Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 MONA LISA

Goto down 
+7
nyarlathotep
digina007
Madria
monkeyml
Crowley
Th()maSS
mati07
11 posters
Choď na stránku : 1, 2  Next
AutorSpráva
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimePi apríl 29, 2011 4:02 pm

nieco k teme:
Začali pátrať po pozostatkoch Mony Lisy

Vedci pátrajú po žene, ktorú mal Leonardo da Vinci zobraziť na slávnom obraze.

RÍM. Talianski vedci začali pátrať po telesných pozostatkoch ženy, ktorá podľa rozšíreného názoru stála modelom renesančnému majstrovi Leonardovi da Vinci pre jeho slávny portrét Mony Lisy.

Výskum by mohol objasniť, či predlohou k obrazu bola skutočne Florenťanka Lisa Gherardini - k čomu sa prikláňa väčšina odborníkov.

Prehľadávajú podzemie

Členovia výskumného tímu prehľadávajú za pomoci georadaru podzemné hrobky v kláštore sv. Uršuly v centre Florencie, kde je Gherardini pochovaná. Do piatku týmto spôsobom preskúmajú plochu s rozlohou 900 metrov štvorcových. Získané údaje pomôžu usmerniť vykopávky, ktoré sa začnú v priebehu mája.

Vedci dúfajú, že sa im podarí nájsť kosti Gherardiniovej, určiť ich vek rádiokarbónovou metódou, získať z nich vzorky DNA a porovnať ich s genetickým materiálom jej potomkov.

Ak sa podarí objaviť aj dostatočne zachované fragmenty lebky, výskumníci sa pokúsia o rekonštrukciu tváre, ktorej črty porovnajú s tvárou na Leonardovom obraze.

žena či milenec?

Vedúci tímu Silvano Vinceti sa však domnieva, že Mona Lisa nie je portrétom jednej konkrétnej ženy, ale syntézou viacerých vplyvov. Gherardiniová podľa neho mohla stáť modelom v prvej fáze vzniku obrazu, na výslednú podobu portrétu však mohol mať vplyv aj jeden z Leonardových učňov, ktorý bol zároveň jeho milencom.

Lisa Gherardini (1479-1542) bola ženou bohatého obchodníka s hodvábom, známeho ako Francesco del Giocondo. V taliančine je Mona Lisa známa ako La Gioconda a historici umenia ju spájajú práve so ženou obchodníka Giocondu.

štvrtok 28. 4. 2011 10:34 | Copyright © TASR 2011, sme.sk


Návrat hore Goto down
annita
Poddaný
Poddaný
annita


Poeet p?íspivku : 8
Age : 36
Registration date : 03.07.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeNe máj 25, 2008 1:01 am

v odbornej literature pisu o La Gioconde....ktoru maloval...teda pani Giocondovu...nazor ze maloval sam seba mohol vzniknut tym ze kazdy umelec do svojho diela vlozi kusok seba...znie to ako klise....ale pri obycajnom portretovani ziskava vysledok iste autorove crty....chtiac nechtiac...a preco je to dielo take slavne take zahadne a ziadane? mozno pre to da vinciho povestne sfumato a usmev a la "ja, ktora som objavila zmysel bytia" ktore nedaju vedcom spavat...a mozno uz daju....ale myslim ze na fakte ze dielo je famozne pridava rontgenovy snimok obrazu....ktory hovori o mnozstvach vrstiev ktore da vinci kladol kym bol s vysledkom ako tak spokojny..../co vlastne nakoniec aj tak nebol/
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeSt apríl 23, 2008 1:24 pm

tak potom mám taký istý názor ako ty Wink

už som ťa pochopil ako to myslíš...som dajaký vymletý v poslednej dobe...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeSt apríl 23, 2008 1:21 pm

ale urcite si z nich nebol "vyhukany" ani po precitani knihy od dana browna
a vlastne o to mi slo...

thomass napisal ze ludia su z jeho obrazov "vyhukani" koli brownovi...s cim vrcholne nesuhlasim Wink
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeSt apríl 23, 2008 1:14 pm

to áno, ale nebol som z nich mimo, alebo uchvátený alebo také čosi...proste obraz...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeSt apríl 23, 2008 1:08 pm

ale tak kto by nepoznal poslednu veceru alebo minu lisu ?
sak som ich poznal uz davno proste ani som vtedy este netusil zeby nejaky brown mohol existovat Smile
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeSt apríl 23, 2008 1:05 pm

tak ja by som bez browna veeľmi veľa jeho obrazov nepoznal...mňa to jednoducho nejako neohuruje... Smile
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeSt apríl 23, 2008 12:57 pm

Th()maSS napísal:
Z da vinciho diel su všetci taký vyhúkaný lebo čo s nimi v knihe urobil dan brown ani nie je možné. Ale mona lisa, ten obraz pozná asi každý.


ty si uz aspon siel okolo tej knihy ? Razz

proste tvrdenie ze z jeho obrazov su ludia "vyhukany" len koli brownovi je dost zavadzajuce a vlastne tym aj skodis samotnemu geniovi davincimu
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimePo január 21, 2008 10:02 pm

v tom mám výhodu, že me umenie nefascinuje a nemám potrebu kupovať obrazy, to radšej mapy...mám niimi oblepenú celú izbu Very Happy
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimePo január 21, 2008 9:11 pm

skoda ze vacsina tych tvorcov machul ja vynasana do neba az po smrti...ale asopn sa maju dedicia o co skriepit a nemaju nudny zivot...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimePo január 21, 2008 9:09 pm

von Schwerzell napísal:
no asi je dolezite ake meno sa schovava za tou machulou...

ak ma uz clovek meno...moze si predat aj nosene trenky..a zaroby pekne prachy..to sme to krasne dopracovali vsak...
veru tak... dost na hlavu postavene... ale kebyze to bola jedina nelogicka vec na svete, tak som stastny a kazdu druhu machulu aj kupim... Laughing
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimePo január 21, 2008 9:06 pm

no asi je dolezite ake meno sa schovava za tou machulou...

ak ma uz clovek meno...moze si predat aj nosene trenky..a zaroby pekne prachy..to sme to krasne dopracovali vsak...
Návrat hore Goto down
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža
Brano


Poeet p?íspivku : 2233
Age : 30
Localisation : MT
Registration date : 26.02.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimePo január 21, 2008 9:02 pm

nyarlathotep napísal:
monkeyml napísal:
mne sa práveže posledná večera až tak nepáčila, ale to je vec vkusu a rozhodne nepatrím k odborníkom na obrazy, takže hodnotím len subjektívne...
jedno, co neviem celkom pochopit, su "odbornici na umenie" - ved predsa umenie by malo byt o nasich subjektivnych pocitoch, kazdy si v tom ktorom diele najde to svoje... kolko ludi, tolko chuti... nemoze tu predsa byt niekto, kto bude urcovat co je pekne a co nie...
a zrazu je jedna machula umelecke dielo, a druha taka ista namalovana mojim psom uz nie je...

to isté stále vravíme našej učiteľke estetiky
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimePo január 21, 2008 9:00 pm

monkeyml napísal:
mne sa práveže posledná večera až tak nepáčila, ale to je vec vkusu a rozhodne nepatrím k odborníkom na obrazy, takže hodnotím len subjektívne...
jedno, co neviem celkom pochopit, su "odbornici na umenie" - ved predsa umenie by malo byt o nasich subjektivnych pocitoch, kazdy si v tom ktorom diele najde to svoje... kolko ludi, tolko chuti... nemoze tu predsa byt niekto, kto bude urcovat co je pekne a co nie...
a zrazu je jedna machula umelecke dielo, a druha taka ista namalovana mojim psom uz nie je...
Návrat hore Goto down
mati07
Slobodný občan
Slobodný občan
mati07


Poeet p?íspivku : 98
Age : 31
Registration date : 19.11.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimePo január 21, 2008 8:17 pm

no tak ten teda porobil s tu "poslednu veceru..." ale kdo vie mozno ze mal jezis manzelku....!!!! study
Návrat hore Goto down
Th()maSS
Kráľ
Kráľ
Th()maSS


Poeet p?íspivku : 627
Registration date : 25.02.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeNe január 20, 2008 10:37 pm

Z da vinciho diel su všetci taký vyhúkaný lebo čo s nimi v knihe urobil dan brown ani nie je možné. Ale mona lisa, ten obraz pozná asi každý.
Návrat hore Goto down
https://worldofhistory.forumczech.com
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeNe január 20, 2008 10:35 pm

mne sa práveže posledná večera až tak nepáčila, ale to je vec vkusu a rozhodne nepatrím k odborníkom na obrazy, takže hodnotím len subjektívne...
Návrat hore Goto down
mati07
Slobodný občan
Slobodný občan
mati07


Poeet p?íspivku : 98
Age : 31
Registration date : 19.11.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeNe január 20, 2008 10:17 pm

no on mal vel atych obrazov....ja som minule pzeral poslednu veceru ...to je obraz....
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeNe január 20, 2008 9:11 pm

no, ja osobne stále preferujem Dámu s hranostajom, ktorá na mňa pôsobí vizuálne omnoho krajšie než Mona Lisa. doteraz mi je trochu nejasné, prečo tento obraz tak vyzdvihli do výšin, keď od Leonarda je ich pekných viac a vo všeobecnosti sa cez históriu umenia nakopilo to ľko krásnych malieb, že táto dáma je síce zaujímavá, ale ničím výnimočná...
Návrat hore Goto down
mati07
Slobodný občan
Slobodný občan
mati07


Poeet p?íspivku : 98
Age : 31
Registration date : 19.11.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeNe január 20, 2008 8:11 pm

no tak je namalovany krasne....cital som z nasej skolskej kniznice o tychto jeho obrazoch...a na mona lizu tam bolo napisane ze jedna jej cast tvare je zenska druha muzska....
Návrat hore Goto down
digina007
Lord
Lord
digina007


Poeet p?íspivku : 551
Age : 31
Registration date : 21.11.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeNe január 20, 2008 7:03 pm

MOna Lisa je obraz, ktory je naozaj majstrovskym dielom. Nevyjadruje privelke pocitty, ale ked si vsimnete ako krasne je malovany. Nadhera... Shocked
Návrat hore Goto down
http://svetkresbyamalby.forumd.biz
Madria
Rytier
Rytier
Madria


Poeet p?íspivku : 232
Age : 33
Registration date : 12.12.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeNe január 20, 2008 6:03 pm

asi tento týden proběhla ve zprávách zpráva, že někde objevili nějakou knihu s dopsanými poznámkami a tam se praví, že Mona Lisa je skutečně paní Giocondová
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeNe január 20, 2008 4:03 pm

nemyslím si o ňom nič...obyčajný obraz,ktorý je opradený toľkými legendami a nie je mi jasné prečo...a každopádne to neovpyvňuje ani moju existenciu..
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeNe január 20, 2008 3:29 pm

kód:
http://en.wikipedia.org/wiki/Speculation_about_Mona_Lisa
Návrat hore Goto down
Th()maSS
Kráľ
Kráľ
Th()maSS


Poeet p?íspivku : 627
Registration date : 25.02.2007

MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitimeNe január 20, 2008 3:03 pm

Ja som niekde počul že sa kreslil sám a že si len dokreslil vlasy, ale to mi pripadá ako nezmysel.
Návrat hore Goto down
https://worldofhistory.forumczech.com
Sponsored content





MONA LISA Empty
OdoslaťPredmet: Re: MONA LISA   MONA LISA Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
MONA LISA
Návrat hore 
Strana 1 z 2Choď na stránku : 1, 2  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Historická Galéria :: Výtvarné umenia-
Prejdi na: