Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Racionalizmus alebo Empririzmus ?

Goto down 
+2
nyarlathotep
janyx
6 posters
AutorSpráva
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimePi jún 11, 2010 9:58 pm

nyarlathotep
good job
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimePi jún 11, 2010 3:59 pm

s temou, ci je filozofia potrebna, alebo nie, sme uz trochu offtopic... tak to radsej prestahujem inam...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimePi jún 11, 2010 3:41 pm

pre mňa je to ale fakt zbytočné...nejaké vyššie premýšľanie alebo čo...filozofii som dal šancu - nič neboj....bohužiaľ ma žiaden argument nepresvedčil o jej potrebe...keď nám náš učiteľ vravel o akým haluziach "sa premýšľa" tak to už bol klinec do rakvy v mojich očiach pre filozofiu...ja premýšľam nad tým, koho si vezmem za manželku, ako vychovám z mojich detí dobrých ľudí, ako ja sám môžem byť lenpší a pod. ale nepremýšľam o tom pozvznesene a zložito v mene filozofie...jednoducho si dám za cieľ to a to a ide sa...je to proste tak...filozofia u mňa nemá šancu... Cool
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimePi jún 04, 2010 5:03 pm

Jasné sorry Sad
ale nie je to žiadna nereálna blbosť, nie je to žiadne sci-fi, ale max. nijaký systém vybudovaný na čomsi reálnom, ktorý nemusí byť sám reálny Very Happy
práve že sú to fakt tie najvyššie veci, lebo sa človek nestará o jednotliviny, ale o celky ako také, v tom zmysle je to vyššie Smile
A najviac pre dušu podľa mňa je veda a umenie a tu sa to spája, jasné že to tak byť nemusí, patent na pravdu nemám... ale vyznelo to fakt strašne blbo pardon... len tomu treba venovať nijaký čas aby jednotlivé veci fakt pochopil, nie len hodiť rukou že je to blbosť alebo príliš ťažké, alebo podobne... to sa len tak tvári na prvý pohľad Wink ... a zbytočná je asi tak, ako všetko okrem jedla a vody.
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimePi jún 04, 2010 1:56 pm

to ciste myslenie vo vyssich sferach...hm to uz je nejaka tantricka meditacia? Shocked


btw ja tiez nemam takych vaznych vedcov co sa tvaria aha ja som vedec a kto je vaaac.... clown
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimePi jún 04, 2010 11:31 am

MichalSVK napísal:
Podobne janyx, je pre dušu zásadná tak, ako umenie a veda... je to ich mix; čisté myslenie vo vyšších sférach o najpodstatnejších veciach... fakt neviem čo by mohlo byť viac.

no pre koho ako...načo premýšľať o nereálnych blbostiach a pritom sa tváriť dôležito...mňa určite urobí šťastnejším prečítať si dobré sci-fi, ktoré síce nereálne je ale netvráti sa tak dôležito a popritom tam nechá ešte aj reálny odkaz alebo niečo na zamyslenie...
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimePi jún 04, 2010 11:12 am

MichalSVK napísal:
Podobne janyx, je pre dušu zásadná tak, ako umenie a veda... je to ich mix; čisté myslenie vo vyšších sférach o najpodstatnejších veciach... fakt neviem čo by mohlo byť viac.

..

ako to povedal pan Werich " Já myslím, že civilizace není dobrá, když je bez kultury. Člověk
potřebuje ke štěstí a spokojenosti nejenom pohodlí tělesné, ale i duševní. Kultura a civilizace musí jít ruku v ruce."
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimePi jún 04, 2010 2:44 am

Podobne janyx, je pre dušu zásadná tak, ako umenie a veda... je to ich mix; čisté myslenie vo vyšších sférach o najpodstatnejších veciach... fakt neviem čo by mohlo byť viac.

Čo sa týka témy, ťažko povedať, každí niekedy verí viac jednému, inokedy druhému, ale v zásade sa asi dnes ťažko uzamknúť do jedného, Kant to ale pekne rozpitval a rozbil Very Happy Každopádne asi treba stavať racionalizmus na empirizme a nikam nesmie racionalizmus stúpiť, kde nie je empirizmus, len na ňom rásť...
Návrat hore Goto down
janyx
Gróf
Gróf
janyx


Poeet p?íspivku : 1141
Registration date : 24.07.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimeŠt jún 03, 2010 12:17 pm

ja mám zase na filozofiu opačný názor a považujem ju za jednu z najdôležiitejších vied, čo sa týka vied humanných.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimeŠt jún 03, 2010 8:43 am

ja, čo sa filozofie týka, mám radikálny názor a považujem ju za "málo užitočnú vedu" (jemne povedané)...ale čo sa týka otázky, tak si myslím, že jedno bez druhého by asi nemohlo existovať, resp. plnohodnotne fungovať Smile
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimeŠt jún 03, 2010 8:11 am

uf, tazka filozoficka tema takto narano... Smile

no, zlozite je to cele, lebo ludia su v poznavani obmedzeni svojimi zmyslami a rozumom, ale myslim si, ze tymito dvoma nastrojmi (rozum a zmysly) sa aspon priblizujeme poznaniu pravdy...

EDIT: teraz som si vsimol nazov temy (no mam postreh) Laughing
podla mna to musi ist nejak ruka v ruke...


Naposledy upravil nyarlathotep dňa Št jún 03, 2010 8:54 am, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore Goto down
janyx
Gróf
Gróf
janyx


Poeet p?íspivku : 1141
Registration date : 24.07.2007

Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitimeSt jún 02, 2010 7:20 pm

čo podľa vás je základom ľudského poznania ? Aký filozofický prúd mal vlastne pravdu ? alebo je pravda niekde v strede ? Rád by som vedel vaše názory.
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Racionalizmus alebo Empririzmus ? Empty
OdoslaťPredmet: Re: Racionalizmus alebo Empririzmus ?   Racionalizmus alebo Empririzmus ? Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Racionalizmus alebo Empririzmus ?
Návrat hore 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Filozofia-
Prejdi na: