Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Biblia

Goto down 
+14
Crowley
Jančo
monkeyml
Gerdinka
nyarlathotep
Brano
achilles
tučo
Antonio
von Schwerzell
Thor
Sano
LAM
Th()maSS
18 posters
Choď na stránku : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorSpráva
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeSt február 20, 2008 5:52 pm

monkeyml napísal:
môžeš to potom aj vysvetliť nyar, že z akej zhruba debaty to vyplíva alebo o čom sa tam točilo, lebo som si nie istý ako je to myslenél...
kto do teba kamenom, ty do nho chlebom... atd... debata bola o tom, preco su satanisti "zli"...
Návrat hore Goto down
Jančo
Veľmož
Veľmož
Jančo


Poeet p?íspivku : 977
Age : 34
Localisation : Žarnovica, D.C.
Registration date : 26.11.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeSt február 20, 2008 7:30 pm

Náhodou ja poznám bývalého satanistu a vôbec nie je nejak extra zlý. On vlastne nie je vôbec zlý. Ale to som nechcel.

Crowley, v obchodoch sa dá zohnať 100stránková biblia. Je to stručné zhrnutie starého aj nového zákona. Ale cenu ti neviem povedať.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeSt február 20, 2008 7:43 pm

Jančo napísal:
Náhodou ja poznám bývalého satanistu a vôbec nie je nejak extra zlý. On vlastne nie je vôbec zlý.
ako presne sa u nho ten satanizmus prejavoval?
Návrat hore Goto down
Jančo
Veľmož
Veľmož
Jančo


Poeet p?íspivku : 977
Age : 34
Localisation : Žarnovica, D.C.
Registration date : 26.11.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeSt február 20, 2008 8:33 pm

Skoro nijak. Ani by som to nevedel, keby mi to sám nepovedal.
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeŠt február 21, 2008 10:29 am

nyar: tak to bola naozaj pekná odpoveď. prečo mňa také skvostné myšlienky nenapadajú...možno tam nie je zmienka o tom, že diabol zabil človeka preto, lebo satanovi je jedno (fakt sorry za laické vyjadrovanie - nie som teológ Embarassed ), ako bude človek dlho žiť, skôr mu ide o to, aby žil tak, aby sa nedostal do neba alebo očistca. možno preto. a čo sa týka zabíjania Boha a v mene Boha - v novom zákone si na také niečo nespomínam a starý zákon. hmm...na tom som asi písal odpoveď. ľudstvo sa vyvíjalo a aj ich myseľ a pohľad na Boha...ak by sa im Boh zjavil hneď vo svojej sláve a vyjavil im len tak svoje plány, proste by to nedokázali pochopiť. chudáci, šak by sa možno aj zbláznili Wink hádam aj preto sú tam také state...som si takmer istý, že ti to ako vysvetlenie nebude stačiť, ale tak sa pýtaj a ja budem hľadať odpovede. aspoň sa teda budem snažiť Wink

a ktorý príspevok si si to nevšimol odo mňa...som nevedel prísť na to, ktorý to je....
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeŠt február 21, 2008 11:50 am

monkey: hm je to trochu (alebo trochu viac?) alibisticky postoj - co bolo zle, to si len ludia zle vysvetlili, co bolo dobre, to bol bozi zasah...
dalej to nebudem rozvadzat, lebo sak vieme, kam to pojde... Smile
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeŠt február 21, 2008 12:39 pm

dobre...asi sa môžeme dohodnúť na tom, že nepôjdeme ďalej...vieme dobre ako by to skončilo, aj keď k tomu ali..


nieeeeeee...dosť! Wink
Návrat hore Goto down
ancovicka
Poddaný
Poddaný
ancovicka


Poeet p?íspivku : 24
Age : 40
Localisation : Bratislava
Registration date : 18.05.2008

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeNe máj 18, 2008 10:26 pm

Thor napísal:
je to najlepsia kniha na svete Very Happy kazdy v nej moze najst utechu a radu



Tesim sa Tvojmu prispevku. Mas pravdu,bratu cheers
Návrat hore Goto down
http://www.quartet.sk
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeŠt jún 05, 2008 8:18 pm

mozno zaujimavy clanok..na pravda.sk

Pochoval Sodomu a Gomoru Boží hnev?

23. mája 2008 10:12
Boh na nich zoslal oheň a síru z neba. Najznámejšia biblická katastrofa premenila na trosky Sodomu a Gomoru a zabila tisíce ľudí. Podľa Starého zákona to bola Božia odplata za hriechy obyvateľov týchto dvoch pyšných miest. Sodoma a Gomora vošli do dejín ako symboly katastrofy a neresti. Existovali však naozaj? A ak áno, naozaj ich zničil nejaký prírodný živel?

Biblické mestá mali ležať v údolí rieky Jordán. Oheň a síra z neba by mohli prenesene znamenať výbuch sopky, no táto oblasť je podľa geológov už tisíce rokov vulkanicky pokojná. V regióne však pracujú archeológovia, ktorí skladajú čriepky minulosti do ucelenejšieho obrazu. Ten však potom už nepatrí len im a jeho vykladači si z neho vyberú často iba to, čo sa im hodí. Tak je to aj so Sodomou a Gomorou, ktoré sa dnes najčastejšie spájajú s vykopanými ruinami dvoch miest ležiacimi na území medzi Izraelom a Jordánskom.

"Možnosť, že Sodoma je Báb al-Dhrá a Gomora je Numeira, vychádza najmä z biblického textu. Z neho sa dá usudzovať, že Sodoma a Gomora ležali v blízkosti Červeného mora rovnako ako Báb al-Dhrá a Numeira," povedal pre Pravdu známy americký archeológ R. Thomas Schaub. Ten už viac ako 35 rokov odhaľuje v oblasti Červeného mora pochované historické tajomstvá. "Báb al-Dhrá a Numeira sú okrem toho jediné dve objavené opevnené sídla, ktorých existenciu môžeme zaradiť do ranej bronzovej doby alebo do tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Biblický text Genesis však spomína omnoho skoršie legendárne udalosti, pri ktorých chronológii panuje veľká neistota. Väčšina dnešných odborníkov na Bibliu sa prikláňa k tomu, že nie je možné presne datovať takzvaný vek patriarchu Abraháma. V Starom zákone ide predovšetkým o teologické texty, hoci niektorí vedci argumentujú, že aspoň čiastočne odrážajú historické skutočnosti," tvrdí Schaub.

Báb al-Dhrá a Numeiru však v skutočnosti nejaké pohromy zasiahli. Takže predsa Boží hnev?

V blízkosti Báb al-Dhrá sa nachádzajú ložiská ropy a zemného plynu. Našli sa tam aj kamene opálené sírou, ktorá je tiež v okolí. Podľa jednej z teórií zahubil staroveké sídlo výron plynu, ktorý ho spálil. Schaub však s touto hypotézou nesúhlasí a tvrdí, že za koncom mesta, ktoré je označované za Sodomu, stoja ľudia.

"Dôkazy zničenia Báb al-Dhrá môžeme nájsť pri západnej bráne, kde sú stopy snáh prelomiť opevnenie. Sú tam aj úmyselne zničené domy. To všetko svedčí o vojenskom útoku. Neexistuje žiadny ďalší jasný dôkaz, ktorý by hovoril o nejakej inej katastrofe v Báb al-Dhrá," vysvetľuje Schaub.

Odlišná je situácia v Numeire alebo Gomore. V tomto prípade podľa všetkého príroda zasiahla. "Je to však stále len hypotéza," pripomína Schaub. Podľa vykopávok však skaza mesta mala takmer biblické rozmery. "Numeiru zničil do veľkej miery oheň. Na mieste môžeme nájsť 30- až 40-centimetrovú vrstvu spálených ruín. Zistili sme, že pád východnej veže zabil niekoľkých obyvateľov, ktorých kostry sme objavili. Severná časť mesta sa zrútila do údolia. Dá sa preto predpokladať, že Numeiru zničilo zemetrasenie a následný veľký požiar," tvrdí archeológ.
Andrej Matišák, Pravda
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimePi jún 06, 2008 9:02 am

vcera som sa dopatral k takemu listu, mozno ste to uz aj citali:

Dr. Laura Schlesingerová je rozhlasovou moderátorkou v USA a posluchačům, kteří ji zatelefonují do její show, uděluje rady. Před nedávnem prohlásila, že se jako dbalá křesťanka nemůže za žádných okolností příznivě stavět k homosexualitě, protože ta je podle Třetí knihy Mojžíšovy (Leviticus 18,22) ohavností.

Následující text je otevřený dopis jednoho občana Spojených států dr. Schlesingerové, uveřejněný na internetu:

Drahá paní doktorko!

Ze srdce Vám děkuji, že vynakládáte tolik obětavého úsilí, abyste lidem přiblížila Boží zákony. Lecčemus jsem se díky Vašemu vysílání naučil a o toto poznání se snažím podílet s co největším počtem lidí. Například, když se někdo pokouší obhajovat své homosexualní chování, připomenu mu prostě Třetí knihu Mojžíšovu (Leviticus 18, 22), kde jasně stojí, že jde o ohavnost. A basta fidli.

Jenže od Vás ještě potřebuji poradit ohledně několika speciálních zákonů a způsobu, jak je dodržovat.

Za prvé: Když u oltáře obětuji býka jako zápalnou oběť, vím, že je to libá vůně pro Hospodina (Leviticus 1, 9). Problémem jsou moji sousedé. Tvrdí, že je to nelibá vůně pro ně. Mám je odrovnat?

Za druhé: Rád bych prodal svou dceru do otroctví, jak to dovoluje Druhá kniha Mojžíšova (Exodus 21, 7). Jakou přiměřenou cenu bych dnes podle Vašeho názoru měl za ni chtít?

Za třetí: Vím, že se nesmím dotknout žádné ženy, je-li ve stavu menstruační nečistoty (Leviticus 15, 19-24). Problém je v tom, jak se to o ni dovědět. Zkoušel jsem se ptát, ale většina žen reaguje na dotaz podrážděně.

Za čtvrté: Leviticus 24, 44 ustanovuje, že mohu vlastnit otroky, muže i ženy, získám-li si je ze sousedních národů. Jeden přítel má za to, že se to vztahuje na Mexičany, ale na Kanaďany ne. Proč nesmím vlastnit Kanaďany?

Za páté: Mám souseda, který o sobotách vždycky pracuje. Exodus 35, 2 jasně stanoví, že musí zemřít. Znamená to pro mě morální závazek, abych ho vlastnoručně usmrtil?

Za šesté: Jeden můj přítel si myslí, že i když pojídání všeho, co nemá ploutve a šupiny, jako mušlí a humrů (Leviticus 11, 10) je prezentováno jako hodné opovržení, je to ohavnost menší než homosexualita. Mně se to ale tak nejeví. Můžete mi to nějak víc objasnit?

Za sedmé: Leviticus 21, 20 praví, že se nesmím přiblížit k Hospodinovu oltáři, jsou-li mé oči stiženy nějakou nemocí. Přiznávám, že nosím brýle na čtení. Musí můj zrak být dokonalý, anebo se na tohle dá použít nějaká obezlička?

Za osmé: Většina mých mužských přátel si dává stříhat vlasy i přistřihovat vousy, přestože to Leviticus 19, 27 jednoznačně zakazuje. Jakou smrtí mají sejit?

Za deváté: Podle Leviticu 11, 6-8 vím, že dotknu-li se kůže mrtvého vepře, budu nečistý. Smím doufám hrát kopanou míčem z vepřovice, když si navléknu rukavice?

Za desáté: Strýc má statek. Proviňuje se proti Leviticu 19, 19, protože osívá totéž pole dvojím druhem semene. Navíc nosí jeho žena šaty utkané z dvojího druhu vláken (bavlna + polyester). On nadto často zlořečí a rouhá se. Je opravdu zapotřebí té námahy se svoláním celé vesnice, abychom je ukamenovali (viz Leviticus 24, 10-16)? Nestačí, když je formou drobného rodinneho obřadu upálíme, jako se to dělá s těmi, kdo se vyspí s tchyní (Leviticus 20, 14)?

Vím, že jste se všemi těmito věcmi podrobně zabývala a tak jsem pln důvěry, že nám budete moci být nápomocna. A ještě jednou mockrát děkujeme za to, jak nám připomínáte neměnné a věčné Boží slovo.

S obdivem Váš oddaný učedník a fanoušek

Jake

ja to mam odtial:
kód:
http://www.geocities.com/bezboha/Nevazne.html#Pentateuch
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimePi jún 06, 2008 9:04 am

na margo toho len vetičku, že starý zákon je celkom hodnoverný historický zdroj - aj keď nie absolútne 100%-tný....

EDIT: na margo von schwerzellovho príspevku Smile


Naposledy upravil monkeyml dňa Pi jún 06, 2008 12:16 pm, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimePi jún 06, 2008 11:22 am

nyar to bol dobry list....xixi Shocked

to mame ako s dedicstvom..bude berieme vsetko alebo nic..
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimePi jún 06, 2008 12:18 pm

nyarlathotep napísal:

ja to mam odtial:
kód:
http://www.geocities.com/bezboha/Nevazne.html#Pentateuch

tak túto stránku by si mal prečítať každý jeden veriaci a nekriticky a nestranne sa nad tým zamyslieť...ja som v asi v tretine všetkých článkov z nej...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimePi jún 06, 2008 12:31 pm

monkeyml napísal:
tak túto stránku by si mal prečítať každý jeden veriaci a nekriticky a nestranne sa nad tým zamyslieť...ja som v asi v tretine všetkých článkov z nej...
vcera som si ju tak trochu cital... celkom zaujimave citanie...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimePi jún 06, 2008 1:37 pm

niekedy mi síce vadí trošku agresívny autorov štýl, ale čo sa napr. logického uvažovania týka, tak mi otvoril oči vo veľa veciach a zistil som, že som vo veľa veciach uvažoval zlým smerom...ja čítam článok za článkom....časť 1. a 2. už mám za sebou a začal som s treťou... Smile

ale ako vravím - ako veriaci, tak aj neveriaci by mal túto stránku a články v nej čítať so snahou, zaujať k ním objektívny postoj...potom to bude podľa mňa obohatením...síce na jednom kresťanskom fóre, kde som fungoval cca 2 mesiace, som túto tránku hodil do témy o www stránkach, lebo som vtedy ešte nevedel, že o čo ide...no a taký som dostal krik od admina, že čo tu také heretické stránky propagujem.... Laughing
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeŠt január 14, 2010 11:50 pm

zaujimavy clanocek na sme.sk
kód:
http://veda.sme.sk/c/5191704/biblia-je-este-starsia.html

Biblia je ešte staršia

Odborníkom sa podarilo rozlúštiť nápis z 10. storočia pred n.l., ktorý je zrejme najstarším známym textom v hebrejčine.

HAIFA. Podarilo sa rozlúštiť nápis z 10. storočia pred n.l., ktorý je zrejme najstarším známym textom v hebrejčine. Jeho obsah podporuje existenciu dobového jednotného kráľovstva v Izraeli i vtedajšiu genézu niektorých častí Starého zákona. Oznámil to Geršon Galil z Haifskej univerzity (Izrael).

Voľný preklad nápisu:

1 neurobíš (to), ale budeš uctievať (Pána).

2 Váž si otro(ka) a vdo(vu)/ Váž si siro(tu)

3 (a) cudzinca. Ob(hajuj) dieťa/ obhajuj chudo(bného a)

4 vdovu. Pomôž (chudobnému) cez kráľa.

5 Chráň chudob(ného a) otroka/ (podpo)ruj cudzinca.
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeSt marec 03, 2010 4:35 pm

dalej:
Biblia má pravdu. Šalamún bol silný vládca

Archeologické nálezy v Jeruzaleme údajne potvrdzujú biblické texty o vláde kráľa Šalamúna.

TEL AVIV. Niektorí izraelskí archeológovia tvrdia, že majú dôkaz, že biblický popis vlády kráľa Šalamúna nie je mýtom, ale historickým faktom. Má to potvrdiť najnovší archeologický objav v Jeruzaleme. Ide o múr opevnenia, ktorý pochádza z čias Šalamúna. Kráľ vládol zhruba v 10. storočí pred Kristom.

Archeologička Eilat Mazarová tvrdí, že úroveň stavby vypovedá o tom, že si ju mohla dovoliť postaviť len silná, centralizovaná vláda. Len taká mala dostatok peňazí a robotníkov. „Toto je po prvý raz, čo sme našli pozostatky niečoho, čo sa zhoduje s opisom Šalamúnovho obydlia v Starom zákone,“ povedala.
Pomohli Feničania

Mazarová si myslí, že to vyvracia presvedčenie niektorých biblických vedcov, podľa ktorých nebola Šalamúnova vláda ani zďaleka taká mocná, ako opisuje biblická Kniha kráľov.

Objekt vraj postavili s pomocou Feničanov považovaných za špičkových staviteľov. Mazarová hovorí, že ide o najvýznamnejší objav objektu z čias prvého chrámu v Jeruzaleme. Židovská tradícia hovorí, že kráľ Šalamún práve tu postavil prvý chrám. Zničili ho Babylončania, potom ho obnovil kráľ Herodes, aby ho znovu zdevastovali Rimania.

Mazarová kopala na miestach, kde archeológovia pracovali už v 19. storočí. Nikto pred ňou však nevyslovil hypotézu, že objekty, ktoré odhaľujú, opisuje Kniha kráľov.
Silné kráľovstvo?

Profesor Aren Maeir z Bar Ilanovej univerzity však AP povedal, že chce vidieť fakty, ktoré Mazarovej objav datujú do 10. storočia pred naším letopočtom. Maeir pritom nepopiera, že také objekty v Jeruzaleme sú. Stále však chýba dôkaz, že ich postavilo skutočne mocné kráľovstvo. „V Šalamúnových príbehoch v Starom zákone je určite niečo autentické. Pravda bude niekde uprostred.“

Súčasťou opevnenia, ktoré našla Mazarová, je aj monumentálna brána. Stavba má pôdorys ako podobné objekty z 10. storočia pred Kristom. Dajú sa vidieť v izraelských mestách Megido či Beerševa.

streda 24. 2. 2010 | Jana Shemesh

kód:
 http://veda.sme.sk/c/5256271/biblia-ma-pravdu-salamun-bol-silny-vladca.html
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeSt marec 03, 2010 6:52 pm

biblia je podľa mňa celkom dobrým historickým sprievodcom...už viacej vecí jej vyhadzovali na oči, že sa nestali (predovšetkým v starom zákone) a časom sa potvrdili...ak sa nemýlim, už objavili aj sodomu a gomoru a potvrdili v nej katastrófu...sopka, či jaka chmara...tie útoky na neautinteckosť historických faktov biblie mi niekedy pripadajú ako snahy fanatických ateistom zadupať veriacich s ich "trápnou" knižočkou do zeme... Cool
Návrat hore Goto down
Ossian
Slobodný občan
Slobodný občan
Ossian


Poeet p?íspivku : 86
Registration date : 19.03.2009

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeSt marec 03, 2010 7:21 pm

Môže to byť tým, že isté historické udalosti mohli inšpirovať k napísdaniu niektorých častí Biblii (samozrejme s pridaním "biblickeho ponaucenia") ale ako historickým sprievodcom by som ju určite nenazýval. Biblia má iný význam ako učebnica dejepisu. Aspoň pre kresťanov
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeŠt marec 04, 2010 2:46 pm

trošku to poopravím...je dosť presným historicko-geografickým sprievodcom...jasné, že pre kresťanov nadobúda aj iný rozmer...ale svoju presnosť má a mne sa nepáči ako sa isté skupiny snažia silou mocou dokázať, že nie a väčšinou padnú aj tak na nos...
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimePi november 19, 2010 11:31 am

Mojžiš moru neprikázal. Ale mohlo sa rozostúpiť

Mojžišov prechod Červeným morom bol možný. Rozostúpenie mora mohol spôsobiť silný vietor.

Sú biblické príbehy len výmyslami, alebo majú reálny základ? Minimálne v prípade Mojžišovho „rozostúpenia vôd" by mohlo jestvovať vedecké vysvetlenie. Počítačové simulácie ukázali, ako by silné vetry umožnili ustúpenie vôd Červeného mora.

Keď Izraeliti utekali z Egypta, armáde unikli len vďaka moru, ktoré sa pred nimi rozostúpilo a po ich prechode zase uzavrelo. Takto to aspoň tvrdí Druhá kniha Mojžišova - Exodus. Simulácia amerických vedcov teraz ukázala, že sa to mohlo naozaj stať.

Štúdia, ktorú publikoval magazín Plos One, tvrdí, že silný nočný východný vietor mohol zatlačiť vodu späť v mieste, kde sa rieka dotýkala morskej lagúny. Vytvoril by sa bahenný „most", ktorým by ľudia mohli relatívne bezpečne prejsť. V okamihu, ak vietor ustal, voda by sa zase vrátila na pôvodné miesto.

„Simulácia sa celkom zhoduje s opisom v Exoduse," povedal pre BBC hlavný autor štúdie Carl Drews.

„Rozostupujúce sa vody možno vnímať z hľadiska dynamiky tekutín. Vietor pohol vodou v duchu zákonov fyziky a vytvoril bezpečný prechod s vodou na oboch stranách."

streda 22. 9. 2010 16:02 | Tomáš Prokopčák, sme.sk
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimePi november 19, 2010 12:19 pm

aký silný by ten vietor musel byť? rýchlosť a tak? a hlavne, ako dlho by musel viať v kuse, aby to bolo možné? ináč celkom zaujímavé...dá sa nejako "dokázať" aj existencia mraku, ktorý izraelitov chránil pre egypťanmi pred rozostúpením mora?
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimePi november 19, 2010 12:31 pm

tak na to treba stiahnut original clanku z Plos One, co je celkom pekne vysokokarentovany journal..
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeSt júl 06, 2011 5:46 pm

vlastne nic ..nove..ale aj tak sa o tom zmienim

Bibliu nenapisal jeden clovek
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitimeŠt júl 07, 2011 11:44 am

a to až teraz si zistil? Razz
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Biblia - Stránka 6 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Biblia   Biblia - Stránka 6 Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Biblia
Návrat hore 
Strana 6 z 7Choď na stránku : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: