Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Čarodejníctvo

Goto down 
+6
Madria
von Schwerzell
Brano
nyarlathotep
monkeyml
Felix
10 posters
Choď na stránku : 1, 2, 3, 4  Next
AutorSpráva
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 15, 2008 9:09 pm

Niekoľko poznámok o tomto fenoméne:

- čarodejníctvo sa začalo trestať už v Mezopotámii;

- v knihe Exodus sa objavuje veta: "Nenecháš čarodejnicu na žive!"

- rôzne výzvy na prenasledovnanie čarodejníc v Rímskej ríše pochádzali už zo Zákonov XII. tabúľ; potom cisár Traján zavádza pojem Venefici - čarodejnica travička (je zaujímavé, že jeho samého nepriamo obvinili z travičstva);

- existuje pojem striga - tento pojem označuje osobu, ktorá vyvoláva búrku. Čo sa týka mena tohto čuda, tak odvodzuje sa od slovanského boha Striboga, ktorý má možno nejaké dočinenia s vetrom;

- Etruskovia boli veľmi poverčiví ľudia dokonca sami si vyveštili budúcnosť to znamená presný dátum zániku vlastnej ríše. Existovali rôzne veštci(ce), ktorí veštili z kadečoho napríklad letu vtákov, z kuracích stôp, pečene.... každý mal svoj názov. Rimania si ich zo začiatku veľmi vážili potom neskôr Cato starší poznamenal, že sa čuduje, že sa navzájom do tváre nevysmejú jednotliví títo predpovedači budúcnosti...

- Všetci dobre vieme, že za Diokleciána sa uskutočnili velké pogromy na kresťanov ale aj na čarodejnice

- Konštatín II. rozhodol o tom, že by sa mala trestať mágia akéhokoľvek druhu...

- podľa kanonického práva čarodejníctvo patrí pod Crimen heresiae - čo patrí pod Delicta mere eccelestiastica - čiže najtahších 5 zločinov proti RKC, pre ktoré je automaticky trest exkomunikácia - t.j.: spomínaná herézia, kacírstvo, apostázia, schizma a simónia...

....pre začiatok to hádam stačí...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimePi júl 25, 2008 11:47 pm

Čo sa bojíte čarodejníc? Kde sú vaše reakcie? Laughing Laughing Laughing
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimePo júl 28, 2008 10:22 pm

ty veríš, že existuje niečo ako čarodejnica?
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimePo júl 28, 2008 10:56 pm

ludia, viem, ze teraz budem absolutne "nevedecky" ale poznate to, ked sa vam stane "z oci"? Laughing
aspon my to tak volame... ak vam pride zle bez zjavnej priciny (vraj preto, ak cloveka velmi chvalia cudzi ludia - nejako cloveka oberu o energiu alebo co)... vtedy sa u nas doma pusta mamka do carovania... do vody dava uhliky a sleduje, ktore sa ponoria a ktore nie a podla toho zisti, ze co a ako... no a potom s tou vodou nam dava kriziky na celo (inak zaujimava kombinacia s krestanstvom) a oblieva vodou zarubne... a ono to fakt potom pomoze... Laughing

nevie, do akej miery ide o placebo efekt, ale je fakt, ze niekedy sa ponoria vsetky uhliky, niekedy iba jeden... atd...

no a teta mojej holky je v tomto este ovela vymakanejsia, jej staci zatelefonovat a ona dokaze odcarovat tie priznaky na dialku... Smile

je to fakt celkom haluz, ale funguje to... Smile
Návrat hore Goto down
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža
Brano


Poeet p?íspivku : 2233
Age : 30
Localisation : MT
Registration date : 26.02.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimePo júl 28, 2008 10:58 pm

jj, stava sa to, ja som zas počul že je to z toho keď sa na teba niekto dlho pozerá, preto sa to aj tak volá nie?
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimePo júl 28, 2008 11:01 pm

Br@no napísal:
jj, stava sa to, ja som zas počul že je to z toho keď sa na teba niekto dlho pozerá, preto sa to aj tak volá nie?
presne.. aj to je jeden z dovodov... Smile ak ste citali nocnu hliadku, tak tam to tiez nejaki carodejnici pouzivali... Laughing
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 12:30 am

1) Prv si musíme vyjasniť čo je to čarodejnica až tak ti poviem či v to verím alebo nie. Tak mi ju definuj.

2) čo sa týka toho "z očí" raz moja sestra videla v obchoďáku nejakú ženskú a jej prišlo strašne zle nevedeli sme si to vysvetliť, tak moja tetka začala "robiť nejaké obrady" ako zázrakom sa cítila fit... Laughing
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 9:02 am

no jednoducho by sa to dalo asi tak, ze carodejnictvo je vsetka magia, ktoru neuznava cirkev... Smile
pretoze podla RKC nemoze ta magia pochadzat od boha, logicky musi pochadzat od diabla...


nacal som tuto debatu s jednou krestanskou holkou, ale v ramci zachovania dobrych vztahov som z debaty rychlo vycuval, takze viac som sa k tomu nedozvedel... Laughing
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 10:00 am

dostať "z očí", heh...mojej sesternici sa to stávalo pravidelne...stačilo, že sa na ňu niekto zle pozrel (vraj) a už odpadla...a si predstavte - moja mamča, tuhá veriaca robila uhlíkovú vodu a tie krížiky na hlavu...viete kedy to prestala robiť - keď sme sa jej s bratom opýtali (chceli sme ju podpichnúť), či je to kresťanský spôsob, či by sa nemala radšej pomodliť...hehe, chuderka mamča, taká bola z toho mimo, ale prestala to robiť... Smile
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 10:14 am

heh, ako krestanstvo vytlaca stare dobre fungujuce pohanske praktiky... Laughing

naozaj, monkeyml, a pomohla potom modlitba?
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 11:12 am

neviem nyarlathotep...keďže to už mamča nerobí, tak neviem Wink každopádne - ja osobne tomu z očí príliš neverím (ukameňujte ma Rolling Eyes ) a kedysi som bol presvedčený, že nie je nič lepšie ako modlitba...takže u mňa asi tak...ale teoreticky - ak niečo také ako "z očí" fakt je, tak tá uhlíková voda pomáhala.... Smile
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 11:42 am

na zocu je najlepsi cistec..resp. odvar z neho..
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 11:48 am

monkeyml: ved prave - mozno je to cele len o placebo efekte - potom je vlastne jedno, aky ritual urobime...
ajked teda placebo efekt je zalozeny na tom, ze "liecena" osoba musi verit v efektivitu zakroku... co ale v pripade, ak je liecena osoba natolko male decko, ze si tie zakroky okolo neuvedomuje?

inak, som sa dozvedel pred par dnami, ze malym detom sa dava na ruku cerveny naramok prave ako ochrana pred tym, aby sa im stalo "z oci"... vraj naramok odputava pozornost ludi, ktori potom tak necumia na to dieta... dokonca ma moja mati poprosila, aby som jej pre jedno male dievcatko urobil taky ten pleteny naramok prave kvoli tomu... Laughing

von Schwerzell: cistec? to je co? nejaka bylinka, predpokladam...
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 11:52 am

smaozrejme bylinka..ak sa vnom postihnuta osoba poumyva..vatickou oci a tvar..tak sa odvarporiadne zakali a zhuste..tak procedura zabrala..ano to bude mat asi nejaky biologicky zaklad...plus taky mensi placebo efekt..
Návrat hore Goto down
Madria
Rytier
Rytier
Madria


Poeet p?íspivku : 232
Age : 33
Registration date : 12.12.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 7:20 pm

to je pohled na čarodějnictví, ale vlastně to je v sekci náboženství
já jsem si představovala, že se tu bude mluvit o honech na čarodějnice - Salem,..Velké Losiny...(Čarodějky z Eastwicku Very Happy )
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 7:28 pm

nyarlathotep napísal:
no jednoducho by sa to dalo asi tak, ze carodejnictvo je vsetka magia, ktoru neuznava cirkev... Smile
pretoze podla RKC nemoze ta magia pochadzat od boha, logicky musi pochadzat od diabla...

Ano môže byť to pravda. Lebo napríklad kresťanstvo sa snažilo a vždy snaží prekriť pohanské praktiky napríklad Vianoce pripadli náhodou na termín najväčšieho rímskeho sviatku Saturnálii. Mnoho pohanských bohov bolo degradovaných do role diabla. Napríklad som aj vysvetlil pôvod slova Striga. No napríklad prečo sa stali obeťami prenasledovania čarodejníc práve napríklad ľudové liečiteľky? (myslím, že odpoveď je jasná, no skúste sa obšírnejšie vyjadriť).

P.S.: Poznáte aj iné ľudové praktiky, ktoré hraničia s čarodejníctvom?

Napríklad také liatie olova do vody?

nyarlathotep napísal:
nacal som tuto debatu s jednou krestanskou holkou, ale v ramci zachovania dobrych vztahov som z debaty rychlo vycuval, takze viac som sa k tomu nedozvedel...

Možno bola zaslepená a takej nič nevysvetlíš...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 9:22 pm

Felix napísal:
Možno bola zaslepená a takej nič nevysvetlíš...
to nebol jej problem... ale ot tu nie je podstatne...

vsetky ludove zvyklosti su pozostatkami pohanskych ritualov... len su viac alebo menej prisposobene krestanstvu... zapalovanie sviec na hroboch, stavanie krizov na razcestiach, atd...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 11:17 pm

nyarlathotep napísal:
vsetky ludove zvyklosti su pozostatkami pohanskych ritualov... len su viac alebo menej prisposobene krestanstvu... zapalovanie sviec na hroboch, stavanie krizov na razcestiach, atd...

Nemyslím, že totálne všetky. RKC sa ich snažila potrieť alebo inkorporovať ich do kresťanstva napríklad dosť očividné je to v Južnej Amerike, kde sa miesi tamojšie náboženstvo s kresťanstvom ( + existujú aj ostatné kúty sveta). No mnohé sa snažila potierať a ich praktizovanie aj trestať.

Myslíte, že sa ich snaží RKC potierať aj dodnes, máte nejaké skúsenosti?
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeUt júl 29, 2008 11:38 pm

no kedze uz inkvizicia nefunguje, tak moze cirkev akurat tak apelovat na ludi, aby neverili na povery a pod...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeSt júl 30, 2008 9:40 am

poprípade k tomu pridať nejaku tú "výstrahu" alebo podmienku, že kto bude tomu veriť, tak mu nedám "oplátku"...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeSt júl 30, 2008 9:51 am

monkeyml napísal:
poprípade k tomu pridať nejaku tú "výstrahu" alebo podmienku, že kto bude tomu veriť, tak mu nedám "oplátku"...
no v podstate tym ludia porusuju prve prikazanie, nie?
"...nebudes mat inych bohov okrem mna, aby si sa im klanal"
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeSt júl 30, 2008 9:57 am

hej, to sedí...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeSt júl 30, 2008 10:01 am

1) Viete čo je to Sv. Kongregácia pre náuku a vieru? Vykonáva dozor nad čistotou viery. Na jej čele stál aj Benedikt XVI. Nejaká forma inkvizície je schovaná práve v tejto kongregácii.

2) Čarodejnícke praktiky nemusia byť nutne spojené s iným božstvom. Pôvodne boli no teraz už asi nie. Ak robíte nejaký rituál čo sa týka situácie, ak niekomu príde "z očí" prejavujete tým úctu k nejakému pohanskému božstvu? Veď už ani nepoznáme poriadne slovanský panteón...

3) Podľa Kanonického práva čarodejníctvo je formou herézy, ktorá sa trestá exkomunikáciou, čo je najvyšší cirkevný trest...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeSt júl 30, 2008 10:08 am

tu nejde o ine bozstvo... som sa cosi popri debatach s krestanmi naucil a uz davno si desatoro nevykladam doslovne... aspon ja prve prikazanie chapem tak, ze nebudem nielen verit v ineho boha, ale nebudem ani verit v take praktiky, nebudem robit take ukony, ktore by boli v rozpore s krestanskym bohom... ved carodejnictvo predsa logicky musi pochadzat od diabla...

stale mi len vrta v hlave, preco by trebars tie ritualy nemohli pochadzat od boha? ved ludom pomahaju... nieco ako ze biela magia je od boha, cierna od diabla... Laughing preco by to tak nemohlo fungovat? aj mi to logicke pripada... Laughing
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitimeSt júl 30, 2008 10:17 am

nyarlathotep napísal:
tu nejde o ine bozstvo... som sa cosi popri debatach s krestanmi naucil a uz davno si desatoro nevykladam doslovne... aspon ja prve prikazanie chapem tak, ze nebudem nielen verit v ineho boha, ale nebudem ani verit v take praktiky, nebudem robit take ukony, ktore by boli v rozpore s krestanskym bohom... ved carodejnictvo predsa logicky musi pochadzat od diabla...

Ano, máš pravdu, 10toro sa tá vyložiť podľa aktuálnej potreby...

nyarlathotep napísal:
stale mi len vrta v hlave, preco by trebars tie ritualy nemohli pochadzat od boha? ved ludom pomahaju... nieco ako ze biela magia je od boha, cierna od diabla... Laughing preco by to tak nemohlo fungovat? aj mi to logicke pripada... Laughing

Lebo každá mágia má korene v pohanskom živote, hoci možno už tí, ktorí praktizujú tieto praktiky už sa neklaňajú žiadnemu bohu - no oni korenia vlastne z ucitievania pohanských bohov a vieš, že RKC nemá rada žiadu opozíciu, tak musí potierať bielu rovnako ako tú čiernu...
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Čarodejníctvo Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Čarodejníctvo
Návrat hore 
Strana 1 z 4Choď na stránku : 1, 2, 3, 4  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: