Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Slavomír

Goto down 
+8
achilles
jitka
Gerdinka
janyx
Thor
nyarlathotep
von Schwerzell
KrἠSlnko
12 posters
Choď na stránku : 1, 2  Next

Kto to bol?
Kňaz
Slavomír Vote_lcap42%Slavomír Vote_rcap
 42% [ 5 ]
Knieža
Slavomír Vote_lcap50%Slavomír Vote_rcap
 50% [ 6 ]
To je kto?
Slavomír Vote_lcap0%Slavomír Vote_rcap
 0% [ 0 ]
neexistoval
Slavomír Vote_lcap0%Slavomír Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Bol to ufón
Slavomír Vote_lcap8%Slavomír Vote_rcap
 8% [ 1 ]
Celkom hlasov : 12
 

AutorSpráva
barry
Poddaný
Poddaný
barry


Poeet p?íspivku : 5
Age : 34
Localisation : Trnava/Prievidza
Registration date : 03.10.2010

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimeUt október 05, 2010 10:42 am

Čo o ňom hovoria Fuldské anály.

Rok 871

Rastislavovho synovca Svätopluka obvinili pred Karlomanom z nevernosti a uväznili ho. Moravskí Slovania v domnienke, že ich vojvoda zahynul, ustanovili si za vládcu akéhosi kňaza Slavomíra, ktorý bol príbuzným uväzneného vojvodu, a hrozili mu smrťou, ak nebude chcieť vládnuť nad nimi. Ten teda z donútenia s nimi súhlasil, začal bojovať proti Karlomanovým vojvodcom Engelschalkovi a Wilhelmovi a pokúšal sa ich vyhnať z obsadených miest. Tí však bojovali proti povstalcom s veľkým úsilím, a keď niektorých z nich pobili, donútili Slavomíra na ústup.
Návrat hore Goto down
Belovolod
Poddaný
Poddaný



Poeet p?íspivku : 4
Registration date : 22.02.2009

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimeNe február 22, 2009 6:30 pm

tak celú Veľkú Moravu dosť dopodrobna rieši kniha Slovensko v dobe veľkomoravskej od Petra Ratkoša a môžem je veľmi vrelo odporučiť... tento pán vie, o čom hovorí Wink ale molo by to byť tak, ako tu už bolo spomínané, že Slavomír bol kňaz, ktorý síce nevládol, ale bol šéf protifranského odboja, ale netuším, v akom bol rodinnom vzťahu so Svätoplukom...
Návrat hore Goto down
KrἠSlnko
Knieža
Knieža
KrἠSlnko


Poeet p?íspivku : 1548
Localisation : Žilina
Registration date : 14.10.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi december 14, 2007 11:23 pm

JANYX napísal:
Kráľ Slnko napísal:
JANYX napísal:
Kráľ Slnko napísal:
Práve som sa dočítal, že keď Svätopluk porazil Frankov, tak on mu pomohol pri Devíne a že to bol vlastne Rastislavov Synovec.
hem, tak to diky z info, som nevedel ž tak dopodrobna a odkiaľ to máš?

No...práve som dočítal toho Svätopluka od Ferka ( 3 - dielny román )
ale ako sa presne vola, by om si ho mohol odnekiaľ žičať na prečítanie tiež.

Milan Ferko : Svätopluk - 3 zväzky
Návrat hore Goto down
http://innos.wgz.cz
janyx
Gróf
Gróf
janyx


Poeet p?íspivku : 1141
Registration date : 24.07.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi december 14, 2007 11:21 pm

Kráľ Slnko napísal:
JANYX napísal:
Kráľ Slnko napísal:
Práve som sa dočítal, že keď Svätopluk porazil Frankov, tak on mu pomohol pri Devíne a že to bol vlastne Rastislavov Synovec.
hem, tak to diky z info, som nevedel ž tak dopodrobna a odkiaľ to máš?

No...práve som dočítal toho Svätopluka od Ferka ( 3 - dielny román )
ale ako sa presne vola, by om si ho mohol odnekiaľ žičať na prečítanie tiež.
Návrat hore Goto down
KrἠSlnko
Knieža
Knieža
KrἠSlnko


Poeet p?íspivku : 1548
Localisation : Žilina
Registration date : 14.10.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi december 14, 2007 11:15 pm

JANYX napísal:
Kráľ Slnko napísal:
Práve som sa dočítal, že keď Svätopluk porazil Frankov, tak on mu pomohol pri Devíne a že to bol vlastne Rastislavov Synovec.
hem, tak to diky z info, som nevedel ž tak dopodrobna a odkiaľ to máš?

No...práve som dočítal toho Svätopluka od Ferka ( 3 - dielny román )
Návrat hore Goto down
http://innos.wgz.cz
janyx
Gróf
Gróf
janyx


Poeet p?íspivku : 1141
Registration date : 24.07.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi december 14, 2007 11:13 pm

Kráľ Slnko napísal:
Práve som sa dočítal, že keď Svätopluk porazil Frankov, tak on mu pomohol pri Devíne a že to bol vlastne Rastislavov Synovec.
hem, tak to diky z info, som nevedel ž tak dopodrobna a odkiaľ to máš?
Návrat hore Goto down
KrἠSlnko
Knieža
Knieža
KrἠSlnko


Poeet p?íspivku : 1548
Localisation : Žilina
Registration date : 14.10.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi december 14, 2007 11:07 pm

JANYX napísal:
Kráľ Slnko napísal:
Práve som sa dočítal, že keď Svätopluk porazil Frankov, tak on mu pomohol pri Devíne a že to bol vlastne Rastislavov Synovec.
no svetopluk sa spojil so slovanmi a vyhrali nad frankami j mne sa tak vidí.

Ano presne ale nebolo to knieža ale kňaz - svätoplukov bratranec ci čo
Návrat hore Goto down
http://innos.wgz.cz
janyx
Gróf
Gróf
janyx


Poeet p?íspivku : 1141
Registration date : 24.07.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi december 14, 2007 11:06 pm

Kráľ Slnko napísal:
Práve som sa dočítal, že keď Svätopluk porazil Frankov, tak on mu pomohol pri Devíne a že to bol vlastne Rastislavov Synovec.
no svetopluk sa spojil so slovanmi a vyhrali nad frankami j mne sa tak vidí.
Návrat hore Goto down
KrἠSlnko
Knieža
Knieža
KrἠSlnko


Poeet p?íspivku : 1548
Localisation : Žilina
Registration date : 14.10.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi december 14, 2007 10:49 pm

Práve som sa dočítal, že keď Svätopluk porazil Frankov, tak on mu pomohol pri Devíne a že to bol vlastne Rastislavov Synovec.
Návrat hore Goto down
http://innos.wgz.cz
janyx
Gróf
Gróf
janyx


Poeet p?íspivku : 1141
Registration date : 24.07.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimeSt december 12, 2007 6:55 pm

Madria napísal:
To je zajímavý, moje informace z hodin dějepisu a moudrých knížek jsou takové, že Velká Morava měla 4 knížata - Mojmíra I., Rostislava, Svatopluka a Mojmíra II.
no v tých knihách zase všetko dopodrobna nenii napsané
Návrat hore Goto down
Madria
Rytier
Rytier
Madria


Poeet p?íspivku : 232
Age : 33
Registration date : 12.12.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimeSt december 12, 2007 6:33 pm

To je zajímavý, moje informace z hodin dějepisu a moudrých knížek jsou takové, že Velká Morava měla 4 knížata - Mojmíra I., Rostislava, Svatopluka a Mojmíra II.
Návrat hore Goto down
KrἠSlnko
Knieža
Knieža
KrἠSlnko


Poeet p?íspivku : 1548
Localisation : Žilina
Registration date : 14.10.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimeNe november 25, 2007 6:12 pm

mati07 napísal:
ja som dal ze knize a vedel som to na 100%,lebo som sa o nom ucil pri nitianskom udelnom kniezactve!!!!!!! afro

povodne to bol knaz, ale vládol 1 rok po svojom otcovi - Rastislavovi, potom ho už vystriedal Svätopluk
Návrat hore Goto down
http://innos.wgz.cz
mati07
Slobodný občan
Slobodný občan
mati07


Poeet p?íspivku : 98
Age : 31
Registration date : 19.11.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimeNe november 25, 2007 5:28 pm

ja som dal ze knize a vedel som to na 100%,lebo som sa o nom ucil pri nitianskom udelnom kniezactve!!!!!!! afro
Návrat hore Goto down
KrἠSlnko
Knieža
Knieža
KrἠSlnko


Poeet p?íspivku : 1548
Localisation : Žilina
Registration date : 14.10.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimeSt november 21, 2007 9:20 am

BOL TO EASTISLAVOV SYN!!!!!
Návrat hore Goto down
http://innos.wgz.cz
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimeSo november 10, 2007 6:11 pm

achilles napísal:
von Schwerzell napísal:
helo neplette si knaz - coby duchovny a knaz alebo reps. starsloveinsky kniaz ..coby slachticky vyssi titul knieza..v anglicitne prince, v nemcine Fürst...v slovanskych statoch - sa titul kniaz pouzival dost dlho...

tak toto som fakt nevedel...je to najlogickejsie vysvetlenie.

a najspravnrejsie... Laughing
inac ta anketa to ako co ma byt? rendeer
Návrat hore Goto down
achilles
Zeman
Zeman
achilles


Poeet p?íspivku : 464
Age : 35
Localisation : ZH
Registration date : 08.06.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimeSo november 10, 2007 12:36 am

von Schwerzell napísal:
helo neplette si knaz - coby duchovny a knaz alebo reps. starsloveinsky kniaz ..coby slachticky vyssi titul knieza..v anglicitne prince, v nemcine Fürst...v slovanskych statoch - sa titul kniaz pouzival dost dlho...

tak toto som fakt nevedel...je to najlogickejsie vysvetlenie.
Návrat hore Goto down
http://www.worldoffootball.all-forum.net
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi november 09, 2007 9:04 pm

helo neplette si knaz - coby duchovny a knaz alebo reps. starsloveinsky kniaz ..coby slachticky vyssi titul knieza..v anglicitne prince, v nemcine Fürst...v slovanskych statoch - sa titul kniaz pouzival dost dlho...
Návrat hore Goto down
achilles
Zeman
Zeman
achilles


Poeet p?íspivku : 464
Age : 35
Localisation : ZH
Registration date : 08.06.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi november 09, 2007 6:34 pm

nyarlathotep napísal:
achilles napísal:
No Solunsky bratia prisli r. 863 nie? takze viera tu uz mohla byt aspon ako tak rozvinuta, takze knazom mohol byt...I ked sa mi to tiez nevidi ze by sa knaz stal panovnikom.
pred konstantinom a metodom tu uz davno boli franski knazi... cize o knazov na nasom uzemi by som sa nebal...

Samozrejme..ale on bol Slovan tak som to zobral takto....
Návrat hore Goto down
http://www.worldoffootball.all-forum.net
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi november 09, 2007 6:28 pm

achilles napísal:
No Solunsky bratia prisli r. 863 nie? takze viera tu uz mohla byt aspon ako tak rozvinuta, takze knazom mohol byt...I ked sa mi to tiez nevidi ze by sa knaz stal panovnikom.
pred konstantinom a metodom tu uz davno boli franski knazi... cize o knazov na nasom uzemi by som sa nebal...
Návrat hore Goto down
achilles
Zeman
Zeman
achilles


Poeet p?íspivku : 464
Age : 35
Localisation : ZH
Registration date : 08.06.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi november 09, 2007 6:24 pm

No Solunsky bratia prisli r. 863 nie? takze viera tu uz mohla byt aspon ako tak rozvinuta, takze knazom mohol byt...I ked sa mi to tiez nevidi ze by sa knaz stal panovnikom.
Návrat hore Goto down
http://www.worldoffootball.all-forum.net
KrἠSlnko
Knieža
Knieža
KrἠSlnko


Poeet p?íspivku : 1548
Localisation : Žilina
Registration date : 14.10.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi november 09, 2007 5:02 pm

Toto hovorí wikpádia:

Slavomír bol veľkomoravský kňaz z rodu Mojmírovcov, ktorý bol v roku 871 krátky čas knieža Veľkej Moravy (alebo len Nitrianskeho kniežatstva).

V roku 871 dal Karloman uväzniť nitrianske knieža Svätopluka; ešte predtým v moravskej časti Veľkej Moravy ustanovil za vládcov bavorských markgrófov Východnej marky Engelšalka a Wilhelma II.

Veľkomoravskí (presnejšie azda len nitranski) Slovania si mysleli, že zahynul, a ustanovili si za vládcu "akéhosi" kňaza Slavomíra, Svätoplukovho príbuzného. Ten teda súhlasil postavil sa na čelo povstania a začal bojovať proti Karlomanovým vojvodcom Engelšalkovi a Wilhelmovi na Morave.

Uväznený Svätopluk Karlomanovi sľúbil, že Slavomíra porazí. Pre nedostatok dôkazov ho prepustili, obdarovali a spolu s Karlomanovým vojskom poslali na Veľkú Moravu. Po príchode na Veľkú Moravu sa však Svätopluk tajne spojil so Slavomírom, zničil Karlomanove vojsko a vyhnal Bavorov z Morava (v bojoch zahynuli aj Engelšalk a Wilhelm II.) Odvtedy (871) vládol Svätopluk nad celou Veľkou Moravou, teda nad Moravou aj Nitrianskom.
Návrat hore Goto down
http://innos.wgz.cz
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi november 09, 2007 12:28 pm

Saladin napísal:
Teras som si na nete číta, že viedol Slovanov v čase ked bol Rastislav zajatý a Svätopluk tiež u frankov. Bol to kňaz z rodu Mojmírovcov.

myslis ako slovansky kniaz...to jest nieco ako knieza....a nie knaz v dnesnom slova zmysle (duchovny)
Návrat hore Goto down
KrἠSlnko
Knieža
Knieža
KrἠSlnko


Poeet p?íspivku : 1548
Localisation : Žilina
Registration date : 14.10.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimePi november 09, 2007 8:56 am

Teras som si na nete číta, že viedol Slovanov v čase ked bol Rastislav zajatý a Svätopluk tiež u frankov. Bol to kňaz z rodu Mojmírovcov.
Návrat hore Goto down
http://innos.wgz.cz
jitka
Slobodný občan
Slobodný občan
jitka


Poeet p?íspivku : 62
Registration date : 27.09.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimeŠt november 08, 2007 11:37 pm

[quote="janyx"]ďakujem.Tak toto sa ani v škole neučí, že Slavomír bol panovníkom Veľkej Moravy alebo Nitrianskeho kniežatstva.[/quot

my sme to brali na literatúre, ked sme preberali Jána Hollého a jeho epos Svätopluk
Návrat hore Goto down
janyx
Gróf
Gróf
janyx


Poeet p?íspivku : 1141
Registration date : 24.07.2007

Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitimeUt november 06, 2007 5:34 pm

Saladin napísal:
No my sme sa to učili, ale len toĺko, že vládol pred Svätoplukom
teraz si spomínam, že sme sa dačo o Slavomírovi učili, ale to bolo v literárnych dielach po slovanoch a brali sme to na slovenčine.Lenže tam sa nespomínalo, že bol panovník VM, lenže pomohol svetoplukovi vyhrat nad Frankami alebo kým to neviem presne.
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Slavomír Empty
OdoslaťPredmet: Re: Slavomír   Slavomír Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Slavomír
Návrat hore 
Strana 1 z 2Choď na stránku : 1, 2  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: História Národov :: Dejiny Slovákov-
Prejdi na: