Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Kult najvyššej Bytosti

Goto down 
5 posters
AutorSpráva
Andreas Bobrowski
Slobodný občan
Slobodný občan
Andreas Bobrowski


Poeet p?íspivku : 42
Registration date : 30.01.2008

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimeŠt január 31, 2008 1:56 pm

Tento kult predstavuje pokus o vytvorenie civilného náboženstva, brzdu ateizmu, ktorého sa Robespierre veľmi obával, aby sa nestal zdrojom všeobecnej nemorálnosti. Kult mal svojho boha- najvyššiu Bytosť; svoje vyznanie - Deklaráciu práv človeka; svoje symboliy - červenú čiapku, trojfarebnú kokardu, oltáre vlasti a stromy Slobody; svoje obrady a svoju hymnu a napokon: Marseillaisu, karmaňolu, Spev na odchod. Robespierre prikladal veľký význam týmto sviatkom, pri ktorých sa, ako dúfal, ľud vrúcne spojí za vlasť a republiku. Predovšetkým dúfal, že v ňom zvíťazia morálne zásady, do centra ktorých kládol cnosť, čiže oddanosť nestrannému všeobecnému prospechu, so slobodou a rovnosťou ako základ silnej spoločnosti. V máji 1794 dal schváliť Konventom dekrét uznávajúci najvyššiu Bytosť, ktorej prvý veľký sviatok sa slávil s veľkou okázalosťou 8.6., pričom udalosť starostlivo inscenoval maliar David.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimeŠt január 31, 2008 3:20 pm

tu je však problém, že ako tá bytosť "vznikla", stvorila svet a pod. proste si len povedali, že taká bytosť zrazu bude a nič viac?alebo ako tomu mám vlastne rozumieť...skôr mi to pripadá ako ideologický ťah na udržanie moci. ale možno sa mi to len vidí Wink
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimeŠt január 31, 2008 3:40 pm

monkeyml napísal:
tu je však problém, že ako tá bytosť "vznikla", stvorila svet a pod. proste si len povedali, že taká bytosť zrazu bude a nič viac?alebo ako tomu mám vlastne rozumieť...skôr mi to pripadá ako ideologický ťah na udržanie moci. ale možno sa mi to len vidí Wink
tato bytost "vznikla" uplne presne tak, ako krestansky boh... Wink
vo sferach viery nemozes klast otazky typu, ako vznikol boh...

samozrejme ale, ze toto bola len taka ideologicka konstrukcia... otazka znie, ci aj ostatne nabozenstva na tom nie su podobne - s jedinym rozdielom - prezili dodnes...
Návrat hore Goto down
Andreas Bobrowski
Slobodný občan
Slobodný občan
Andreas Bobrowski


Poeet p?íspivku : 42
Registration date : 30.01.2008

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimeŠt január 31, 2008 3:58 pm

monkeyml napísal:
tu je však problém, že ako tá bytosť "vznikla", stvorila svet a pod. proste si len povedali, že taká bytosť zrazu bude a nič viac?alebo ako tomu mám vlastne rozumieť...skôr mi to pripadá ako ideologický ťah na udržanie moci. ale možno sa mi to len vidí Wink

Presne si to vystihol. Roberspierre sa potreboval zbaviť kresťanstva, aby mohol obhajovať svoje popravy. No na udržanie moci potreboval aj náboženstvo a to nahradil kultom najvyššej bytosti. Skrátka ideológicky si všetko prispôsobil.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimeŠt január 31, 2008 4:19 pm

no áno...čo sa teoretického pohľadu na to týka, tak máte pravdu, že tak mohli vzniknúť aj ostatné náboženstvá, len tam je zase ten problém, že oni tu sú už dlho...sme to brali aj na geografii náboženstiev, že čo vlastne je náboženstvo - musí mať históriu, či čo to bolo a to, čo urobil rob. mi pripadá fakt dosť extra účelovo...no ja som rímokatolík a možno to vnímam z inej strany...každopádne by som to náboženstvom asi nenazval...názov témy KULT bytosti sa mi preto dosť pozdáva...trefné...kult a náboženstvo je teda rozdiel....aj by som napísal aký, ale tú skúšku sme mali v štvrtáku... Smile
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimeŠt január 31, 2008 4:27 pm

Robespierrov pokus je dost zly priklad na vznik nabozenstva, to je fakt, ale dajte sancu inym kultom a o par desatroci-storoci a par milionom nasledovnikov tu mame plnohodnotne nabozenstva...
(ja to stale hovorim, nie boh stvoril ludi, ale ludia tvoria bohov... a ti su potom len natolko silni, aku silnu podporu maju tu na zemi...)
Návrat hore Goto down
Andreas Bobrowski
Slobodný občan
Slobodný občan
Andreas Bobrowski


Poeet p?íspivku : 42
Registration date : 30.01.2008

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimeŠt január 31, 2008 4:38 pm

nyarlathotep napísal:

(ja to stale hovorim, nie boh stvoril ludi, ale ludia tvoria bohov... a ti su potom len natolko silni, aku silnu podporu maju tu na zemi...)

To je vec pohľadu. Wink
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimeŠt január 31, 2008 4:51 pm

Andreas Bobrowski napísal:
To je vec pohľadu. Wink
samozrejme... o tom sa nema ani zmysel natahovat... Smile
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimePi február 01, 2008 10:34 am

Nieco podobne maju aj slobodomurari.........len oni ho volaju najvyssim kamenarom
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimePi február 01, 2008 10:37 am

alganor napísal:
Nieco podobne maju aj slobodomurari.........len oni ho volaju najvyssim kamenarom
aspon ze nevzyvaju najvyssiu tehlu... Laughing
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimePi február 01, 2008 10:42 am

základ je, že vyhlásili boj proti cirkvi a snažia sa ju zničiť zvnútra...nechceš vstúpiť nyar? Razz
Návrat hore Goto down
Andreas Bobrowski
Slobodný občan
Slobodný občan
Andreas Bobrowski


Poeet p?íspivku : 42
Registration date : 30.01.2008

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimePi február 01, 2008 10:44 am

alganor napísal:
Nieco podobne maju aj slobodomurari.........len oni ho volaju najvyssim kamenarom

Lenže rozdiel medzi Slobodomurármi a Robespierrom je v tom, že Slobodomurári nie sú diktatura.
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimePi február 01, 2008 11:26 am

sorry for disturbing you, boys...
súhlasím s Nyarom, len toľko som chcela Laughing
ľudia si boha stvorili, ľudia si boha zabili, čo viac k tomu?
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimePi február 01, 2008 12:06 pm

monkeyml napísal:
základ je, že vyhlásili boj proti cirkvi a snažia sa ju zničiť zvnútra...nechceš vstúpiť nyar? Razz
nemam potrebu znicit cirkev, len nech sa cirkev nemiesa do mojich veci a respektuje moj zivotny priestor a budeme vsetci nazivat v mieri...
(mimochodom, urcite chcu slobodomurari znicit cirkev?)
Návrat hore Goto down
Andreas Bobrowski
Slobodný občan
Slobodný občan
Andreas Bobrowski


Poeet p?íspivku : 42
Registration date : 30.01.2008

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimePi február 01, 2008 12:21 pm

Myslím, že nie. Skôr naopak. Cirkev chce zničiť Slobodomurárov.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimePi február 01, 2008 1:22 pm

sme asi off topic, ale tak zareagujem..

téma slobodomurárov je dosť zamotaná a nikto presne nevie, o čo tam ide...majú v rukách vraj veľkú moc a pomocou nej manipulujú...v cirkvi vraj majú ľudí aj v opus dei a snažia sa jej robiť napriek...čo sa týka cirkvi, tak prirodzene bojuje proti nim....vraj...nechcem zavádzať a preto vravím, len som to počul a kdesy čítal a nie je to nikako overené, takže moju info môžeme asi považovať za čisto informatívnu a irelevantnú Smile
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimePi február 01, 2008 1:26 pm

monkeyml:
treba sa pozriet aj na zdroje tvojich informacii - inak sa na slobodomurarov bude pozerat mozno nejaky cirkevny historik a inak niekto iny...
ale musim uznat, ze informacie okolo takychto "tajnych" spolkov budu vzdy dost skreslene, co dava priestor na roznu interpretaciu faktov...
Návrat hore Goto down
Andreas Bobrowski
Slobodný občan
Slobodný občan
Andreas Bobrowski


Poeet p?íspivku : 42
Registration date : 30.01.2008

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimePi február 01, 2008 2:27 pm

niečo o slobodomurároch na SK http://www.humanizmus.sk/
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitimePi február 01, 2008 2:48 pm

Andreas: linky davaj, prosim ta, do code...
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Kult najvyššej Bytosti Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kult najvyššej Bytosti   Kult najvyššej Bytosti Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Kult najvyššej Bytosti
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: