Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Grécka mytológia

Goto down 
+8
Zkiller
Bohuslav
nyarlathotep
von Schwerzell
Jančo
StEvE
monkeyml
Crowley
12 posters
Choď na stránku : Previous  1, 2
AutorSpráva
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Grécka mytológia - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Grécka mytológia   Grécka mytológia - Stránka 2 Icon_minitimePi november 30, 2007 4:01 pm

tak to aj ja, aj keď treba priznať že to bolo trošku detinské, ale ináč celkom v poho...a ten film o odysseovi je trošku starší a v dvoch dieloch, ale odyssea hral taký známejší herec. som ho videl hrať aj v iných holywoodkych filmoch...každopádne sa aspoň zhodneme že film bol dobrý...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Grécka mytológia - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Grécka mytológia   Grécka mytológia - Stránka 2 Icon_minitimePi november 30, 2007 3:58 pm

neviem ci myslime ten isty film ale ja sa pamatam ze v TV siel film odyseus bol to starsi film ale velmi sa mi pacil


a serial hercules som cumel stale ked som mohol Laughing
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Grécka mytológia - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Grécka mytológia   Grécka mytológia - Stránka 2 Icon_minitimePi november 30, 2007 12:41 pm

nóó, väčšina hej, ale ja som videl minimálne dva fakt super filmy z gréckej mytológie. oba boli dvojdielne a dosť presne kopírovali tu takú všeobecne branú líniu, lebo ako som písal, ta grécka mytológia je teda pekne nejednotná....bol to film odyseus a argonauti (alebo jáson a argonauti) a šlo to v telke, hlavne ten odysseus šiel viac-krát, aj som si to stále pozrel, lebo to spracovanie bolo naozaj dosť dobré...ono, ja som rád pozeral aj prvú sériu herculesa lol! ale to skôr z toho takého relaxačného hľadiska a aj z toho pohľadu, že sa aspoň mená tak v hlave usadia Very Happy
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

Grécka mytológia - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Grécka mytológia   Grécka mytológia - Stránka 2 Icon_minitimeŠt november 29, 2007 3:50 pm

Ja mám rada severskú, ale grécka, o tej som svojho času vedela veľa Laughing keď sme mávali latinčinu, mali sme si tam pripravovať referáty o rôznych bájach...profesorka bola zo mňa nervózna, lebo som vždy dopĺňala veci, na ktoré niekto zabudol Laughing
pár mesiacov dozadu som bola na nete známa ako Černobog(Chernobog) slovanský boh podsvetia Laughing no, teda skôr slečna Chernobog Laughing
ja filmy ktoré natočili na námet mytológie ani nepozerávam, aj tak je to vždy také...ako ste už povedali, zhovadenie Razz
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Grécka mytológia - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Grécka mytológia   Grécka mytológia - Stránka 2 Icon_minitimeUt november 27, 2007 10:54 pm

ale tak verim ti ze to muselo byt velmi zaujimave... tak ja som mal vstah ku mytologi od mala pokial sa pamatam bounce

a tak ked uz robim film aj ked idem nieco zhovadit tak nie az tak ako tento film z minotaura urobil nejakeho divneho byka na 4 nochak no cudne to bolo....


ja si myslim osobne ze na mytologiu su ovela lepsie knihy ale knihy su celkovo lepsie... ja mam doma par knih o mytologii ale vzdy ma najviac uputala ta grecka
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Grécka mytológia - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Grécka mytológia   Grécka mytológia - Stránka 2 Icon_minitimeUt november 27, 2007 10:50 pm

to je na tom ten problém, že filmy väčšinou tú mytológiu akože zhovadia...no nie je to celkom tak..ja som čítal takú 700 stranovú knihu - Recká mytológie- a tam to išlo podľa kapitol napr. hercules, prométeus a pod. no a najprv bol napísaný mýtus a jeho varianty, a potom kde, v ktorej krajine sa ktorá varianta uchytila a prečo. no povie ti, bolo to dosť namáhavé čítanie, ale aj poučné. som aspoň zistil, že aká je zložitá a hlavne, že vôbec nie je jednotná! Twisted Evil
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Grécka mytológia - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Grécka mytológia   Grécka mytológia - Stránka 2 Icon_minitimeUt november 27, 2007 10:36 pm

tak je to podla mna aj ocakavatelne ze medzi milovnikomi historie najdeme aj milovnikov mytologie....

ja sa k nim urcite radim a prave tato Grecka je mojou najoblubenejsou


dnes som kukal film Minotaur

sklamany som velmi z neho Mad
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Grécka mytológia - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Grécka mytológia   Grécka mytológia - Stránka 2 Icon_minitimeUt november 27, 2007 10:02 pm

grécka mytológia je úplne skvelá. len chcem trošku poupraviť wikipídiu, medzi hlavné zeus je síce kráľom, ale k nemu sa úrovňou pridávajú aj hádes, poseidón, demeter, hestia, héra a aténa...to sú tzv. hlavné božstvá. ak bol nejaký veľký problém, ktorý musel riešiť olymp medzi sebou a bez nich by to nešlo...len oni rozhodujú a sa radia aj keď predsa len, zaeus má právo veta a v histórii tejto mytológie sa veľa krát stávalo, že tam všetci neboli...
Návrat hore Goto down
Crowley
Barón
Barón
Crowley


Poeet p?íspivku : 845
Registration date : 22.11.2007

Grécka mytológia - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Grécka mytológia   Grécka mytológia - Stránka 2 Icon_minitimeUt november 27, 2007 7:20 pm

Tak ľudkovia, keďže tu, v bájach a mýtoch je toho tak málo, rozhodla som sa začať Laughing najklasickejšou a najznámejšou je grécka mytológia. Môžem sem stručne zhrnúť nejaké tie detaily, ale som zvedavá na váš názor. obľúbený príbeh z mytológie, obľúbená postava, alebo čokoľvek, čo vás k téme napadne Smile Ja som skôr fanúšikom severskej mytológie, ale táto je najľahšie spracovateľná (t.j. som na wikipedií našla ľahko upraviteľný text Laughing)

Nasledujúci text síce nie je prebratý z wikipedie, ale in main fact, vlastne je to len skrátená wikipeďácka verzia Laughing

Na počiatku vzniku sveta bola prázdnota, Chaos, z ktorého sa zrodili prvé božstvá- Nyx (noc), Erebos(temnota), tartaros(priepasť v podsvetí) a Gaia, zem. gaia porodila Urana, svojho manžela, Nebo. Keď sa títo dvaja spojili (Laughing wikipedia hovorí o objatí, no...) gaia porodila storukých obrov (Hekantocheirovia, predkovia kyklopov). keď Uranos videl, aké su jeho deti príšerné, spútal ich a zhodil do Tartaru.

Gaia a Uranos splodili ďalších potomkov- Titanov a Titanky, no Gaia mu nikdy neodpustila, že ich prvé potomstvo zhodil do Tartaru. Nahovorila Titanov, aby sa otcovi pomstili. Najmladší, kronos, zmrzačil otca kosákom a tým navždy odelil Nebo od Zeme. Z krvi, ktorá dopadla na Gaiu sa zrodili Erínye, bohyne pomsty.Obri boli vyvedení z Tartaru, no Kronos, ktorý prevzal vládu nad svetom, ich znovu spútal a oženil sa s Rheou, svojou sestrou. Keď mu predpovedali, že jeho dieťa ho raz zosadí z trónu, zjedol všetky deti hneď po narodení. Keď Rhea čakala najmladšieho syna, Dia, skryla sa pred Kronom na Kréte. Po narodení Rhea zabalila do prikrývok kameň a nechala Krona, aby ho prehltol v domnení, že je to jeho syn. Zeus zatiaľ vyrastal a starali sa oňho Nymfy až dovtedy, kým dcéra jedného z Titanov nedala Kronovi jed, po ktorom vyvrátil všetky svoje deti. Rozpútala sa vojna, v ktorej mal vyhrať ten, kto si na svoju stranu zavolá na pomoc zajatcov Tartaru- kyklopov a storukých obrov. Zeus tak urobil a oni mu z vďačnosti urobili blesky (jeho brat Hádes dostal prilbu neviditeľnosti, Poseidón trojzubec). Kronos a Titani prehrali a Zeus ich uvrhol do Tartaru, ustanoviac za strážcov obrov. Traja Kronovi synovia, Zeus, hádes a Poseidón si rozdelili vládu nad svetom, no Zeus vraj podvádzal a preto získal najvýhodnejší ,,post"- stal sa vládcom neba, zatiaľ čo Poseidón sa stal pánom morí a Hádes, tomu zostalo podsvetie.


Keďže som lenivá, nechce sa mi vypisovať celý panteón, využijem moderný dar internetu, Wikipediu Laughing

Zeus je najmocnejší spomedzi všetkých bohov, vládca Olympu, boh počasia (boh hromu a blesku)
Poseidón, spolu s Hádom, sú dvaja najvyššie postavení bohovia po Diovi, boh oceánov a morí.
Hádes, spolu s Poseidónom, sú dvaja najvyššie postavení bohovia po Diovi, boh smrti a podsvetia
Aténa je bohyňa múdrosti, umení, vnútornej krásy, vzdelania a vojny.
Áres je boh vojny a hrdinov
Artemis je bohyňa lovu, zvierat, plodnosti a cudnosti
Hefaistos je bohom ohňa, zručnosti, remeselníkov a zbraní
Apolón je bohom svetla, tanca, hudby, hojenia a medicíny, lukostreľby a úsudku
Hermes je bohom cestovateľov, pastierov,zlodejov, útechy a zmierení, a je tiež poslom bohov
Afrodita je bohyňa lásky, sexuality, vonkajšej krásy a príťažlivosti
Héra je manželkou Dia, bohyňa manželstva, obetovania a vernosti
Hestia je bohyňou domova, rodiny a ohniska
Demeter je bohyňou zeme, kvetov a rastlín, jedla a roľníctva
Dionýzos je najmladší z bohov panteónu a je bohom divadla, vína, opitosti a sexuality
Hélios je bohom slnka, bratom mesiaca – Seléna a úsvitu - Eos
Persefona je bohyňou podsvetia, smrti, žatvy a kvetov
Héba je bohyňou mladosti a služobníkov
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Grécka mytológia - Stránka 2 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Grécka mytológia   Grécka mytológia - Stránka 2 Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Grécka mytológia
Návrat hore 
Strana 2 z 2Choď na stránku : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Egyptska mytologia

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Báje, mýty a povesti-
Prejdi na: