Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Nenávisť treba smerovať správnym smerom

Goto down 
+2
von Schwerzell
Vulkulak
6 posters
AutorSpráva
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimePi august 14, 2009 6:10 pm

Tak začnem tak netypicky: nenávisť je zlá Very Happy ... a určite v každom rozhodnutí len škodí objektivite a logickému úsudku, špeciálne pri rozhodnutiach sudcov atd. ... Vukulak nenávisť je síce v každom z nás a nezbavíme sa jej úplne nikdy, ale čo takto maximálne minimalizovať jej vplyv na naše rozhodnutia? vezmi si budhistov... takých klasických múdrych mníchov z filmov ktorý sa dokážu ovládať za každých okolností a prekonávajú nenávisť. Dobre možno taký nie sú, ale priznaj sa komu by si zveril prípad v ktorom by žid okradol obchodníka: Hitlerovi, nijakému "snílkovi" ktorý by si myslel že odpustenie ho privedie k tomu aby si to uvedomil a začal sa správať inak alebo niekomu kto je úplne objektívny a všetkých ľudí hodnotí len na základe činov a ich následkov (samozrejme berie do úvahy okolnosti)? Osobne som aj ja veľmi naivný v reále keď mi niekto chce niečo nahovoriť a je to tak isto zlé... keď človek nenávidí je zaslepený a preto sa musíme spoliehať na úsudok logiky a spravodlivosť (aká by mala byť podľa nášho názoru) pri každom rozhodnutí, city sú tu fakt len nežiadúci faktor v tejto oblasti.
Nenávisť je to čo vedie k extrémizmu. Netreba nenávidieť, treba len posudzovať správnosť, inak ťa to zvedie ďaleko za hranice a ty už nemôžeš súdiť, ani odsúdiť (objektívne).


(PS: myslím že tu máme druhého Marcusa Aurelia však Vukulak? Laughing )
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeUt november 25, 2008 5:07 pm

nyarlathotep napísal:
uprimna nenavist - to je pekne slovne spojenie... Laughing
Nepočul si také ešte? Smile
nyarlathotep napísal:
"prechovavat nenavist k ludom je nespravne, ale ked si to niekto zasluzi..." - nezda sa ti to ako protirecenie?
Nezdá sa mi to ako protirečenie, tebe hádam áno? Budeme slovičkáriť?

nyarlathotep napísal:
... ten clovek bol sam vnutorne niceny pocitom viny k tomu, co robil, ale bol chory, nedokazal s tym bojovat... potreboval lekarsku pomoc... takmer som ho lutoval...
film odporucam...
Kukol by som si ten film, je to v každom prípade dosť zaujímavé. Chudák je chorý on vlastne za to nemôže poďme ho liečiť. Bežný jav. Potom sa vylieči, stane sa normálnym človekom, založí si krásnu rodinku a všetko je v pohode.. What a Face

Ja si myslím že nenávisť z človeka jednoducho nevytrhneme. Možno tak ututláme alebo umlčíme, ale myslím si že to je súčasť človeka odjakživa a myslím, že aj bude. Len som chcel povedať že radšej nenávidieť niečo naozaj zlé ako iné národnosti atď.

No a doplnil by som sám ešte že nie nenávidieť ale ,,nenávidieť", po tej krátkej diskusii čo to vlastne nenávisť je Smile
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeUt november 25, 2008 12:25 am

tak tento film musí dať asi každému niečo...naozaj kvalitka...čo sa nenávisti týka, tak aj celkom trefný...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimePo november 24, 2008 11:39 pm

StEvE napísal:
nieco podobne bolo ukazane aj vo filme kult hakoveho kriza
vdaka tomu filmu som sa dost zamyslel ze ako sa da vobec zit s kazdodennou nenavistou v sebe...sak to je samoznicujuce
veru, dobry priklad... ten film mi tiez dal v tomto smere dost vela...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimePo november 24, 2008 11:14 pm

monkeyml napísal:
nenávisť je zlá, ale je treba povedať, že veľa ľudí povie, že nenávidí toho a toho a pritom to je len akása nesympatia...skutočne nenávidieť, to je už silná emócia, ak sa to tak dá nazvať...a každopádne sa nenávisťou ťažko riešia seriózne problémy...a zožiera to aj človeka samotného...sám mám s tým problém vo veci cigánov....neustály boj medzi rozumom a nenávisťou...


nieco podobne bolo ukazane aj vo filme kult hakoveho kriza
vdaka tomu filmu som sa dost zamyslel ze ako sa da vobec zit s kazdodennou nenavistou v sebe...sak to je samoznicujuce
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimePo november 24, 2008 11:24 am

no, mas pravdu, je to aj vec toho, co presne pod nenavistou rozumieme... ak niekto povie, ze nenavidi nieco/niekoho, nemusi to znamenat ten najhorsi vyznam slova... len sa pouzivanie jeho v hovorovej reci trochu zmenilo - nadlahcilo...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimePo november 24, 2008 10:27 am

nenávisť je zlá, ale je treba povedať, že veľa ľudí povie, že nenávidí toho a toho a pritom to je len akása nesympatia...skutočne nenávidieť, to je už silná emócia, ak sa to tak dá nazvať...a každopádne sa nenávisťou ťažko riešia seriózne problémy...a zožiera to aj človeka samotného...sám mám s tým problém vo veci cigánov....neustály boj medzi rozumom a nenávisťou...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimePo november 24, 2008 9:50 am

uprimna nenavist - to je pekne slovne spojenie... Laughing
"prechovavat nenavist k ludom je nespravne, ale ked si to niekto zasluzi..." - nezda sa ti to ako protirecenie?

tot nedavno som videl zaujimavy film z roku 1932 - "M" - bolo to o vrazdach malych dievcat v medzivojnovom Nemecku, ktore pachal taky nejaky uchyl... na jeho lov sa vydalo dokonca podsvetie a ti ho aj dostali a postavili pred svoj vlastny sud - jeho rec v zavere bola velmi zaujimava... ten clovek bol sam vnutorne niceny pocitom viny k tomu, co robil, ale bol chory, nedokazal s tym bojovat... potreboval lekarsku pomoc... takmer som ho lutoval...
film odporucam...

ale o podobnych veciach sme sa uz tu na fore bavili... mam pocit ze v teme trest smrti, alebo v takom cosi...
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeNe november 23, 2008 11:55 pm

Nehovorím že hneď všetko čo niekto označí za zlé treba postrieľať. Ani taký postoj nechcem mať.
Ale načo sa zaoberať niekým kto sa dopustil ťažkých zločinov a ohavností a náprava uňho je len vzdialený sen? Nevravím že ho teraz treba oprieť o stenu a zastreliť.
A pôvodne sa bavíme o nenávisti, tak prečo by som k takému človeku nemohol, respektíve nemal, prechovávať úprimnú nenávisť, znechutenie a odpor? Ublížim niekomu? Možno tak jemu samému ale to mi ani moc ľúto nie je. Prechovávať nenávisť k ľuďom je nesprávne, viem, ale keď si to niekto zaslúži.. ? Síce zas nemôžem rozhodovať o tom kto si to zaslúži a kto nie, pravda, ale v takom fakt zvrátenom prípade ako pedofília je to myslím jasné..
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeNe november 23, 2008 11:49 pm

Vulkulak napísal:
Možno len nechcem veci príliš komplikovať..
lenze tieto veci su dost komplikovane... vobec nie su ciernobiele, ako by sa nam to hodilo... ty si zly - zastrelit, ty si dobry - nechat zit... takto to v zivote nefunguje...
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeNe november 23, 2008 11:46 pm

Možno len nechcem veci príliš komplikovať..
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeNe november 23, 2008 11:43 pm

Vulkulak napísal:
Nojó, to máš pravdu. Je to zaujímavé. Ale keď nejaký hnusný pedofilný uchylák znásilni malé dieťa, tak budem nenávidieť pedofíliu aj jeho. Keď niekto berie drogy má šancu to nechať tak a vrátiť sa k normálnemu životu, ale čo takíto sexuálni delikventi?
vidis veci prilis jednoducho...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeNe november 23, 2008 7:14 pm

nyar:
rad jedi mal vzdy pravdu Wink
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeNe november 23, 2008 2:51 pm

Nojó, to máš pravdu. Je to zaujímavé. Ale keď nejaký hnusný pedofilný uchylák znásilni malé dieťa, tak budem nenávidieť pedofíliu aj jeho. Keď niekto berie drogy má šancu to nechať tak a vrátiť sa k normálnemu životu, ale čo takíto sexuálni delikventi?
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeNe november 23, 2008 12:34 pm

nenavist je negativny stav, mne osobne nenavist a rozum nejdu dokopy... a pri rieseni akychkolvek problemov spolocnosti musime pouzivat rozum... treba ten problem najprv pochopit a potom prijat protiopatrenia... nie len slepo nenavidiet a nicit...

cim viac nieco nenavidis, tym menej si ochotny vnimat problem objektivne...

chces nenavidiet pedofiliu a fetovanie ako samostatne javy? ved ich predsa vykonavaju ludia... ako to chces oddelit?

este ma napadlo jedno prirovnanie: "ak niekto zastreli cloveka, bude nenavidiet vraha alebo pistol?"
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeNe november 23, 2008 12:45 am

Tak ale nenávisť k niečomu čo nie je správne podľa mňa nie je na škodu. Myslel som si, že niekto vytiahne práve toto že nenávisť je zlá a tak podobne. Súhlasím. Ani som to nemyslel v takom tom duchu aby sme nenávisť vytvárali, skôr som narážal na to jak niektorí ľudia s radosťou nenávidia iných, namiesto toho aby radšej nenávideli trebárs tie už spomínané drogy.
Ako by mohla zahmlievať rozum prirodzená nenávisť a odpor k drogám? (tie drogy sú len príklad)
Keď chceme proti niečomu bojovať mali by sme to predsa nemať radi, nechcem vravieť že zrovna maximálne nenávidieť Smile
Myslím že taká nenávisť v boji proti niečomu nesprávnemu vie dosť hnať vpred, nevravím že je nevyhnutná, ale čím viac nenávidím niečo z nerestí ktoré som vymenoval, tým viac sa ich stránim a tým viac nechcem aby sa šírili ďalej a snažím sa preto proti nim vystupovať. A ako som vravel, nenávisť k ľuďom je zlá, ale komu škodí nenávisť k fetovaniu a pedofílii?
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeSo november 22, 2008 6:05 pm

hmm... to by bola tema na diplomovku: "Poruchy zazivania ako pozitivny stimulant rozvoja osobnosti"
alebo nieco v tom duchu...

ja osobne k tomu asi len tolko, ze nenavist nie je cesta vobec... nenavist zahmlieva rozum... so spomenutymi problemami treba bojovat, to je fakt, ale nie formou nenavisti...
ako jeden mudry clovek povedal: Fear is the path to the dark side... fear leads to anger... anger leads to hate.. hate leads to suffering.
(no dobre, nebol to clovek)
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeSo november 22, 2008 5:31 pm

zaujimave veci ta napadaju na zachode...mozno by si tam mal chodievat castejsie..a ostat dlhsie..aby sa este tie surove myslienky..trosku obrusili a dostali lesk
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitimeSo november 22, 2008 4:10 pm

(Som si dnes trochu dlhšie posedel na záchode tak.. )

Kopec národniarov dosť zle smeruje svoju nenávisť, hlavne na ľudí, čím sa z nich vlastne stávajú fašisti, rasisti, šovinisti..
Nenávisť v nacionalistickom duchu by ale nemala smerovať na príslušníkov vlastného národa, ani na cudzie (často susediace) národy a ich príslušníkov, ani na iné rasy a kultúry. Podľa môjho skromného názoru by sme mali priateľsky vystupovať proti ľuďom vlastného štátu, potom proti ostatným národom Európy a ako spriatelené európske národy priateľsky a bez akejkoľvek nenávisti vystupovať proti zvyšku sveta v celej jeho rasovej a kultúrnej rozmanitosti. To by si mal uvedomiť každý človek, Slovák, Slovan, Európan a svetoobčan. Nielen my, ale aj iný obyvatelia sveta. Chorobou zvanou nenávisť a šovinizmus je nakazený kde kto a pritom ani nemusí byť nejaký silný nacionalista. V pravom patriotickom duchu a priateľstve by sme tak mohli dosiahnuť krajší svet. Bez fašistickýh názorov, genocíd, terorizmu a tak ďalej.

Nenávisť týchto ,,národniarov" by nemala teda smerovať k Maďarom a Židom, ale hlavne k drogám, dílerstvu, alkoholizmu, fajčeniu, morálnemu úpadku spoločnosti, znečisťovaniu životného prostredia a prírody ako takej, pedofíli a iným sexuálnym delikventom, prostitúcii, klamstvu, falošnosti, násiliu a nakoniec by nenávisť patriotov mala smerovať hlavne k totalitným ideológiam, nadradenosti, šovinizmu a nenávisti medzi národmi.

Toť môj pohľad na to, ako by to mohlo a teda i malo byť.
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Nenávisť treba smerovať správnym smerom Empty
OdoslaťPredmet: Re: Nenávisť treba smerovať správnym smerom   Nenávisť treba smerovať správnym smerom Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Nenávisť treba smerovať správnym smerom
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Filozofia-
Prejdi na: