Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Modely vzťahov štátu a cirkví

Goto down 
+2
nyarlathotep
Felix
6 posters
Choď na stránku : 1, 2, 3  Next

Modely vzťahov štátu a cirkví
1. konfesijný štát
Modely vzťahov štátu a cirkví Vote_lcap0%Modely vzťahov štátu a cirkví Vote_rcap
 0% [ 0 ]
2. odluka cirkvi od štátu (sekulárny štát)
Modely vzťahov štátu a cirkví Vote_lcap100%Modely vzťahov štátu a cirkví Vote_rcap
 100% [ 6 ]
3. neidentifikácia za súčastnej kooperácie (sekulárny štát)
Modely vzťahov štátu a cirkví Vote_lcap0%Modely vzťahov štátu a cirkví Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Celkom hlasov : 6
 

AutorSpráva
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 12:07 am

Aký model vzťahov medzi štátom a cirkvami preferujete?

Hlasujte a odôvodnite svoje hlasovanie a napíšte ako ste hlasovali....

(ak je potrebné niečo vysvetliť, stačí napísať)
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 8:37 am

jednoznacne odluka cirkvi od statu... nepotrebujem, aby nam vladla skupina ludi, ktora svoje pravo na vladu odvodzuje od nejakej rozpravkovej bytosti... potom tak aj ta vlada vyzera - kriziacke vypravy, inkvizicia, bozie sudy, deti by sa v skole ucili kreacionizmus a neveriaci by sa strielali od pohladu...

BEDEVERE: So, why do witches burn?
VILLAGER #3: B--... 'cause they're made of... wood?
BEDEVERE: Good! Heh heh.
CROWD: Oh, yeah. Oh.
BEDEVERE: So, how do we tell whether she is made of wood?
VILLAGER #1: Build a bridge out of her.
BEDEVERE: Ah, but can you not also make bridges out of stone?
VILLAGER #1: Oh, yeah.
RANDOM: Oh, yeah. True. Uhh...
BEDEVERE: Does wood sink in water?
VILLAGER #1: No. No.
VILLAGER #2: No, it floats! It floats!
VILLAGER #1: Throw her into the pond!
CROWD: The pond! Throw her into the pond!
BEDEVERE: What also floats in water?
VILLAGER #1: Bread!
VILLAGER #2: Apples!
VILLAGER #3: Uh, very small rocks!
VILLAGER #1: Cider!
VILLAGER #2: Uh, gra-- gravy!
VILLAGER #1: Cherries!
VILLAGER #2: Mud!
VILLAGER #3: Uh, churches! Churches!
VILLAGER #2: Lead! Lead!
ARTHUR: A duck!
CROWD: Oooh.
BEDEVERE: Exactly. So, logically...
VILLAGER #1: If... she... weighs... the same as a duck,... she's made of wood.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 9:43 am

sakra....nedalo by sa to napísať po nemecky? moja anglina je úbohá...ale dúfam, že som pointu pochytil...

čo sa týka ankety - ja som jednoznačne za odluku cirkvy od štátu...z môjho pohľadu veriaceho by som to chcel hlavne preto, lebo vtedy by sa ukázalo, kto naozaj verí a kto nie a je navyše nespravodlivé, keď idú dane ľudí, ktorý majú rôzne cirkevné spoločenstvá na háku, práve na ne...asi preto...a taktiež by nezaškodilo duchovným predstaveným aj trošku skromnosti....Don Bosco dokázal naozaj divy a bol chudobný ako kostolná myš....
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 10:00 am

monkeyml napísal:
sakra....nedalo by sa to napísať po nemecky? moja anglina je úbohá...ale dúfam, že som pointu pochytil...
je to uryvok z Monty Python and The Holy Grail:
dedincania sa tam snazili upalit carodejnicu a mudry Bedevere prisiel s riesenim (skrateny preklad):
- co robia dobre carodejnice?
- dobre horia...
- a preco dobre horia?
- lebo su z dreva?
- ano spravne, a ako zistime, ci su z dreva?
- postavime z nej most?
- skusme inak, co robi drevo?
- plava na vode
- co este plava na vode?
- kacka
- takze ak bude zenska vazit rovnako ako kacka, tak je to carodejnica...
(a naozaj vazila... Laughing )
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 11:02 am

Laughing

sila....ale tak som aspoň pointu teda pochytil, no.... Smile
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 2:19 pm

nyarlathotep napísal:
je to uryvok z Monty Python and The Holy Grail:
dedincania sa tam snazili upalit carodejnicu a mudry Bedevere prisiel s riesenim (skrateny preklad):
- co robia dobre carodejnice?
- dobre....

Nie sme v stredoveku, že sa u nás praktizujú vodné skúšky.... Ale treba povedať, že v SR existuje model - neidentifikácia za súčasnej kooperácie..., to je trocha rozdiel - my nie sme konfesijný štát, že by sa u nás niečo také robilo... Hoci s tebou súhlasím, ak to vezmeš zo súčasného hľadiska zmení sa tvoj názor?
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 2:21 pm

nyarlathotep napísal:
je to uryvok z Monty Python and The Holy Grail:
dedincania sa tam snazili upalit carodejnicu a mudry Bedevere prisiel s riesenim (skrateny preklad):
- co robia dobre carodejnice?
- dobre....

Navyše - cirkvený súd môže maximálne niekoho exkomunikovať, nie upáliť - to robili svetské súdy.... pozor na to....
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 2:27 pm

Felix napísal:
Navyše - cirkvený súd môže maximálne niekoho exkomunikovať, nie upáliť - to robili svetské súdy.... pozor na to....
cirkevny odsudil, svetsky vykonal rozsudok, pokial viem... to nic nemeni na tom, ze odsudzovali ludi, len preto, ze boli vyrobeni z dreva... Smile
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 3:04 pm

a taktiež to nemení nič na tom, že sa ďalším rozvádzaním inkvizície dostaneme do off topicu....

ja som za oddelenie cirkvy od štátu...
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 3:05 pm

ja takisto za oddelenie..aj vo svajci je to oddelene..ked pridete do ch..tak musite nahlasit aj vierovyznanie..a pootm podla toho platite..
Návrat hore Goto down
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža
Brano


Poeet p?íspivku : 2233
Age : 30
Localisation : MT
Registration date : 26.02.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 7:19 pm

som za odluku, kto sa chce modliť nech si postaví kostolík za vlastné, štát by mal dávať na iné veci
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 8:18 pm

nyarlathotep napísal:
Felix napísal:
Navyše - cirkvený súd môže maximálne niekoho exkomunikovať, nie upáliť - to robili svetské súdy.... pozor na to....
cirkevny odsudil, svetsky vykonal rozsudok, pokial viem... to nic nemeni na tom, ze odsudzovali ludi, len preto, ze boli vyrobeni z dreva... Smile

cirkvený odsúdil na exkomunikáciu a svetský na upálenie....
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 8:19 pm

von Schwerzell napísal:
ja takisto za oddelenie..aj vo svajci je to oddelene..ked pridete do ch..tak musite nahlasit aj vierovyznanie..a pootm podla toho platite..

Napíš čosi bližšie o tom....
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 8:20 pm

Br@no napísal:
som za odluku, kto sa chce modliť nech si postaví kostolík za vlastné, štát by mal dávať na iné veci

na to aby si sa pomodlil nepotrebuješ kostol....
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 8:22 pm

nyarlathotep napísal:
Felix napísal:
Navyše - cirkvený súd môže maximálne niekoho exkomunikovať, nie upáliť - to robili svetské súdy.... pozor na to....
cirkevny odsudil, svetsky vykonal rozsudok, pokial viem... to nic nemeni na tom, ze odsudzovali ludi, len preto, ze boli vyrobeni z dreva... Smile

Už v Mezopotámii topili ľudí za čarodejníctvo. Zákon XII. tabúľ odsudzoval čarodejníctvo a tak by sme mohli pokračovať.... nebola to záležitosť kresťanstva. V Starom Zákone je citát: Nenecháš čarodejnicu na žive. (veď tu máme aj experta, ktorý cituje Bibilu, tak sa ho na to opýtaj...)
Návrat hore Goto down
Thor
Veľmož
Veľmož
Thor


Poeet p?íspivku : 966
Age : 32
Registration date : 01.03.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 8:46 pm

odluka cirkvi od statu... kazdy nech si zije po svojom... prava viera nema mat co docinenia so svetskymi blbostami
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeSt jún 04, 2008 9:22 pm

Thor napísal:
odluka cirkvi od statu... kazdy nech si zije po svojom... prava viera nema mat co docinenia so svetskymi blbostami

Čo je to pravá viera?
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 8:59 am

Felix napísal:
Čo je to pravá viera?
nechcem hovorit za Thora, ale ja som to pochopil tak, ze viera by malo byt nieco osobne - nejake osobne prezivanie a nie nanucovanie mojej viery ostatnym a uz vobec nie prostrednictvom statnej moci... ale nech povie Thor, ja len tak, ako ten jeho prispevok chapem ja...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 9:29 am

najprv malé upozornenie - nechcem aby sme sa tu zamotali to debaty čo je to pravá viera. téma je iná a vyzerá zaujímavo, takže k veci...

ináč - odlúčená cirkev funguje aj v nemecku a je to aj vidieť. prázdne kostoly, väčšinou babky, kňazi sa prispôsobujú ľuďom aby nestratili ich priazeň (chápte peniaze), nie nadarmo sa vraví, že v nemecku je najliberálnejšia cirkev a furt má problémy s vatikánom. to je jedno z možných výsledkov odluky...ak by sa toto dialo po odluke cirkvi u nás, prestal by som chodiť úplne do kostola a pod. bol by to jasný signál aj pre mňa - zaslepenca...
Návrat hore Goto down
Thor
Veľmož
Veľmož
Thor


Poeet p?íspivku : 966
Age : 32
Registration date : 01.03.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 9:32 am

nyarlathotep napísal:
Felix napísal:
Čo je to pravá viera?
nechcem hovorit za Thora, ale ja som to pochopil tak, ze viera by malo byt nieco osobne - nejake osobne prezivanie a nie nanucovanie mojej viery ostatnym a uz vobec nie prostrednictvom statnej moci... ale nech povie Thor, ja len tak, ako ten jeho prispevok chapem ja...

nemam co by som dodal Smile
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 9:36 am

Felix napísal:
Už v Mezopotámii topili ľudí za čarodejníctvo. Zákon XII. tabúľ odsudzoval čarodejníctvo a tak by sme mohli pokračovať.... nebola to záležitosť kresťanstva. V Starom Zákone je citát: Nenecháš čarodejnicu na žive. (veď tu máme aj experta, ktorý cituje Bibilu, tak sa ho na to opýtaj...)
ale ved sa bavime o vztahu nabozenstva a statu... nie o vztahu krestanstva a statu... carodejnice upaluju aj v keni a panbochviekdeeste... stale je to ale chora vec zalozena na nabozenskom presvedceni...

(inak sori, ale tvoje prispevky sa mi strasne zle citaju, lebo dokazes na cloveka namierit aj viacero prispevkov, a ja vacsinou sledujem tie posledne a akosi predpokladam, ze v nom sa vyjadrujes kompletne k mojej osobe... potom nahodou spatne kuknem par prispevkov dozadu a zistim, ze este aj tu cosi a tam cosi... takze sori, ked si obcas nieco nevsimnem...)
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 9:37 am

monkeyml napísal:
ináč - odlúčená cirkev funguje aj v nemecku a je to aj vidieť. prázdne kostoly, väčšinou babky, kňazi sa prispôsobujú ľuďom aby nestratili ich priazeň (chápte peniaze), nie nadarmo sa vraví, že v nemecku je najliberálnejšia cirkev a furt má problémy s vatikánom. to je jedno z možných výsledkov odluky...ak by sa toto dialo po odluke cirkvi u nás, prestal by som chodiť úplne do kostola a pod. bol by to jasný signál aj pre mňa - zaslepenca...
nerozumiem, co by ti branilo chodit do kostola?
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 10:13 am

napr. to, ak by tam slúžili omšu vyslovené pokrytecký kňazi....aj keď je pravda, že ak už idem do kostola, tak vôbec nie kvôli nim....ale tak prirodzene by mi to bolo proti srsti...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 1:32 pm

nyarlathotep napísal:
Felix napísal:
Čo je to pravá viera?
nechcem hovorit za Thora, ale ja som to pochopil tak, ze viera by malo byt nieco osobne - nejake osobne prezivanie a nie nanucovanie mojej viery ostatnym a uz vobec nie prostrednictvom statnej moci... ale nech povie Thor, ja len tak, ako ten jeho prispevok chapem ja...

Ale tak načo je nám preboha cirkev? Ono by to fungovalo aj bez nej... Už neviem, kde som čítal, že v rannom stredoveku sa v južnom Uhorsku rozšírilo hnutie, ktoré tvrdilo, že cirkev je výtvorom diabla - tiež takto odsudzovali cirkev a obracali sa na pravú vieru.

Komu: všetkým

Súhlasíte s týmto tvrdením?
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 1:34 pm

monkeyml napísal:
najprv malé upozornenie - nechcem aby sme sa tu zamotali to debaty čo je to pravá viera. téma je iná a vyzerá zaujímavo, takže k veci...

ináč - odlúčená cirkev funguje aj v nemecku a je to aj vidieť. prázdne kostoly, väčšinou babky, kňazi sa prispôsobujú ľuďom aby nestratili ich priazeň (chápte peniaze), nie nadarmo sa vraví, že v nemecku je najliberálnejšia cirkev a furt má problémy s vatikánom. to je jedno z možných výsledkov odluky...ak by sa toto dialo po odluke cirkvi u nás, prestal by som chodiť úplne do kostola a pod. bol by to jasný signál aj pre mňa - zaslepenca...

Keď niekto verí v Boha - nepotrebuje na to Svätú stolicu....

Ktoré kostoly sú prázdne? Katolícke na juhu Nemecka? Alebo evanjelické na severe?
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Modely vzťahov štátu a cirkví Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Modely vzťahov štátu a cirkví
Návrat hore 
Strana 1 z 3Choď na stránku : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Aky je zmysel debat ateistov o cirkvi ?

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: