Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Filozofia

Goto down 
+6
gerots
eka8
StEvE
nyarlathotep
achilles
Jančo
10 posters
AutorSpráva
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimePi jún 18, 2010 9:09 pm

len tak pomimo

nyarlathotep napísal:
toto nebol nahodou priklad starovekej filozofie? vtedy sa chlapci zaoberali aj horsimi hlupostami, ale filozofia bola este len v plienkach... nakoniec sa prave takymi myslienkovymi pochodmi ludstvo dopracovalo k atomom a pod...

Niekto tvrdí, že filozofia bola len v staroveku a vyvrcholila u Aristotela, zvyšok už je len opakovanie a znovunachádzanie starovekých myšlienok Smile ... ale v podstate ide o interpretáciu, každý si v nich nájde čo chce...
Ja sa prikláňam k názoru, že celé dejiny filozofie sú len poznámky k Platanovmu učeniu, ale on vychádzal z nich...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimePo jún 14, 2010 11:41 pm

šak to nyar že nebol...on nám to vysvetľoval ako modernú filozofiu, či čosi také...takých haluzí tam bolo viac, ale nepamätám sa na ne presne...predsa len - 7 rokov dozadu si pamätať niečo, čo nemám rád Cool

no a tá moja veta bola trošku pritiahnutá za vlasy Very Happy ale hádam si pochopil čo som tým myslel...že netreba sa zbytočne zamýšľať nad nepotrebnými a jasnými vecami Wink
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimePo jún 14, 2010 8:30 am

monkeyml napísal:
dobre....beriem, ale druhá vec je, že v súčasnosti je už väčšina vecí "vymyslených",...
sori, monkey, ale toto bola hlaska ako ked na zaciatku 20. storocia nejaky patentovy urad vyhlasil, ze uz bolo vsetko vymyslene, ze zatvaraju... Laughing
citácia :
vo štvrtáku na gymku nám profák na filozofii vysvetľoval, ako je všade okolo nás nekonečne veľa priestoru....pýtal sa - čo tvorí túto tabuľu...my že drevo...on na to, čo tvorí toto drevo atď. atď. až sme došli k tomu, že je to nejaká štruktúra atómov, ktoré sú spojené akýmisi väzbami a že medzi nimi je vlastne veľký priestor a keď si uvedomíme, koľko takých atómov vo svete máte, tak máme nekonečne veľa priestoru....a že takýmto poznaním sa môžeme dopracovať k veľkým veciam ako napr. že človek bude schopný prejsť cez stenu, lebo šak vlastne tam je kopec priestoru.....to som už ja nevydržal na hodine a rovno som povedal profákovi, že je to somarina...predsa máme isté fyzikálne zákony, ktoré platia a jednoducho to neumožnie, nech by tam bolo aj neviem koľko nekonečien priestoru....a takých príkladov bolo veľa na hodiných filozofie...toto pre mňa je úplna strata času - premýš ľanie o somarinách...
toto nebol nahodou priklad starovekej filozofie? vtedy sa chlapci zaoberali aj horsimi hlupostami, ale filozofia bola este len v plienkach... nakoniec sa prave takymi myslienkovymi pochodmi ludstvo dopracovalo k atomom a pod...
takisto ako si v stredoveku mysleli, ze muchy vznikaju z mrvetho masa a komare z vody - nazval by si to preto zbytocnostou? ved aj tieto prvotne "pokusy"/pozorovania nas neskor priviedli k dolezitejsim a presnejsim zisteniam...
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeNe jún 13, 2010 9:44 pm

Súhlasím, lenže najprv bola filozofia zahrňovala všetky vedy, všetky znalosti, aj problematiky, ale potom sa začali oddeľovať (po hromadení poznatkov) a ostala len akási metafyzika (aj vo význame systémov a tzv. metafyzického sveta), ktorá sa nemala kde zaradiť a tak sa považovala za podstatu filozofie... potom pár ľudí rozmetalo metafyziku, tak sa potom zaoberalo nejakými myšlienkami, ale už bolo po systémoch... teraz sa už len rozpráva o tom, čo bolo a hľadajú sa nové a presné interpretácie, lebo nás "otrávil" relativizmus...
Ja filozofiu beriem v tom pôvodnejšom zmysle, ako všetko poznanie, celé myslenie, ale hlavne to, ktoré sa venuje mnohosti a celkom na rozdiel od jednotlivín, ako vo vedách (aj keď tam je to tiež tak zo zákonmi atd.)... ale to som zasa len ja Very Happy

Ten príklad čo ti dal bol skôr spadal do fyzikálneho hľadiska ako len z nijakým nádychom oživenia boja empirizmu s racionalizmom a len chýbali nijaké predpoklady na vyvrátenie... tým by sa ale filozofia nemala vyhýbať, len aby potvrdila absurditu racionality (či empirizmu) Laughing
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeNe jún 13, 2010 3:11 pm

dobre....beriem, ale druhá vec je, že v súčasnosti je už väčšina vecí "vymyslených", t.z. - model demokracie už popísaný a aplikovaný bol, hédonizmus popísaný už bol a ja neviem čo ešte...fakt si neviem predstaviť čo nové ponúkla filozofia pre súčasný svet...jej pozícia v minulosti je samozrejme nepopierateľná...najprv bola filozofia, až potom matematika Smile ale teraz? v mojich očiach opäť sa význam filozofie skrýva v dávaní otázok a v polemike o problémoch, ale to sa deje aj bez toho, aby som povedal, že ide o filozofiu...

vo štvrtáku na gymku nám profák na filozofii vysvetľoval, ako je všade okolo nás nekonečne veľa priestoru....pýtal sa - čo tvorí túto tabuľu...my že drevo...on na to, čo tvorí toto drevo atď. atď. až sme došli k tomu, že je to nejaká štruktúra atómov, ktoré sú spojené akýmisi väzbami a že medzi nimi je vlastne veľký priestor a keď si uvedomíme, koľko takých atómov vo svete máte, tak máme nekonečne veľa priestoru....a že takýmto poznaním sa môžeme dopracovať k veľkým veciam ako napr. že človek bude schopný prejsť cez stenu, lebo šak vlastne tam je kopec priestoru.....to som už ja nevydržal na hodine a rovno som povedal profákovi, že je to somarina...predsa máme isté fyzikálne zákony, ktoré platia a jednoducho to neumožnie, nech by tam bolo aj neviem koľko nekonečien priestoru....a takých príkladov bolo veľa na hodiných filozofie...toto pre mňa je úplna strata času - premýš ľanie o somarinách... Cool
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeSo jún 12, 2010 7:54 pm

skor by som tento problem videl takto: ako sa da filozofia aplikovat na nas zivot? v com je prinosna?

podla mna, ked sa pozrieme na nas kazdoenny zivot, na to ako funguje spolocnost, mozme vidiet mnoho odkazov na rozne filozoficke smery, teorie roznych myslitelov... tieto veci sa pretavuju do statnych zriadeni, do mechanizmov fungovania spolocnosti, do sposobu, ako sa clovek-jedinec zapaja do tohto celku...

aby bolo jasne: to nie je o tom, stanovovat/vymyslat nejake normy, alebo ze niekto musi prist s pouckou, ktoru by sme bez neho nepoznali - nepotrebujem Kanta aby som vedel, ze ako sa do hory vola, tak sa z hory ozyva... myslim si len, ze ludia maju potrebu skatulkovat si urcite poznatky, aby k nim mali lahsi pristup, a ak to niekto pomenuje a spolocnost to prijme, mame tu filozofiu...

filozofia nie je povolanie, alebo pracovna cinnost ako sofer autobusu, to nie je, ze "tak co dnes mame na praci? vymysliet kategoricky imperativ!" a pracujem na tom... filozofia len pomenuvava rozne oblasti spolocnosti najma teda ten duchovny rozmer fungovania spolocnosti a jedinca v ramci nej... ak uz ma mat vyznam, tak prave preto, ze nam ostatnym ulahcuje poznanie sveta...
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeSo jún 12, 2010 6:02 pm

no jasné, chápeme, čo chápeme Wink

ale vyšším som to nazval len tak z nádychom poetiky preto, lebo je to ako keď sa pozeráš na strom a potom vzlietneš a už nevidíš jeden strom, ale celý les... a to je to umelecké, čo nadnáša filozofiu u mňa Laughing (nie konkrétny príklad, ale to spojenie)
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeSo jún 12, 2010 1:40 pm

aby sme sa rozumeli - upozorňujem, že PRE MŇA je filozofia zbytočnosť, resp. nepotrebná vec a zatiaľ ma nikto nepresvedčil o opaku...nevyvraciam, že môže byť užitočná ako taká, ale v mojich očiach je...

o čo mne ide michal je, že ja nepotrebujem priradiť premýšľaniu nad dôležitými vecami automaticky status, že ide o filozofiu...čo je zmyslom života? to, čo si k tomu každý jeden človek na zemi priradí...je tak jednoduché a zároveň zložité, keďže ľudí je veľa...chápeš čo ja chápem? Smile
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeSo jún 12, 2010 3:20 am

Dobre že si to presunul, aj keď nemyslím, že to bude ešte dlhá debata Very Happy (dúfam že sa mýlim)

Tak monkeyml ide o to, že ani nikto v podstate nevie čo je to filozofia Laughing možno je to mix mysliteľov... ale je pravdou že je to jedno, človek si môže prežiť život aj bez jediného momentu na to, aby rozmýšľal nad zmyslom existecie, alebo hranocami poznania a iného nič iné v živote nezaujíma a keď sa začína uvádzať do praxe, končí to s pravidla katastroficky... každopádne netuším kde sú hranice klasického rozmýšľania a kde už je filozofovanie, to je ten problém, pre ktorý sa o tom dá povedať asi hocičo Mad Mad Mad
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimePi jún 11, 2010 11:46 pm

tu by sme mohli pokracovat v teme, ci je filozofia potrebna, alebo nie... ak je o to este zaujem...
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeSo august 22, 2009 11:07 am

gerots napísal:
Ale pre mna najzaujamavejsi boli tzv. Ziak ziakovi, ziakovi ziakom !! alebo nejak tak !! Cize Sokrates, PLaton ,Aristoteles /Aristoteles ucil Alexandra Velkeho /

Sranda je že aj keď sa to tak stále uvádza, Sokrates nebol nikdy učiteľom a teda nemohol mať žiakov, (to tvrdil Platón v "Obhajoba Sokratova" v jeho mene) len filozofoval s tými, ktorí ho mali záujem počúvať. A Aristoteles sa s Platónom nemal v láske, preto ho Platón neuznal za jeho pokračovateľa, rovnako ako sa Aristoteles nemal rád ani s Alexandrom ktorý vystupoval (podľa neho) príliš povýšenecky a nevideli sa mu tiež jeho mocenské snahy...
Každopádne táto slávna štvorka je fakt fenomén v našej histórii Twisted Evil Twisted Evil
Návrat hore Goto down
jitka
Slobodný občan
Slobodný občan
jitka


Poeet p?íspivku : 62
Registration date : 27.09.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeSt marec 26, 2008 12:41 am

Nietzsche napísal:
Nihilizmus do staroveku nepatri.. ak ano, tak maximalne v spojeni s budhistickym ucenim, s ktorym ma mnoho spolocnych znakov. Starovek je vsak sam osebe velmi zaujimavym obdobim filozofie. O Aristotelovi osobne dost pochybujem, myslitel jak svet a nakoniec tresne, ze zena je len nedokonaly muz... hej, dalo by sa o tom polemizovat, ale zas poznam aj emancipovane zenicky Smile U Platona ma dojala jeho vizia idealneho statu, i ked so sofokraciou ako takou sa len sotva da nesuhlasit. Uznavam Sokrata... ukazal ludom, aki boli hlupi a oni sa mu za to patricne odmenili verejnou popravou. No a v neposlednom rade do tohto obdobia samozrejme patri aj moj oblubeny hedonizmus Smile Carpe diem...

Nihilizmus do staroveku patrí. Čo tak sofisti? Napr. Gorgias svojim tvrdením, že "Nič neexistuje. Ak aj niečo existuje, bolo by to nepoznateľné. Ak by to aj bolo poznateľé, bolo by to nevysvetliteľné." Typický prejav nihilizmu...aspoň podľa mňa
Návrat hore Goto down
Jančo
Veľmož
Veľmož
Jančo


Poeet p?íspivku : 977
Age : 34
Localisation : Žarnovica, D.C.
Registration date : 26.11.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeUt december 25, 2007 2:37 pm

To ja som filozofiu priam hltal.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimePo december 24, 2007 4:05 pm

filozofia - pre mňa čisté utrpenie...asi neviem klásť otázky a hľadať na ne odpovede, že sa mi táto, akože veda alebo ako to nazvať, nepáči...nikdy v živote nepochopím zmysel tých haluzí, čo nám prednášal náš triedny na gymku...out of reality....
Návrat hore Goto down
Jančo
Veľmož
Veľmož
Jančo


Poeet p?íspivku : 977
Age : 34
Localisation : Žarnovica, D.C.
Registration date : 26.11.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimePo december 24, 2007 9:20 am

Nietzsche napísal:
Nihilizmus do staroveku nepatri.. ak ano, tak maximalne v spojeni s budhistickym ucenim, s ktorym ma mnoho spolocnych znakov. Starovek je vsak sam osebe velmi zaujimavym obdobim filozofie. O Aristotelovi osobne dost pochybujem, myslitel jak svet a nakoniec tresne, ze zena je len nedokonaly muz... hej, dalo by sa o tom polemizovat, ale zas poznam aj emancipovane zenicky Smile U Platona ma dojala jeho vizia idealneho statu, i ked so sofokraciou ako takou sa len sotva da nesuhlasit. Uznavam Sokrata... ukazal ludom, aki boli hlupi a oni sa mu za to patricne odmenili verejnou popravou. No a v neposlednom rade do tohto obdobia samozrejme patri aj moj oblubeny hedonizmus Smile Carpe diem...

Ale toto nie je téma iba o starovekej filozofii, ale o filozofii celkovo. Ono to je v staroveku len kvôli tomu, a už to tu bolo spomenuté niekoľkokrát, že doň siahajú korene filozofie.
Návrat hore Goto down
Nietzsche
Zeman
Zeman
Nietzsche


Poeet p?íspivku : 431
Registration date : 22.11.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimePo december 24, 2007 2:29 am

Nihilizmus do staroveku nepatri.. ak ano, tak maximalne v spojeni s budhistickym ucenim, s ktorym ma mnoho spolocnych znakov. Starovek je vsak sam osebe velmi zaujimavym obdobim filozofie. O Aristotelovi osobne dost pochybujem, myslitel jak svet a nakoniec tresne, ze zena je len nedokonaly muz... hej, dalo by sa o tom polemizovat, ale zas poznam aj emancipovane zenicky Smile U Platona ma dojala jeho vizia idealneho statu, i ked so sofokraciou ako takou sa len sotva da nesuhlasit. Uznavam Sokrata... ukazal ludom, aki boli hlupi a oni sa mu za to patricne odmenili verejnou popravou. No a v neposlednom rade do tohto obdobia samozrejme patri aj moj oblubeny hedonizmus Smile Carpe diem...
Návrat hore Goto down
gerots
Rytier
Rytier
gerots


Poeet p?íspivku : 313
Age : 31
Localisation : Stará Ľubovňa
Registration date : 01.03.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeNe december 23, 2007 8:50 pm

Z takych prvych filozofov v GRecku boli Tales, Anaximadros, Anaximenes !!
V prvych mestach / v Malej Azii / Miletos, Efezos .

Ale pre mna najzaujamavejsi boli tzv. Ziak ziakovi, ziakovi ziakom !! alebo nejak tak !! Cize Sokrates, PLaton ,Aristoteles /Aristoteles ucil Alexandra Velkeho /
Návrat hore Goto down
eka8
Slobodný občan
Slobodný občan
eka8


Poeet p?íspivku : 32
Registration date : 20.12.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeNe december 23, 2007 8:26 pm

moj najoblubenejsi bol Aristoteles.... strasne mudry a vzdelany clovek mal dobre myslienky a na tu dobu vedel dost vela co ostatny nie Smile
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeNe december 23, 2007 8:22 pm

jaj nyar starec Laughing
sak vieme ze to neni len zalezitost staroveku !
ide o to ze som nechcel zakladat novu sekciu staci to zalozit ako temu a najvhodnejsie sa mi zdalo starovek prave tak ako napisal janci obdobie kde ma filozofia korene
snad uz budes spokojny king
Návrat hore Goto down
Jančo
Veľmož
Veľmož
Jančo


Poeet p?íspivku : 977
Age : 34
Localisation : Žarnovica, D.C.
Registration date : 26.11.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeNe december 23, 2007 8:09 pm

nyarlathotep napísal:
Janci: to mas takto doslovne z vlastnej hlavy? ak nie, uved zdroj, odkial si kopiroval...



mimochodom, filozofia nie je len zalezitostou staroveku...

Soráč, zabudol som na to.

Viem, že filozofia nie je záležitosťou staroveku, ale jej počiatky do neho patria. Preto som to sem šupol. A bol to vlastne StEvEov nápad šupnúť to sem.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeNe december 23, 2007 8:07 pm

Janci: to mas takto doslovne z vlastnej hlavy? ak nie, uved zdroj, odkial si kopiroval...



mimochodom, filozofia nie je len zalezitostou staroveku...
Návrat hore Goto down
Jančo
Veľmož
Veľmož
Jančo


Poeet p?íspivku : 977
Age : 34
Localisation : Žarnovica, D.C.
Registration date : 26.11.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeNe december 23, 2007 7:57 pm

Nihilizmus je viera v nič, v ničotu, na rozdiel od neexistencie viery.

Oproti staršiemu používaniu sa slovo „nihilizmus“ všeobecne rozšírilo až vďaka ruským nihilistom, ktorých prototypom sa stal Bazarov z Turgenevovho románu Otcovia a deti (1862). Táto literárna postava inšpirovala ruských radikálov, ktorí sa dokázali vo veci ničoty priamo politicky angažovať. Medzi nimi vynikal S. G. Nečajev, ktorý sa s M. A. Bakuninom podieľal na autorstve Revolučného katechizmu (1869), v ktorom je ustanovený typ nihilistického hrdinu, teroristu, človeka bez vedomia vlastnej identity, bez morálky, ničím a k ničomu viazaného. Základná myšlienka tohto „katechizmu“ spočívala v tvrdení, že ak je spoločnosť založená na lžiach a ak všetky etické, náboženské a humanitárne viery nie sú ničím iným ako práve len prostriedkom, ktorý má tieto lži zakryť, tak treba všetky viery a hodnoty demolovať a vylúčiť v tomto smere akékoľvek sklony k nádeji a úcte, aby ľudia konečne mohli nahliadnuť svet taký, aký v skutočnosti je. Z nejakých dôvodov sa títo nihilisti domnievali, že sa potom ľudia budú cítiť na svete lepšie.

Častokrát sa predpokladá, že nihilizmus ako stav mysle (skôr ako doktrína) tkvie v základoch mnohých moderných politických filozofií vrátane existencializmu, niektorých foriem historického materializmu, a dokonca aj rôznych foriem konzervativizmu, ktorý obhajuje skôr to, čo je, než márnivé usilovanie sa o to, čo by mohlo byť.

zdroj: wikipedia


Naposledy upravil dňa Ne december 23, 2007 8:08 pm, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore Goto down
achilles
Zeman
Zeman
achilles


Poeet p?íspivku : 464
Age : 35
Localisation : ZH
Registration date : 08.06.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeNe december 23, 2007 7:49 pm

No tak ked uz to tu je tak podme filozofovat :-)

Oblubeny filozof, filozofia?

Nietze hod sem nieco o nihilizme a o Nietzem a mozme diskutovat o tom ...velmi zaujimava vec.
Návrat hore Goto down
http://www.worldoffootball.all-forum.net
Jančo
Veľmož
Veľmož
Jančo


Poeet p?íspivku : 977
Age : 34
Localisation : Žarnovica, D.C.
Registration date : 26.11.2007

Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeNe december 23, 2007 3:30 pm

Filozofia (z gr. láska k múdrosti: filein = ľúbiť a sofia = múdrosť) spočíva v kladení otázok a hľadaní odpovedí na ne. Najčastejsie ide o otázky týkajúce sa sveta, poznania, hodnôt, spoločnosti, človeka a ducha.

Filozofia sa odlišuje od vedy, pretože nemá definovaný svoj predmet a nepoužíva formalizovanú metodológiu. Napriek tomu niektoré disciplíny, ktoré sa v rámci filozofie rozvíjajú (napr. axiológia, epistemológia, logika) môžu (za určitých okolností) nadobudnúť vedecký charakter.

Kedysi (teda pôvodne) filozofia zahŕňala všetko teoretické poznanie, ale postupne sa z nej vyčlenili exaktné, prírodné a spoločenské vedy. Takto vznikla určitá medzera medzi filozofiou a z nej vyčlenenými vednými odbormi. O vyplnenie tejto medzery sa snažia niektore hraničné disciplíny (napr. filozofická ekonómia).
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Filozofia Empty
OdoslaťPredmet: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Filozofia
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Filozofia-
Prejdi na: