Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Konštantín a Metod

Goto down 
+7
tikend
Vulkulak
monkeyml
Belovolod
digina007
Madria
KrἠSlnko
11 posters
AutorSpráva
andrej
Poddaný
Poddaný



Poeet p?íspivku : 5
Registration date : 05.02.2015

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeŠt február 05, 2015 12:50 am

monkeyml napísal:
keď už sme pri tom, tak môj názor na cyrila a metoda vôbec nie je taký pozitívny ako to naši politici a štúrovci vykresľujú...bolo to jednoduché rozšírenie moci cisárom na naše územie...nič viac...každopádne majú zásluhy na istých veciach,ale za otcov národa by som ich ja teda neoznačil... pig  bohužiaľ...

súhlasím s tým, že misijná činnosť pre iné národy sa menila na štátnu politiku byzancie a cyril s metodom boli jej realizátori v praxi... nevidím však dôvod prečo na toto hľadieť inak ako pozitívne, bez nich by sme si nedokázali zachovať vlastnú identitu...
Návrat hore Goto down
http://www.babyburza.sk
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeŠt júl 07, 2011 9:55 am

ano ..suhlasim s tymi dvoma bodmi ktore si uviedol....treba si uvedomit..ze naozaj tu bolo superenie vplyvu medzi byzanciou a franskou risou...cez pokrestancovanie slovanov...
Návrat hore Goto down
achilles
Zeman
Zeman
achilles


Poeet p?íspivku : 464
Age : 35
Localisation : ZH
Registration date : 08.06.2007

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeŠt júl 07, 2011 1:20 am

whoa...tak som sem zabludil po troch rokoch lebo som si na maile nasiel nejaku spravu cheers

ano clanok celkom zaujimavy, ale neprinasa vobec nic prevratne...tieto veci su myslim bezne zname...jasne, nezapadaju do toho uplne jednoducheho a zidealizivaneho obrazu, ktory deti dostanu na zakladnej skole...ale potom dalej sa uz tieto veci myslim ucia...

s velami vecami samozrejme suhlasim...ale asi by som si dovolil polemizovat trochu s takym tym celkovym ladenim toho clanku...neviem ako to povedat...mam z neho taky zvlastny pocit...najma z porovnania C+M s Janosikom No a potom napriklad aj s nadpisom a teda aj tym tonom clanku, alebo ako by som to povedal...

je jasne ze neslo o prvu misiu na nasom uzemi a ze pismo samozrejme pouzivame ine, ale ja by som aj tak povedal ze sme dedicmi diela C+M...hlavny vyznam misie podla mna spocival vo vseobecnom sireni vzdelanosti (k tomuto docasne pomohlo to pismo) ale hlavne v jej organizovanosti, ktora sa prejavila v dvoch klucovych veciach - 1. uznanie staroslovienciny za liturgicky jazyk a 2. zriadenie arcibiskupstva...co boli vtedy fakt velke veci
Návrat hore Goto down
http://www.worldoffootball.all-forum.net
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeSt júl 06, 2011 5:36 pm

velmi zaujimavy rozhovor na sme.sk vrele doporucujem...

klikni
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimePi marec 06, 2009 9:56 am

myslim, ze si trochu pletiete pojmy pismo a jazyk... jazyk pouzivame slovencinu, pismo latinku... ak by vplyv solunskych bratov ostal, tak pouzivame ako jazyk slovencinu a ako pismo cyriliku alebo nejaku formu azbuky (zrejme)...
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimePi marec 06, 2009 12:58 am

No veď to je už myslím jedno aký jazyk by sa z toho vyvinul aj keby to nebola slovenčina ale bol by to náš jazyk.
Inak pravdu máš, ale čo v minulosti malo naozaj čisté a ušľachtilé ciele namiesto politiky a boju o moc? Smile
Návrat hore Goto down
tikend
Poddaný
Poddaný



Poeet p?íspivku : 10
Registration date : 13.05.2008

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeŠt marec 05, 2009 11:48 pm

aj tak nepoužívame písmo ktoré nám dali oni pretože ich iná politická moc vyhnala....väčší význam majú podľa mňa pre východných slovanov pretože oni používajú ich písmo aj učenie
Návrat hore Goto down
http://metodrybar.blogspot.com
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeŠt marec 05, 2009 11:35 pm

pravda...ale aj bez nich by sme tu mali teraz nejaké písmo...a ver či nie...vôbec by ti nevadilo, že by to nebola slovenčina...ide mi len o to, že ich vstup na naše územie neboli nezištné dôvody ale čistá politika...thats all Smile
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeŠt marec 05, 2009 11:21 pm

Za otcov národa asi ani ja, ale poctu by som im preukázal a to teda nejakú. Čo tam po nejakej cisárskej moci, o písmo sa nám predsa konkrétne postarali títo dvaja páni a žiadny cisár, jeden aj druhý ..
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeŠt marec 05, 2009 11:16 pm

keď už sme pri tom, tak môj názor na cyrila a metoda vôbec nie je taký pozitívny ako to naši politici a štúrovci vykresľujú...bolo to jednoduché rozšírenie moci cisárom na naše územie...nič viac...každopádne majú zásluhy na istých veciach,ale za otcov národa by som ich ja teda neoznačil... pig bohužiaľ...
Návrat hore Goto down
Belovolod
Poddaný
Poddaný



Poeet p?íspivku : 4
Registration date : 22.02.2009

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeŠt február 26, 2009 10:17 pm

snáď sa dá doplniť, že prišli presne v roku 863 a Konštantín Filozof napísal hlaholikou prvú báseň Proglas, ktorá bola úvodom do evanjelia
Návrat hore Goto down
digina007
Lord
Lord
digina007


Poeet p?íspivku : 551
Age : 31
Registration date : 21.11.2007

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeNe január 20, 2008 7:08 pm

Jezis...teraz sme z toho pisali 2 pisomky... Rolling Eyes
Návrat hore Goto down
http://svetkresbyamalby.forumd.biz
Madria
Rytier
Rytier
Madria


Poeet p?íspivku : 232
Age : 33
Registration date : 12.12.2007

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeNe január 20, 2008 5:56 pm

Já bych doplnila, že pocházeli ze Soluně (Tesaloniky).
Návrat hore Goto down
KrἠSlnko
Knieža
Knieža
KrἠSlnko


Poeet p?íspivku : 1548
Localisation : Žilina
Registration date : 14.10.2007

Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitimeSo január 19, 2008 10:25 pm

Byzantský vzdelanci, prišli na územie Veľkej moravy v deviatom storočí nášho letopočtu.

Podľa môjho názoru pomohli pozdvihnúť životnú úroveň vo Veľkomoravskej ríši. Rozšírili

krasťanstvo, založili Hlaholiku, preložili do nej knihy. To je len časť z toho čo títo učenci

pre Veľkú moravu spravili.

Zdroj: Vlastný


Staroslovienčina

Bola vyspelým literárnym jazykom, o čom svedčí prekladová i pôvodná literatúra.

Prekladová literatúra vznikla na území Veľkej Moravy a pôvodná na veľkomoravskom a

bulharskom území.

Konštantín a Metod preložili do staroslovienčiny misál, evanjeliá, breviár, žaltár,

spevník a Súdny
zákonník pre svetských ľudí. Tým položili základy slovanského písomníctva



.
Návrat hore Goto down
http://innos.wgz.cz
Sponsored content





Konštantín a Metod Empty
OdoslaťPredmet: Re: Konštantín a Metod   Konštantín a Metod Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Konštantín a Metod
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: História Národov :: Dejiny Slovákov-
Prejdi na: