Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Modely vzťahov štátu a cirkví

Goto down 
+2
nyarlathotep
Felix
6 posters
Choď na stránku : Previous  1, 2, 3  Next

Modely vzťahov štátu a cirkví
1. konfesijný štát
Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Vote_lcap0%Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
2. odluka cirkvi od štátu (sekulárny štát)
Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Vote_lcap100%Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Vote_rcap
 100% [ 6 ]
3. neidentifikácia za súčastnej kooperácie (sekulárny štát)
Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Vote_lcap0%Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Celkom hlasov : 6
 

AutorSpráva
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 1:39 pm

nyarlathotep napísal:
Felix napísal:
Už v Mezopotámii topili ľudí za čarodejníctvo. Zákon XII. tabúľ odsudzoval čarodejníctvo a tak by sme mohli pokračovať.... nebola to záležitosť kresťanstva. V Starom Zákone je citát: Nenecháš čarodejnicu na žive. (veď tu máme aj experta, ktorý cituje Bibilu, tak sa ho na to opýtaj...)
ale ved sa bavime o vztahu nabozenstva a statu... nie o vztahu krestanstva a statu... carodejnice upaluju aj v keni a panbochviekdeeste... stale je to ale chora vec zalozena na nabozenskom presvedceni...

(inak sori, ale tvoje prispevky sa mi strasne zle citaju, lebo dokazes na cloveka namierit aj viacero prispevkov, a ja vacsinou sledujem tie posledne a akosi predpokladam, ze v nom sa vyjadrujes kompletne k mojej osobe... potom nahodou spatne kuknem par prispevkov dozadu a zistim, ze este aj tu cosi a tam cosi... takze sori, ked si obcas nieco nevsimnem...)


Ja som reagoval na tvoj príspevok s čarodejnicami a chcel som povedať, že to nie je výlučne záležitosť Rímskokatolíckej cirkvi - napríklad aj protestanti dosť hojnom počte upaľovali bosorky...

A tu sa nejedná o odlúčení iba RKC ale aj iných cirkví ako Evanjelickej, Kalvínskej, Jehovistov..... (všetkých registrovaných cirkví)

P.S.: V tejto dobe nemám čas byť furt online - tak prosím ťa čítaj všetky moje príspevky, ktoré som pribil do fóra, kým si ty bol offline - viem, že lepšie je to ak sme obaja online no nedá sa to furt... Dúfam, že to pochopíš.....
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 1:40 pm

monkeyml napísal:
napr. to, ak by tam slúžili omšu vyslovené pokrytecký kňazi....aj keď je pravda, že ak už idem do kostola, tak vôbec nie kvôli nim....ale tak prirodzene by mi to bolo proti srsti...

Ak si veriaci a chcel by si sa pomodliť, potrebuješ na to kostol???
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 2:06 pm

Felix napísal:
Ale tak načo je nám preboha cirkev? Ono by to fungovalo aj bez nej... Už neviem, kde som čítal, že v rannom stredoveku sa v južnom Uhorsku rozšírilo hnutie, ktoré tvrdilo, že cirkev je výtvorom diabla - tiež takto odsudzovali cirkev a obracali sa na pravú vieru.

Komu: všetkým

Súhlasíte s týmto tvrdením?
cirkev je dnes najma politicky nastroj - a sleduje politicke ciele... to, co monkeyml napisal, ze by nemohol pocuvat pokryteckych knazov v kostole, ved to sa uz deje aj dnes (cest vynimkam, ktori to myslia ozaj uprimne)...
cirkev uz pre mna nie je autoritou, lenze v otazkach viery su ludia ako ovce - potrebuju, aby ich niekto viedol... a pastieri si su toho vedomi a patricne to zneuzivaju...

EDIT: este doplnenie k tim ostatnym cirkvam - ano som za UPLNU ODLUKU AKEJKOLVEK IDEOLOGIE OD STATU
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 2:17 pm

čo sa toho tvrdenia týka - tak ako rímokatolík s ním samozrejme nesúhlasím...(to, že cirkev je dielo satanove)

čo sa týka viery v Boha bez Svätej stolice - ako rímokatolík verím, že nejde jedno bez druhého

čo sa modlenia týka - odpoveď pozná asi každý....

a teraz sa vrátim k téme lebo zachádzame do OFF TOPICU

súhlasím s nyarlathotepovym EDITOM...
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 6:03 pm

nyarlathotep napísal:

EDIT: este doplnenie k tim ostatnym cirkvam - ano som za UPLNU ODLUKU AKEJKOLVEK IDEOLOGIE OD STATU

ideologie alebo nabozenstva?
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 6:27 pm

nyarlathotep napísal:
Felix napísal:
Ale tak načo je nám preboha cirkev? Ono by to fungovalo aj bez nej... Už neviem, kde som čítal, že v rannom stredoveku sa v južnom Uhorsku rozšírilo hnutie, ktoré tvrdilo, že cirkev je výtvorom diabla - tiež takto odsudzovali cirkev a obracali sa na pravú vieru.

Komu: všetkým

Súhlasíte s týmto tvrdením?
cirkev je dnes najma politicky nastroj - a sleduje politicke ciele... to, co monkeyml napisal, ze by nemohol pocuvat pokryteckych knazov v kostole, ved to sa uz deje aj dnes (cest vynimkam, ktori to myslia ozaj uprimne)...
cirkev uz pre mna nie je autoritou, lenze v otazkach viery su ludia ako ovce - potrebuju, aby ich niekto viedol... a pastieri si su toho vedomi a patricne to zneuzivaju...

EDIT: este doplnenie k tim ostatnym cirkvam - ano som za UPLNU ODLUKU AKEJKOLVEK IDEOLOGIE OD STATU

Možno Rímskokatolícka cirkev, no čo tie menšie - nemej významné....
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 6:31 pm

monkeyml napísal:
čo sa toho tvrdenia týka - tak ako rímokatolík s ním samozrejme nesúhlasím...(to, že cirkev je dielo satanove)

čo sa týka viery v Boha bez Svätej stolice - ako rímokatolík verím, že nejde jedno bez druhého

čo sa modlenia týka - odpoveď pozná asi každý....

a teraz sa vrátim k téme lebo zachádzame do OFF TOPICU

súhlasím s nyarlathotepovym EDITOM...

1. Tak prečo zakrýva svojich hriešnikov? (toto by sme mohli rozobrať v inom topicu - a tam objasniť na čo narážam....)

2. Čo má spoločné viera a sv. Stolica? Jedno funguje bez druhého.... Ak som veriaci (čo nie som a nie som ani katolík de iure) nepotrebujem žiadnu sv. stolicu - ono by to fungovalo aj bez nej... Podlož svoje argumenty tvrdeniami...

3. Stále si myslím, že sa točíme len okolo RKC, ktorá je veľmi silná - ale čo tie ostatné menšie....
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 6:33 pm

von Schwerzell napísal:
nyarlathotep napísal:

EDIT: este doplnenie k tim ostatnym cirkvam - ano som za UPLNU ODLUKU AKEJKOLVEK IDEOLOGIE OD STATU

ideologie alebo nabozenstva?

jedno ide s druhým ruka v ruke....
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimePi jún 06, 2008 8:34 am

von Schwerzell napísal:
ideologie alebo nabozenstva?
nabozenstvo je len inou formou ideologie...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimePi jún 06, 2008 9:09 am

presne tak...

felix - čo sa sv. stolice týka, tak vysvetlenie ani písať nemusím, lebo som písal, že ako RÍMOKATOLÍK hovorím, že jedno bez druhého sa nedá...nepísal som všeobecne za vieriaceho, ale už konkrétne...budhistovi môže byť sv. stolica naozaj ukradnutá...

čo sa tých menších cirkví týka, štát a akákoľvek cirkev by mali byť oddelené....
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimePi jún 06, 2008 11:33 am

nyarlathotep napísal:
von Schwerzell napísal:
ideologie alebo nabozenstva?
nabozenstvo je len inou formou ideologie...

no bingo a teda vies kam mierim,,,,myslim ze socializmus, kapitalizmus a podobne su tiez ideologie, no nie? takze oddelit taketo od statu si neviem predstavit..

kedysi sa stavali najvyssie budovy bohu - chramy..a dnes..hadajte ako su najvyssie budovy?
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimePi jún 06, 2008 11:40 am

nie je to to iste... kapitalizmus je ekonomicky system... nie ideologia...

EDIT: ale viem asi kam mieris... mame to aj v ustave, ze sa neviazeme na ziadnu ideologiu - ziadna ideologia nie je prikazana zakonom... to ze jednotlive politicke strany sa nejako ideovo profiluju, je asi normalne - mame tu komunistov, liberalov (ehm, akoze mame, tvarme sa), konzervativcov a kopec dalsich vsade medzi tymi troma... ale politika je tvorena vsetkymi zlozkami prostrednictvom demokratickeho procesu - volbami...

o tom hovorim...
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimePi jún 06, 2008 12:23 pm

najvyssie budovy su dnes budovy financnych institucii , bank...
raz darmo Boha sme vymenili za prachy..a klaniame sa teraz nim..
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimePi jún 06, 2008 12:31 pm

von Schwerzell napísal:
najvyssie budovy su dnes budovy financnych institucii , bank...
raz darmo Boha sme vymenili za prachy..a klaniame sa teraz nim..
ak by som chcel podpichnut, tak poviem: "ale z penazi je aspon realny uzitok" Laughing
a vlastne co, poviem to:

"ale z penazi je aspon realny uzitok" Razz Laughing
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimePi jún 06, 2008 1:41 pm

takže ak ťa schwerzell správne chápem, tak pokiaľ figuruje nejaká ideológia alebo systém v štáte a aj ho ovláda, tak v podstate nevidíš problém, aby cirkev dominantného (štatisticky) vierovyzania bola jeho súčasťou?sa pýtam, aby nedošlo k nejasnostiam... Smile


Naposledy upravil monkeyml dňa Pi jún 06, 2008 8:16 pm, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimePi jún 06, 2008 6:13 pm

samozrejme...len ta tvoje otazky o tom ovladanio..neviem ci je polozena vhodne..
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimePi jún 06, 2008 8:29 pm

Monkeyml:

1. Vysvetli mi racionálne bez nejakých dogniem načo je veriacemu sv. Stolica? Ak som veriaci nepotrebujem nejakého rímskeho biskupa, aby mi diktoval čo mám robiť hoci sa vyhlasuje za zástupcu Krista na Zemi... mne je ukradnutý... a argumentuj.

2. Katolícka cirkev sa snaží v tomto štáte uchmatnúť aj svetskú moc ako to vždy robila. Pozri si príklad potatranskej obce (tuším) Žakovce...

P.S.: Neútočim na vieru, ale útočím na tú skazenú organizáciu, ktorá sa volá cirkev...

Nyarlathotep: Hoci na jednom mieste sa v ústave tvrdí, že SR sa neviaže na nijakú ideológiu no čo je napísané v čl. 55 odsek 1 (to by sa hodilo aj do inej témy, ktorú teraz rozoberáme)

Von Schwerzell: Dnes sa točí všetko okolo peňazí, teraz je taká doba. Môžeš mi napísať niečo bližšie o tých švajčiarských kostoloch?
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimePi jún 06, 2008 9:11 pm

felix...úmyselne stále píšem slovo RÍMOKATOLÍK a nie veriaci, takže sa toho aj drž. ako rímokatolík totiž vychádzam z toho, čo sa píše v biblii a tam sú slová: "ty si peter skala a na tejto skale postavím svoju cirkev a pekelné brány ju nepremôžu"...preto vravím, že pre mňa to je neoddeliteľnou súčasťou mojej viery..takému moslimovi, budhistovi, taoistovi, etc. etc. môže byť svätá stolica ukradnutá...netvrdím, že je cirkev suprová, bezchybná, ideálna, ale vravím, že patrí k mojej viere a viere každého rímokatolíka. ak je človek rímokatolík, musí prijať aj cirkev, ak ju neakceptuje,tak je to potom veriaci, ktorého nemožno označiť za rímokatolíka...chápeš? ak nepotrebuješ nejakého rímskeho biskupa, aby ti prikazol, je to tvoja vec. nikto ti nekáže, aby si ho poslúchal...ale nemôžeš odobrať toto právo mne...myslím, že čiastočne som ti dal stanovisko aj na bod č. 2....ale predsa - neschvaľujem presadzovanie moci cirkvou a aj preto chcem tú odluku cirkvi od štátu...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeSo jún 07, 2008 12:27 am

monkeyml napísal:
felix...úmyselne stále píšem slovo RÍMOKATOLÍK a nie veriaci, takže sa toho aj drž. ako rímokatolík totiž vychádzam z toho, čo sa píše v biblii a tam sú slová: "ty si peter skala a na tejto skale postavím svoju cirkev a pekelné brány ju nepremôžu"...preto vravím, že pre mňa to je neoddeliteľnou súčasťou mojej viery..takému moslimovi, budhistovi, taoistovi, etc. etc. môže byť svätá stolica ukradnutá...netvrdím, že je cirkev suprová, bezchybná, ideálna, ale vravím, že patrí k mojej viere a viere každého rímokatolíka. ak je človek rímokatolík, musí prijať aj cirkev, ak ju neakceptuje,tak je to potom veriaci, ktorého nemožno označiť za rímokatolíka...chápeš? ak nepotrebuješ nejakého rímskeho biskupa, aby ti prikazol, je to tvoja vec. nikto ti nekáže, aby si ho poslúchal...ale nemôžeš odobrať toto právo mne...myslím, že čiastočne som ti dal stanovisko aj na bod č. 2....ale predsa - neschvaľujem presadzovanie moci cirkvou a aj preto chcem tú odluku cirkvi od štátu...


Poviem Ti príklad mojej starej mamy: bola veriacou osobou; do kostola chodila cca. 5 x ročne vždy sa pomodlila, zobrala si spevník pomodlila sa... Keď som sa ju pýtal prečo nechodí častejšie do kostola, tak mi odpovedala, že tam chodia často takí ľudia, ktorí sa potrebujú vyspovedať zo svojich hriechov - chodia po svete robia hriechy a idú do kostola vyspovedajú sa a majú pokoj na duši (samozrejme nemyslela tým všetkých) - povedala, že toto jej k šťastiu nechýba chodiť do kostola... a bola veriaca, nepotrebovala toho "molocha" menom cirkev... ja sa stotožňujem s jej názorom...

A čo povieš na prehrešky čo robí tvoja cirkev - znásilňovanie detí kňazmi - a Svätá Stolica podobné prípady metie pod koberec...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeSo jún 07, 2008 12:01 pm

felix, tvoj príklad so starou mamou je síce pekný, ale to príklad tvojej starej mamy....čo to má spoločné so mnou...hádam mi nechceš hovoriť ako mám žiť a prežívať svoju vieru...to je čisto moja súkromná záležitosť a mám s ňou skúsenosť...ak má tvoja babka názor aký má, ja jej ho nevezmem a ani sa o to snažiť nebudem, ale môj to nijako výrazne neovplyvní...čo sa spovede týka (a to už ideme do off topicu takže len stručne) - nejde o to koľkokrát, ale prečo a či naozaj ľutuješ to, čo si urobil....

a čo by som mal felix povedať na prehrešky? čakáš, že budem teraz cirkev brániť...nie...sú tam aj také veci, ale ja sa radšej za týchto ľudí pomodlím a nebudem ich odsudzovať...btw. sme už dosť off topic...na tieto témy sme s nyarom zviedli už dlhé diskusie, takže sa trošku pohrabaj presne v tejto miestnosti "náboženstvá" a v nejakej téme by to malo byť, ok? tam môžeme aj o tom debatiť Smile

tu sa pekne vráťme k téme model vzťahov štátu a cirkví... Wink
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeSo jún 07, 2008 4:38 pm

monkeyml napísal:
felix, tvoj príklad so starou mamou je síce pekný, ale to príklad tvojej starej mamy....čo to má spoločné so mnou...hádam mi nechceš hovoriť ako mám žiť a prežívať svoju vieru...to je čisto moja súkromná záležitosť a mám s ňou skúsenosť...ak má tvoja babka názor aký má, ja jej ho nevezmem a ani sa o to snažiť nebudem, ale môj to nijako výrazne neovplyvní...čo sa spovede týka (a to už ideme do off topicu takže len stručne) - nejde o to koľkokrát, ale prečo a či naozaj ľutuješ to, čo si urobil....

a čo by som mal felix povedať na prehrešky? čakáš, že budem teraz cirkev brániť...nie...sú tam aj také veci, ale ja sa radšej za týchto ľudí pomodlím a nebudem ich odsudzovať...btw. sme už dosť off topic...na tieto témy sme s nyarom zviedli už dlhé diskusie, takže sa trošku pohrabaj presne v tejto miestnosti "náboženstvá" a v nejakej téme by to malo byť, ok? tam môžeme aj o tom debatiť Smile

tu sa pekne vráťme k téme model vzťahov štátu a cirkví... Wink

Takto sa chcem niekam dostať to je moja stratégia... musíme nájsť príčinu pre odluku... nie? a preto sa ťa pýtam načo nám cirkev? načo je veriacemu cirkev...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeSo jún 07, 2008 4:47 pm

ale podľa mňa sa pýtaš veľmi všeobecne! ak sa bavíme o odluke cirkvi od štátu, tak potom by tá otázka mala znieť: načo nám je cirkev, ktorá je prepojená so štátom? na čo je takto fungujúca cirkev veriacemu?

nemyslíš, že to by bola trošku konkrotnejšia odpoveď?
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeSo jún 07, 2008 8:37 pm

monkeyml napísal:
ale podľa mňa sa pýtaš veľmi všeobecne! ak sa bavíme o odluke cirkvi od štátu, tak potom by tá otázka mala znieť: načo nám je cirkev, ktorá je prepojená so štátom? na čo je takto fungujúca cirkev veriacemu?

nemyslíš, že to by bola trošku konkrotnejšia odpoveď?

Ja hľadám iba príčiny.... lebo nestačí povedať ja som za to a to ne nepodložiť to...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeSo jún 07, 2008 9:12 pm

myslím si felix, že moje dôvody odlúčenia rímskokatolíckej cirkvi od štátu boli dosť jasné a postačujúce....
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitimeNe jún 08, 2008 6:07 pm

monkeyml napísal:
myslím si felix, že moje dôvody odlúčenia rímskokatolíckej cirkvi od štátu boli dosť jasné a postačujúce....

Nevyjadril si sa dosť jasne...
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Modely vzťahov štátu a cirkví   Modely vzťahov štátu a cirkví - Stránka 2 Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Modely vzťahov štátu a cirkví
Návrat hore 
Strana 2 z 3Choď na stránku : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Aky je zmysel debat ateistov o cirkvi ?

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: