bola bohyňa počasia, aj ľudia majú emócie, city a správanie premenlivé ako počasie (raz búrky, inokedy jasno).
Slovo človek - Svarožič pobozkal ľudí na čelo, aby ostali na veky (bytosti, čo si navzájom rozumejú)
Slovo Slovania - keď vdýchol dušu, bolo počuť = slovo
Návrat hore Goto down
Belovolod
Poddaný
Poddaný



Poeet p?íspivku : 4
Registration date : 22.02.2009

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimeNe február 22, 2009 11:47 pm

tak to neviem, ale celkom fajn kniha bola o tom od Váňu, volala sa Svět slovanských bohů a démonů
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimeUt júl 22, 2008 11:34 am

otazka:

zacul som nieco take, ze vraj niektori slovanski bohovia (napr. Lada) boli viacmenej vykonstruovani romantickymi narodnymi buditelmi (nieco ako slovak Matus Cak a pod.) v snahe vytvorit predkrestansky slovansky panteon... neviete o tom nieco blizsie?
Návrat hore Goto down
Bohuslav
Slobodný občan
Slobodný občan



Poeet p?íspivku : 60
Registration date : 30.12.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimeSo máj 17, 2008 10:56 am

von Schwerzell napísal:
no pisat slovensku fantasy...mytologicku.v tom som to myslel...ale mozno keby bola nejaka konkretna myslinka..pribehu..boloby to originalne

tu ozaj nie je čo riešiť... myšlienok sa nájde more... Slovanská mytológia ponúka more námetov a možností... aj na 300 románov... tu ide len o to ju poznať... a to sa z tých povrchných info čo sú v knihách voľne dostupných v knižniciach menších a ani z netu absolútne nedá... ak chcem písať a nechcem aby to bola len poučka čo je to vlkolak, potom veľa sekanej a potom poučka čo je to lesovik a tak dalej tak človek musí dokonale poznať ich život... povery, zvyky obyčaje... a tie sa ťažko dajú... jednak lebo Slovania obývali obrovské územie a každá dedina mala vlastné tradície pomaly a jednak lebo nie je všetko až tak dokonale zdokumentované...
Návrat hore Goto down
Bohuslav
Slobodný občan
Slobodný občan



Poeet p?íspivku : 60
Registration date : 30.12.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimeSo máj 17, 2008 10:51 am

chlape si moj clovek... Wink no moj napad to bol skor Razz
takisto som chcel popisat nejaky fantasy roman z prostredia slovanov no najprv musi clovek vela citat tak som to odlozil asi o desat rokov Very Happy btw newim ci poznas (ak nie ak to je hotovy hriech!!) Juraja Červenáka... prefektný autor jeho cyklus o Černokňažníkovi je úchvatný, teraz napísal novšiu trilógiu Bohatier a tiež so slovenskou tematikou... v tej prvej je aj Crowley-in milacik Cernoboh Smile je to pan autor a mal uz niekolko oceneni aj zo Slavcon-ov
btw na toto forum som sa prihlasil len koli mytologii, a kus staroveku.. nejak ostatné dejiny nemusím ako 1. a 2. svet vojna a tie dalsie... max do r.1200-1300 Smile
milujem slovansku mytologiu, MŇAM!

Hej všetko to poznám... ale už som to nadobro vzdal... stačilo mi pozrieť si párkrát na Dvojke ten dokumentárny bohviečo s Dvorákom či ako sa volá a prišiel som na to, že ja poznám iných Slovanov... :-D proste ani jeden z faktov mi nebol známy... a ak chceš o niečom písať musíš aj poznať...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo apríl 21, 2008 6:05 pm

jaj....dobre, mňa to zmiatlo, lebo ja som o tých autoroch vôbec nepísal, ale už všetko jasné... Wink
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo apríl 21, 2008 4:25 pm

no pisat slovensku fantasy...mytologicku.v tom som to myslel...ale mozno keby bola nejaka konkretna myslinka..pribehu..boloby to originalne
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo apríl 21, 2008 3:39 pm

akože v čom originálny? to som nepochopil... scratch
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo apríl 21, 2008 11:07 am

no nie ste originalni chlapci.... Laughing

Sasa Pavelkova pise slovansku fantazy a celkom uspesne...

http://www.vimka.sk/
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo apríl 21, 2008 9:36 am

čo sa panteónov týka, tak to je vecou asi každej mytológie...je to nezastaviteľná vec a proces, ktorý je aj pochopiteľný, zvlášť, keď sa žilo na rôznych miestach s rôznymi prírodnými podmienkami a pod. takže tu nejde o zmätenosť ale normálny vývoj panteónu jednotlivých spoločenstviev v rámci toho ktorého národa...
Návrat hore Goto down
Zavael
Poddaný
Poddaný
Zavael


Poeet p?íspivku : 6
Registration date : 21.04.2008

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo apríl 21, 2008 12:32 am

Bohuslav napísal:
napísať román, ktorý by priateľnou formou tieto informácie podal ďalej. Pretože, my Slovania máme veľmi bohatú históriu a bola by škoda zabudnúť na ňu.

chlape si moj clovek... Wink no moj napad to bol skor Razz
takisto som chcel popisat nejaky fantasy roman z prostredia slovanov no najprv musi clovek vela citat tak som to odlozil asi o desat rokov Very Happy btw newim ci poznas (ak nie ak to je hotovy hriech!!) Juraja Červenáka... prefektný autor jeho cyklus o Černokňažníkovi je úchvatný, teraz napísal novšiu trilógiu Bohatier a tiež so slovenskou tematikou... v tej prvej je aj Crowley-in milacik Cernoboh Smile je to pan autor a mal uz niekolko oceneni aj zo Slavcon-ov
btw na toto forum som sa prihlasil len koli mytologii, a kus staroveku.. nejak ostatné dejiny nemusím ako 1. a 2. svet vojna a tie dalsie... max do r.1200-1300 Smile
milujem slovansku mytologiu, MŇAM! What a Face ale ked kukam ze niektori pisali o greckej ako zmatenej, neprehladnej tak do slovanskej nech ani nekukaju Very Happy preto rozne mena bohov demonov a pod... slovania zili na rozlahlom uzemi a casom sa niektore panteony na urcitych lokalitach pomenili
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimeUt január 22, 2008 6:53 pm

dnes na sme.sk

Prvá ucelená zbierka povestí o Žiline sa volá Kliatba kožušníkovej vdovy

Žilina 22. januára (TASR) Prvú ucelenú zbierku povestí o meste Žilina, nazvanú Kliatba kožušníkovej vdovy, predstavili dnes na tamojšej Starej radnici.

Kniha, ktorej autorkou je Zuzana Kuglerová, má asi 250 strán a obsahuje 23 povestí. Podľa jednej z nich pomenovala svoje dielo. Rozpráva o ťažkých časoch v roku 1720, keď v meste Žilina zúril mor. Tamojšia vrchnosť usúdila, že ho má na svedomí údajná bosorka Barbora Mikudová, kožušníkova žena, ktorej vina sa mala preukázať pri skúške.

Žene na nohu uviazali kameň a hodili ju do studne na žilinskom Mariánskom námestí. Udržaním sa na hladine vody sa mohla zachrániť a sňať zo seba podozrenie spojenia s diablom. Nestalo sa tak, váha balvana ju stiahla na dno studne, povedala pre TASR zberateľka povestí.

Podľa jej slov tejto záľube sa venuje už päť rokov. Podklady pre písanie získala v archívoch, ale väčšina povestí o Žiline a jej okolí sa zachovala ústne. Čitateľský zážitok z nich dotvárajú ilustrácie Bystríka Vanču, ktorý patrí k najvýraznejším zjavom najmladšej generácie slovenských ilustrátorov.

Zbierku povestí o Žiline a jej okolí podporili finančne z grantového fondu mesta.

22. 1. 2008 16:33:00 | Copyright © TASR 2008
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimeSo január 05, 2008 3:01 am

ked sa ma pytas ze ktoru vetvu tak ma automaticky napadne ze tu co beha po trsti Laughing

pochopia iba tisovcania

proste ked videl maly stevko vlcika tak bol stevko stastny a cel take domov
rodicia mu nechceli kupit Crying or Very sad


fenrir asi nebol najlepsie zvieratko Evil or Very Mad

cize skor slovansky pirat
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimeSo január 05, 2008 12:20 am

Fenrir Twisted Evil
a vlkolaci Twisted Evil
Návrat hore Goto down
Bohuslav
Slobodný občan
Slobodný občan



Poeet p?íspivku : 60
Registration date : 30.12.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePi január 04, 2008 9:29 pm

StEvE napísal:
jo tak fanusikov vlkov tu mame urcite viac Very Happy
od mala som miloval tie zvierata
casto spominane v mytologiach narodov

ale ktorú vetvu si mal radšej? germánsku(zastúpenú Fenrirom-symbol chaosu) alebo slovanskú(vlk chránil ľudí pred zlými lesnými vílami a inými zlými démonmi)
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo december 31, 2007 10:02 pm

jo tak fanusikov vlkov tu mame urcite viac Very Happy
od mala som miloval tie zvierata
casto spominane v mytologiach narodov
Návrat hore Goto down
Bohuslav
Slobodný občan
Slobodný občan



Poeet p?íspivku : 60
Registration date : 30.12.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo december 31, 2007 5:12 pm

Crowley napísal:
že vlčie stvorenia zbožňujem Smile

fíha... tak to potom asi nie som sám... :-) ja by som chcel v budúcnosti sa trochu viac venovať vlkom... zohnal som si kopu info o nich no nemám kedy študovať... :-(
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo december 31, 2007 5:09 pm

že vlčie stvorenia zbožňujem Smile
Návrat hore Goto down
Bohuslav
Slobodný občan
Slobodný občan



Poeet p?íspivku : 60
Registration date : 30.12.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo december 31, 2007 5:02 pm

Crowley napísal:
Nietzsche, ja som si to neprezerala, tetx je len o Černobogovi, a zvyšok je na stránke ktorú som si neprezerala , uznám, nebavila ma Laughing

btw, aspoň som sa zasmiala na záležitosti s treťou nohou Laughing

Bohuslav, vlci rulezzz Laughing

Prepáč ale nie som ešte tak zabehnutí aby som Tvojim slovám rozumel... som tu iba deň... vysvetli...
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo december 31, 2007 1:50 am

Nietzsche, ja som si to neprezerala, tetx je len o Černobogovi, a zvyšok je na stránke ktorú som si neprezerala , uznám, nebavila ma Laughing

btw, aspoň som sa zasmiala na záležitosti s treťou nohou Laughing

Bohuslav, vlci rulezzz Laughing
Návrat hore Goto down
Nietzsche
Zeman
Zeman
Nietzsche


Poeet p?íspivku : 431
Registration date : 22.11.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimePo december 31, 2007 1:44 am

Hm.. zaujimava verzia. Nam na filozofii (pokial sa dobre pamatam, a na to sa da len sotva zabudnut) profesorka vykladala, ze Dazbog si to vajce rozbil o tretiu nohu. Aby sme si nahodou nedomyslali uchylne veci, nezabudla dodat, ze tou tretou nohou bol jeho penis. Po danom akte vsak chudak zistil, ze "jedna ruka netleska" Very Happy:D Tiez som si ale nie isty, ci to bol Dazbog, nejak sa mi v pamati vynara Svarog, ale toho nespominas... Kazdopadne to vsak musel byt poriadny magor, ktory od sameho vrcholu neukojenosti uz nevedel aku perverznost spravit.. Mimochodom, Peruna som tiez nevidel spomenuteho, nejakych divnych bohov to tam mas..
Návrat hore Goto down
Bohuslav
Slobodný občan
Slobodný občan



Poeet p?íspivku : 60
Registration date : 30.12.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimeNe december 30, 2007 11:36 pm

Do slovanskej mytológie patrí aj široké spektrum démonov... nielen Bohov. Mojím najmilším démonov je vlkolak, ktorý sa viaže ku kultu mŕtvych. V slovanskej mytológii je ale vlkolak prezentovaný inak ako v germánskej. Tam veľmi dôležité miesto mal vlk Fenrir, ktorý urobil z vlka a vlkolaka symbol chaosu a deštrukcie. V slovanskej mytológii vlkolak predstavoval šamana, ktorý bol tak zblížený s prírodou, že nadobudol dušu mŕtveho vlka a tak aj schopnosť stať sa kedykoľvek(nie len za splnu) vlkom(nie beštiou vyvražďujúcou dediny). Píšem práve poviedku o vlkolakovi a všeobecne o slovanskej mytológii, no to je krátky žáner. Chcel by som zozbierať čo najviac info o živote, zvykoch, tradíciách, kultoch, mýtoch... Slovanov a napísať román, ktorý by priateľnou formou tieto informácie podal ďalej. Pretože, my Slovania máme veľmi bohatú históriu a bola by škoda zabudnúť na ňu. Chcel by som Vás preto poprosiť aby ste mi tu písali všetko čo viete o Slovanských bohoch, démonoch, kultoch...
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitimeŠt november 29, 2007 7:10 pm

Tak, našla som nejaký blog s tematikou týkajúcou sa slovanských bohov a mýtov. Som lenivá, nečítala som to, nie som až taký fanúšík slovanskej mytológie, aby som si to prezerala Laughing našla som si len článok o mojom obľúbencovi Laughing už mi nepripadá taký cool, nejaké čudné meno mu dali, chudáčikovi Černobogovi.
Takže, tu je odkaz na blog: http://kuzmisin.blog.sme.sk/?rub=11479&st=2

a nech sa páči, zoznámte sa s Černobogom Laughing text pochádza z vyššie uvedeného blogu Razz

Na začiatku vekov bola len veľká tma a bezbrehé more chaosu. Jeho vlny sa vírili priestorom a obmývali zlaté vajce, ktoré bolo uprostred. V tom zlatom vajci prebýval Rod - pôvodca všetkého. Dokonca bol aj pôvodcom všetkých koncov sveta, ktoré sa doteraz na zemi udiali.
Prvý koniec sveta ohňom spôsobil Rodov vnuk Dažbog, keď našiel vo vajci schovanú smrť samotného boha zla, Kaščeja – Černoboga. Po tom, ako Dažbog rozbil vajce, a tým porušil rovnováhu Všehomíra, preveliký otec Rod zoslal na zem plamene, ktoré pohltili všetko živé.
Za druhý koniec sveta mohol človek. Bolo to ešte za tých čias, keď bol človek stvorený na obraz bohov, keď bol silný takmer ako bohovia, ba niektorí aj silnejší. V tej dávnej dobe mali ľudia všetko. A nepotrebovali nič, iba načúvať príkazy a rady bohov.
To sa však človeku nepáčilo. Vraví sa, že to bol Nij, ktorý zasial do ľudských myslí a sŕdc túžbu po slobode či oslobodenia sa od vôle bohov, pýchu nad poznaním, ktoré získali od bohov.
Nahneval sa Rod na ľudí, na ich neposlušnosť a spustil stavidlá nebeských vôd, čím zatopil celý svet. Len jeden človek sa zachránil pred stúpajúcou vodou.
Tretí koniec ešte len nastane, lebo ľudia sa nepoučili a prestali si vážiť matičku zem a zabudli na bohov svojich predkov. Príde deň, kedy Mokoša zhltne všetkých ľudí, ktorí ju otravujú a očistí sa od zla na nej páchanej.
Prežijú len tí, čo v pokore a bázni budú viesť život a navrátia sa k viere svojich predkov. Títo ľudia obnovia život na zemi a budú napredovať s darmi, ktoré im Mokoša zverí.
A ubehne mnoho rokov a ľudia si podmania nielen zem, ale celý Všehomír, no znova budú oklamaní temnými synmi boha Roda. Tentokrát Stribog – boh vetra bude vymeriavať trest a sfúkne mnoho ľudských sviec a život skoro zanikne. To bude štvrtý koniec sveta, ktorý prežije len málo bytostí.
No tie svet znova obnovia, až kým nenastane posledný súboj medzi vojskom bohov, na ktorého čele bude stáť preveliký Triglav a Černobog so svojou temnou armádou démonov.
Boj bude trvať celé veky a bude dlho nerozhodný. Jedine človek zmení rovnováhu tohto večného boja. Človek opäť raz zabudne na bohov svojich predkov a upadne do temnoty, čím posilni temné vojsko.
Krajina Nav sa zaplní dušami ľudí odsúdenými na temnotu. Tieto duše rozhodnú v poslednom boji, kde Kaščej – Černobog ukradne zlaté vajce, v ktorom spí praotec Rod a schová ho v nekonečnej temnote.
Potom toto vajce vrhne do vôd chaosu, ktoré vyvierajú v krajine Nav.
A všetky duše, zlé i dobré budú zničené v nekonečných bojoch. No ani bohovia, ba ani démoni neprežijú.
Nik nezvíťazí, nik neprehrá, celý Všehomír zhynie a ponorí sa do vôd chaosu, ktoré sa vylejú a stratia sa pravidlá a zákony. Znova nič nebude existovať, iba nekonečné vody chaosu, uprostred ktorých sa bude plaviť v zlatom vajci spiaci Rod.



Kaščej ako prejav Černoboga je synom samotného praboha Roda, volaný aj Zemská kačka či Čiernohlav. Jeho ženou sa stala bohyňa Morena.
Černobog sa zrodil spolu s bohom Belobogom ako Zemská kačka. Jeho vtelenie Kaščšej - Černobog je pánom zla, chaosu a podzemného kráľovstva. Je synom najvyššieho boha Roda. Kaščej je temným kráľom, ktorý mé ešte dvoch bratov Dija - pána noci a temnoty a Nija – Skyper zvera, generála temných vojsk. Spolu ako jeden celok sedia na temnom tróne a volajú sa Černobogom.
Kašej – Černobog je z bratov najstarší a sedí na tróne v čiernom zámku spolu s bohyňou smrti a zimy, Morenou. Kaščej je pánom klamu a bojuje proti všetkým jasným bohom, občas sa však stane aj to, že sa postaví na stranu nejakého z bohov, no robí to iba z jedného dôvodu - poškodiť vieru v tohto boha. Kráľovstvo Černoboga je obrovské - jemu je podriadená celá temná časť bytia. Vládne všetkým démonom, chorobám, hnevom a svárom. Kaščej je pôvodcom a zástancom zla. Jeho jedinou túžbou je zmocniť sa zlatého vajca, v ktorom spí praotec Rod a uvrhnúť toto vajce do večnej temnoty, čím chce znovu nastoliť obdobie chaosu.
Černobog je slovanským bohom, o ktorom kronikár Helmod hovorí toto:
„Po dokončení obety sa ľud začína zabávať. Keď pri hostine kolujú poháre okolo stola, nad ktorým prednášajú slová požehnania, vyzýva ľud boha dobrého aj zlého, ktorého nazývajú Černobog. Ten riadi všetko nešťastie.“ Je možné, že Černobog bol až neskorou súčasťou pobaltských Slovanov. Bol uctievaný na Rujane, kde stála obrovská socha pokrytá smolou so striebornou bradou a fúzmi.
Kaščej – Černobog je prastarý boh temnej tváre odetý do čiernej sutany a čierneho kráľovského plášťa. Jediné, čo na ňom nie je úplne čierne, je jeho strieborná dlhá brada a krátke postriebrené vlasy, na ktorých má honosnú čiernu korunu ozdobenú čiernymi kameňmi. V rukách drží svoj temný palcát ako žezlo moci nad temnou krajinou Nav. Na boku má pripnutý svoj čierny meč, vytasený akoby pohlcoval všetko svetlo a sám žiari temnou žiarou.
Ako vládcovi Temného kráľovstva a zla je mu zasvätený tis. Zo zvierat je to čierny had, čierna kačka a krkavec. Jeho číslom je tri, kedže vládne trom živlom - ohňu, vode a vzduchu.
Obetovalo sa mu v čase obetovania najvyššiemu bohu Rodovi a taktiež 1. novembra. Kaščejovi je zasvätený aj deň novolunia pred hromnicami.
Kaščej - Černobog je bohom zla, a tak keď Slovania zamýšľali tiahnuť do vojny alebo na nejakú výpravu, obetovali aj jemu a prosili, aby im poslal na pomoc svoje vojsko démonov. Černobog ako boh zla sa objavoval často pri sviatkoch iných bohov ako ich protivník.
Z obiet sa mu prinášali - chlieb, lokše, víno, pivo, kože a kožušiny a železné predmety v podobe zbraní či podkov, tiež zlato a mince. Obetovali sa mu aj zvieratá čiernej farby a v dávnej minulosti sa mu prinášali aj ľudské obete, najmä z radov zajatých nepriateľov.
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Slovanská mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slovanská mytológia   Slovanská mytológia Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Slovanská mytológia
Návrat hore 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Egyptska mytologia

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Báje, mýty a povesti-
Prejdi na: