Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Rímska mytológia

Goto down 
5 posters
AutorSpráva
Bohuslav
Slobodný občan
Slobodný občan



Poeet p?íspivku : 60
Registration date : 30.12.2007

Rímska mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rímska mytológia   Rímska mytológia Icon_minitimeNe december 30, 2007 11:40 pm

Crowley napísal:
mno, Rimania boli šikovní plagiátori Laughing aj mne sa viac páči grécka, ale moja srdcovka, to sú aj tak severské mytológie Smile

rímsku som sem pridala preto aby...no, aby tu bola, keď som sem hodila aj grécku a slovanskú...asi sa pustím do egyptskej Smile

rád by som sa opýtal, či by sa nedala pred egyptskou predsa len uprednostniť tá severská alebo germánska... pretože tiež túto mytológiu veľmi obdivujem.
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Rímska mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rímska mytológia   Rímska mytológia Icon_minitimePo december 17, 2007 8:24 pm

jj moj nazor je nanich spatny Mad
prebrat bohov a premenovat nic moc pig
grecka egyptska lepsie cheers
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

Rímska mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rímska mytológia   Rímska mytológia Icon_minitimePo december 17, 2007 8:21 pm

Nielen od Grékov ale aj od Etruskov, a niektorých svojich bohov len stotožnili s tými gréckymi, poprípade poupravili ich vlastnosti či sféru vplyvu (viď trebárs rímsky Merkúr) Smile
Návrat hore Goto down
Jančo
Veľmož
Veľmož
Jančo


Poeet p?íspivku : 977
Age : 34
Localisation : Žarnovica, D.C.
Registration date : 26.11.2007

Rímska mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rímska mytológia   Rímska mytológia Icon_minitimePo december 17, 2007 8:14 pm

Pokiaľ sú moje skromné vedomosti o rímskej mytológii pravdivé, tak Rimania svoju mytológiu prebrali od Grékov. Len tým Bohom zmenili mená.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Rímska mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rímska mytológia   Rímska mytológia Icon_minitimePo december 17, 2007 6:29 pm

pusti sa ....ale ja som čítal egyptskú a som mal z toho riadny chaos, ale jasné, napíš....
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

Rímska mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rímska mytológia   Rímska mytológia Icon_minitimePo december 17, 2007 6:28 pm

mno, Rimania boli šikovní plagiátori Laughing aj mne sa viac páči grécka, ale moja srdcovka, to sú aj tak severské mytológie Smile

rímsku som sem pridala preto aby...no, aby tu bola, keď som sem hodila aj grécku a slovanskú...asi sa pustím do egyptskej Smile
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Rímska mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rímska mytológia   Rímska mytológia Icon_minitimePo december 17, 2007 6:25 pm

no, rímska mytológia mi nikdy nejako nesadla, ale je v nej veľa podobností s gréckou, aspoň čo moje skromné vedomosti hovoria...je tam veľa paralel..ale ja radšej tú greckú...
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

Rímska mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Rímska mytológia   Rímska mytológia Icon_minitimePo december 17, 2007 6:21 pm

Rimania spočiatku mytológií a božstvám príliš neholdovali. Mali akýchsi amorfných, abstraktných bohov, no ich náboženstvo bolo skôr praktické a formálne, narozdiel od Grékov, ktorí zo svojej mytológie mnohokrát čerpali umeleckú inšpiráciu. Antromorfizmus a zobrazovanie božstiev priniesla Rimanom až etruská kultúra.
Neskôr väčšiu časť svojej mytológie prebrali Rimania od Grékov a síce dosť jednoduchým (a značne plagiátorským Laughing ) spôsobom- premenovaním, poprípade svojich bohov stotožnili s niektorými gréckymi.

Rímske božstvá:

Bakchus (grécky Dionýzos) - bol bohom vína a zábavy. Pre Grékov boli podtsatné najmä oslavy Dionýzie, počas ktorých účastníci holdovali bujarej zábave, no Bakchanálie Rimanov sa zvrhli na bezuzdné orgie a preto boli zakázané.

Ceres (Demeter) - bohyňa úrody a plodnosti

Diana (Artemis)- bohyňa lovu, jej meno pochádza z latinského ,,diviana" - božská.

Juno (Héra)- najvyššia bohyňa, mala pod patronátom rodinu, a najmä tehotné ženy a deti

Jupiter (Zeus) - najvyšší starorímsky boh, Junonin manžel, bol bohom hromu a blesku, ochranca štátu, rodiny, domu a pohostinstva

Kupid/Kupido (Eros) - boh vášne a telesnej lásky

Mars (Áres) - boh vojny a poľných prác

Merkur (Hermes) - spočiatku bol bohom obchodu a zisku, neskôr ho stotožnili s gréckym poslom bohov, Hermom

Minerva (Pallas Aténa) - rímska bohyňa múdrosti a remesiel. Pôvodne bola panenskou bohyňou Etruskov (Menrva) a jej kult prevzali Rimania už v 6.-7. storočí pred Kr. Pod gréckym vplyvom ju stotožnili s Aténou a vyhlásili za ochrankyňu Ríma. Jej posvätnú sochu-paládium priniesol vraj do Itálie Eneas, ktorý ju zachránil pri svojom úteku z dobytej Tróje. V Ríme mala Minerva niekoľko chrámov.

Neptún (Poseidón) - boh morí a riek

Pluto/Plutón (Hádes) - boh podsvetia a podzemného bohatstva

Silvanus (Pan) - boh stád, lesov a pastvín

Tellus (Gaia) - Zem

Urán (Uranos) - Nebesá

Venuša/Venus (Afrodita)- starorímska bohyňa jari a krásy. Neskôr bola stotožnená s gréckou Afroditou, čím sa stala bohyňou lásky a manželstva. Pôvodne bola Venuša bohyňou jari a záhrad. Postupom času bola ale spodobnená k gréckej bohyni Afrodite. Jej neskoršou úlohou bolo chrániť manželstvá a mala rolu „Pramatky“ alebo „Rodičky“

Vesta (Hestia) - starorímska bohyňa domáceho kozuba a štátnej jednoty

Vulkán/Vulcanus(Hefaistos) - boh kováčov a ohňa

Zdroj a ďalšie informácie:

kód:
http://sk.wikipedia.org/wiki/R%C3%ADmska_mytol%C3%B3gia
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Rímska mytológia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rímska mytológia   Rímska mytológia Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Rímska mytológia
Návrat hore 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Egyptska mytologia
» Slovania a slovanska mytologia

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Báje, mýty a povesti-
Prejdi na: