Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Čarodejníctvo

Goto down 
+6
Madria
von Schwerzell
Brano
nyarlathotep
monkeyml
Felix
10 posters
Choď na stránku : Previous  1, 2, 3, 4
AutorSpráva
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeSt august 06, 2008 8:31 pm

a vy verite na to ze niektori ludia dokazu robit nejake "cary" ?

napr. ze niekto vie hybat predmetmy alebo ze niekto vie liecit rukami alebo co ja viem napr ze niekto vie privolat burku alebo celkovo sa mozete vijadrit ku nejakym carovnym veciak ktorym verite alebo ste sa s tym uz aj stretli a nemyslim len to odhananie "z oci"
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeSt august 06, 2008 10:25 pm

Felix napísal:
Čo je to za časopis Fantázia? Aby to nebolo písané štýlom, že ide o niečo medzi nebom a zemou... Prečítam si to a potom sa k tomu vyjadrím... Čo sa týka tej zníženej kvality nevadí dá sa to čítať...
Fantazia je primarne zamerana na vsetko co sa tyka zanrov fantasy, sci-fi a hororu (poviedky, knihy, filmy,...) nie je to casopis o paranormalnych javoch a ufo a pod... aj preto mi ich zaradenie rubriky o carodejnictve prislo trochu divne... no ale ved mrkni na to a nemusis to docitat...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeSt august 06, 2008 11:11 pm

StEvE napísal:
a vy verite na to ze niektori ludia dokazu robit nejake "cary" ?napr. ze niekto vie hybat predmetmy alebo ze niekto vie liecit rukami alebo co ja viem napr ze niekto vie privolat burku alebo celkovo sa mozete vijadrit ku nejakym carovnym veciak ktorym verite alebo ste sa s tym uz aj stretli a nemyslim len to odhananie "z oci"

1) hýbanie predmetov: s týmto som sa nestretol a neviem to ani vysvetliť...

2) liečenie pomocou rúk: možno placebo efekt

3) privolanie búrky: pokiaľ viem Rusi niečo skúšali s vystrekovaním jodidu (alebo dačo také) do mrakov a Číňania teraz "čarujú" nad riekou a pokúšajú sa vyvolať dážď, ktorý by rozohnal tamojší smog, takže v tom nie sú žiadne čary...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeŠt august 07, 2008 8:57 am

Felix napísal:
privolanie búrky: pokiaľ viem Rusi niečo skúšali s vystrekovaním jodidu (alebo dačo také) do mrakov a Číňania teraz "čarujú" nad riekou a pokúšajú sa vyvolať dážď, ktorý by rozohnal tamojší smog, takže v tom nie sú žiadne čary...

myslim, ze StEvE urcite nemal na mysli rozne strely a lietadla na rozhananie/privolavanie burky...

skor asi, ako sa hovori, ze Cezarov prvy neuspesny pokus o vylodenie v Britanii mali na svedomi druidi, ktori privolali velku burku...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeŠt august 07, 2008 9:29 am

StEvE napísal:
a vy verite na to ze niektori ludia dokazu robit nejake "cary" ?

napr. ze niekto vie hybat predmetmy alebo ze niekto vie liecit rukami alebo co ja viem napr ze niekto vie privolat burku alebo celkovo sa mozete vijadrit ku nejakym carovnym veciak ktorym verite alebo ste sa s tym uz aj stretli a nemyslim len to odhananie "z oci"

ja skôr nie, aj keď je pravda, že napr. na také veci ako diabol a jeho vteľovanie sa do ľudí a následný exorcizmus verím...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeŠt august 07, 2008 4:55 pm

nyarlathotep napísal:
myslim, ze StEvE urcite nemal na mysli rozne strely a lietadla na rozhananie/privolavanie burky...skor asi, ako sa hovori, ze Cezarov prvy neuspesny pokus o vylodenie v Britanii mali na svedomi druidi, ktori privolali velku burku...

Ja viem, že Steve nemal na mysli Rusov alebo Čínanov, ja som len chcel podotknúť, že dnes "nie je problém" vyvolať búrku resp. ju rozohnať. Čo sa týka Lamanšského prielivu, vieš veľmi dobre, že tamojšie počasie je nie najprívetivejšie a je to tam dosť kruté. Proste Caesar nemal šťastie a akurát natrafil na búrku, ktoré sú v tamojšej oblasti veľmi časté...

monkeyml napísal:
ja skôr nie, aj keď je pravda, že napr. na také veci ako diabol a jeho vteľovanie sa do ľudí a následný exorcizmus verím...

Ozaj a čo si potom myslíš, o bulharskom mníchovi, ktorí svojho času umučil na smrť psychicky chorú mníšku, ktorá podľa jeho mienky bola posadnutá diablom? A samozvaný exorcista sa snažil vypudiť z nej toto "diabla". Možno úbohú ženskú rodina dala do kláštora, pretože trpela nejakou psychickou chorobou a oni si nevedeli rady s tým, tak ju dali do kláštora, kde ju čakala smrť...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeŠt august 07, 2008 7:04 pm

a co ty nyar ?
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeŠt august 07, 2008 10:48 pm

Felix napísal:
Ja viem, že Steve nemal na mysli Rusov alebo Čínanov, ja som len chcel podotknúť, že dnes "nie je problém" vyvolať búrku resp. ju rozohnať. Čo sa týka Lamanšského prielivu, vieš veľmi dobre, že tamojšie počasie je nie najprívetivejšie a je to tam dosť kruté. Proste Caesar nemal šťastie a akurát natrafil na búrku, ktoré sú v tamojšej oblasti veľmi časté...
samozrejme... to je rozumne vysvetlenie... ale pretavilo sa to do legendy o tom, ako tu burku privolali druidi...

StEvE: co uz ja... Laughing mam malo informacii, aby som zaujal stanovisko... (taka alibisticka odpoved Laughing )
ale skor som za to, ze magia neexistuje...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeŠt august 07, 2008 11:38 pm

nyarlathotep napísal:
samozrejme... to je rozumne vysvetlenie... ale pretavilo sa to do legendy o tom, ako tu burku privolali druidi...

Predpokladám, že neveríš tomu, že tá búrka, ktorá zničila Caesarovu flotilu bola dielom druidov...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimePi august 08, 2008 8:52 am

Felix napísal:
Predpokladám, že neveríš tomu, že tá búrka, ktorá zničila Caesarovu flotilu bola dielom druidov...
bolo ti na mojom predchadzajucom prispevku nieco nejasne? Wink
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimePi august 08, 2008 9:18 am

Felix napísal:
nyarlathotep napísal:
myslim, ze StEvE urcite nemal na mysli rozne strely a lietadla na rozhananie/privolavanie burky...skor asi, ako sa hovori, ze Cezarov prvy neuspesny pokus o vylodenie v Britanii mali na svedomi druidi, ktori privolali velku burku...

Ja viem, že Steve nemal na mysli Rusov alebo Čínanov, ja som len chcel podotknúť, že dnes "nie je problém" vyvolať búrku resp. ju rozohnať. Čo sa týka Lamanšského prielivu, vieš veľmi dobre, že tamojšie počasie je nie najprívetivejšie a je to tam dosť kruté. Proste Caesar nemal šťastie a akurát natrafil na búrku, ktoré sú v tamojšej oblasti veľmi časté...

monkeyml napísal:
ja skôr nie, aj keď je pravda, že napr. na také veci ako diabol a jeho vteľovanie sa do ľudí a následný exorcizmus verím...

Ozaj a čo si potom myslíš, o bulharskom mníchovi, ktorí svojho času umučil na smrť psychicky chorú mníšku, ktorá podľa jeho mienky bola posadnutá diablom? A samozvaný exorcista sa snažil vypudiť z nej toto "diabla". Možno úbohú ženskú rodina dala do kláštora, pretože trpela nejakou psychickou chorobou a oni si nevedeli rady s tým, tak ju dali do kláštora, kde ju čakala smrť...

neviem, čo si mám o tom bulharskom mníchovi myslieť, keďže vôbec nemám páru o tom všetkom...z toho čo si ty popísal, by som jeho správanie odsúdil...a ďalšia vec - exorcista v RCK nikdy nie je samozvaný....to sú presne určený ľudia...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimePi august 08, 2008 9:34 am

monkeyml napísal:
Felix napísal:
Ozaj a čo si potom myslíš, o bulharskom mníchovi, ktorí svojho času umučil na smrť psychicky chorú mníšku, ktorá podľa jeho mienky bola posadnutá diablom? A samozvaný exorcista sa snažil vypudiť z nej toto "diabla". Možno úbohú ženskú rodina dala do kláštora, pretože trpela nejakou psychickou chorobou a oni si nevedeli rady s tým, tak ju dali do kláštora, kde ju čakala smrť...

neviem, čo si mám o tom bulharskom mníchovi myslieť, keďže vôbec nemám páru o tom všetkom...z toho čo si ty popísal, by som jeho správanie odsúdil...a ďalšia vec - exorcista v RCK nikdy nie je samozvaný....to sú presne určený ľudia...

nebol to nahodou rumunsky knaz?
Návrat hore Goto down
Sybila
Panoš
Panoš
Sybila


Poeet p?íspivku : 183
Registration date : 30.06.2008

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimePi august 08, 2008 7:10 pm

osobne na prevtelenie diabla do človeka neverím ale...

http://exorcizmus.szm.sk/skusenosti.htm

je to stránka kde je všeličo an túto tému.. možnos te ju už videli...
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimePi august 08, 2008 10:44 pm

Felix napísal:
Alganor:

Prečítal som si ten článok o inkvizícii a nedozvedel som sa tam nič prevratné a to práve preto, že sme podobné veci mali aj v škole na jednom nemenovanom predmete, ktorý bol jednoducho neopísateľne skvelý... hádam by som niečo poznamenal...

1) Neviem prečo autor sa stále točí okolo španielskej inkvizície, ktorá bola osobitnou kapitolou v histórii inkvizície - teda aj priority šp. inkvizície boli iné - ak si pamätáš o tom sme hovorili v topicu o Thomasovi.

2) Thomas mal väčší vplyv na Izabelu ako jej niekdajší vychovávateľ...

3) Inkvizičný proces sa líši od akuzačného procesu v mhohých hľadiskách (ak by ste chceli mohol by som vám to tu napísať), no zaujímavé je to, že sa začínal ex offo a na základe udania (inquerere - zisťovať). Pri akuzačnom muselo dôjsť k udaniu zo strany poškodeného...

4) mučenie bolo súčasťou procesu. Vtedy pladilo zlaté pravidlo inkvizície, že priznanie je kráľovnou dôkazov - ak by sa niekto priznal pred mučením je mu to na nič platné a musel by prejsť mučením aj tak... mučilo sa vždy tak, aby najdokonalejšími lekárskymi zákrokmi obvinený neprišiel o život napríklad ak prišiel aj o nohu postarali sa o to, aby nedostal gangrénu...

5) Kat previedol obvineného cez mučiareň, aby videl čo mu prípadne hrozí...

6) čo tam opisuje napríklad sťahovanie kože z tela - to bol kvalifikovaný trest smrti.

7) Cirkevné súdy nikdy neodsúdili na smrť! Mohli odsúdiť iba na exkomunikáciu (čo je najvyšší cirkevný trest) - svetské potom odsúdili človeka na trest smrti upálením napr...


P.S.: Ako sa volá tá kniha o inkvizícii, ktorá sa tam spomína?

na vsetky tvoje body existuje jednoducha odpoved - precitaj si tie clanky este raz
1)autor asi preto pisal iba o spanelskej inkvizicii, pretoze jeho prispevok bol hlavne o spanieskej inkvizicii. preto si precitaj aj tie ostatne prispevky
2)kde sin ral toho vychovavatela??? v clanku sa pise:
citácia :
Španielsku inkvizíciu zaviedol v novembri 1478 pápež Sixtus IV na návrh španielskeho kráľovského páru Ferdinanda a Izabely. Neskorší generálny inkvizítor Tomas de Torquemada, ktorý bol zároveň spovedníkom kráľovského páru, využil svoj vplyv a vládcov presvedčil o svojej veci.
3)a co je asi toto:
citácia :
Anály ukazujú, že väčšina udaní na inkvizíciu prišla z ľudu – od známych, susedov a podobne.
4 a 5)dalsia cast clanku ako odpovet na oba body:
citácia :
Toľko diskutované mučenie malo prísne pravidlá: nebolo povolené používať ho na priznanie pravdy, iba na prezradenie eventuálnych spojencov, ukrytých vecí a podobne. Pri mučení nesmelo byť trvale poškodené zdravie, mohlo sa robiť len po schválení a pod dozorom tribunálu, nesmelo trvať dlhšie ako pol hodiny a malo presne predpísanú procedúru. Najprv obžalovanímu ukázali mučiareň, potom, ako prvý, mohli použiť lis na palce, po ňom takzvanú španielsku čižmu, potom škripec a nakoniec uhlíky.
6) co tam opisuje stahovanie z koze, precitaj si tu etu este raz:
citácia :
Sťahovanie pokožky zaživa, drvenie lebiek skrutkovacím zariadením, postupné spúšťanie do horúceho oleja alebo smoly, kvapkajúca voda na hlavu v úzkej kobke patria jednoznačne do ríše románotvorcov.
7) pravdepodobne narazas na tuto cast clanku:
citácia :
Inkviziční sudcovia prepustili bez trestu – len po výsluchu – každého druhého.Veľakrát mal trest duchovný charakter – nosenie kajúceho rúcha, modlitby, púť na sväté miesto. Treba si uvedomiť, že mnohé tresty, ktoré uložila inkvizícia, boli trestné i podľa vtedajšieho svetského práva v celej Európe (homosexualita, bigamia), a dokonca tu boli tresty značne tvrdšie. Zo 130 000 osôb vypočúvaných španielskou inkvizíciou počas 400 rokov jej existencie, bolo popravených len 2300, čo je 1,8 percenta, vedených bolo 30 000 súdnych procesov s menšími trestami.
ale vacsina ludi pri inkvizicii nerozlisuje svetsku a cirkevnu moc a vsetko prisudzuje na vrub cikvi(ako zriaditelky inkvizicie). preto aj autor pisal tim istym sposobom a nemyli sa. pocet odsudenych, ktore prenechala inkvizicia svetskym uradom bol naozaj maly. zname su pripady, ked sa previnelci, ktori boli sudeni svetskymi sudmi, radsej dostavali pod pravomoc pod inkvizicie, od ktorej mohli ocakavat miernejsi trest.
co sa tyka tvojho P.S., precitaj si zvysne prispevky a mozno najdes co hladas Wink
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeSo august 09, 2008 3:08 pm

Nyarlathothep

Nebol to rumunský kňaz.

Alganor:

Účelom môjho príspevku bolo, tak trocha rozšíriť ten článok - teda o to, čo ma v danom momente napadlo. Takže to neboli otázky resp. problémy, ktoré by si žiadali nejaké riešenie.

1) Škoda, že písal iba o španielskej inkvizícii - mohol to trocha generalizovať...

2), 3), 4), 5) Ako som povedal, chcel som rožšíriť informácie, ktoré boli poskytnuté v tom článku.

6) Sťahovanie kože z chrbta (teda z tela) patrilo medzi kvalifikované (teda zhoršené spôsoby) vykonania trestu smrti za obzvlášť ťažké trestné činy. Narážal som na to ako autor v článku napísal, že dané praktiky nepatrili medzi tortúru.

7) Inkvizičné konanie sa zaviedlo pred cirkevnými súdmi. Najťahší trest, ktorý mohli uvaliť na páchateľa práve cirkevné súdy je exkomunikácia - čo je možno v určitých prípadoch, obdobiach a regiónoch oveľa horšie ako poprava. Preto je nutné rozlišovať tieto dva systémy. Ak niekto bol odsúdený za čarodejníctvo (aby sme ostali pri téme, čo sa považovalo za herézu, ktorá patrila medzi najťahšie trestné činy proti cirkvi) pred cirkevným súdom bola na neho uvalená exkomunikácia. Potom bol hriešnik odovzdaný svetskému súdu, ktorý ho odsúdil na upálenie. Súd mohol rozhodnúť aj o tom ako hriešnika priviažu ku kolu - teda či zhorí za živa, alebo sa najskôr udusí v dyme a až tak mŕtve telo zhorí v plameňoch.

Svetské súdy mohli súdiť previnilcov, ktorí mali stáť pred cirkevným súdom podľa kanonického práva, no neviem, či to fungovalo naopak...

Nestavaj ma do pozície človeka, ktorý nepochopil ten článok...
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeSo august 09, 2008 3:34 pm

felix, v tom topicu bolo viacej clankov o inkvizicii, nielen tento jeden, odporucam ti precitat si aj tie ostatne
co sa tyka toho, ze si chcel rozsirit clanok, tak islo o nepochopenie, pretoze vsetko to, co si napisal bolo uz v nom spomenute, a co sa tyka toho stahovania z koze, pokladal som to zabezpredmetny prispevok, pretoze som si myslel, ze kazdy vie, ze stahovanie koze je sposobom vykonania popravy(mimochodom, v stredoveku islo o o ojedinele pripady, ked sa tento sposob vyuzival
7) samozrejme ze treba rozlisovat, ale vacsina ludi to nerozlisuje a spaja to dohromady.
a co si pisal, ze aky bol priebeh odsudenich na smrt, tak mas pravdu. ale ich pocet bol maly. vacsinou inkvizicia neexkomunikovala odsudenych( dala im iba nejaky trest ako pokanie) a tim ich nedala pod moc svetskeho sudu. ako som uz pisal vyssie, casto sa tazki zlocinci priznavali k hereze, pretoze vedeli, ze od inkvzicie dostanu nizsi trest ako od svetskeho sudu(samozrejme tiez tree rozlisovat obdobia inkvizicie, pretoze v tich neskorsich sa uz prestali udelovat pokania, ale bol heretik predvedeny pred svetsku moc, ktora mu uz udelila trest smrti)
edit
ja ta do pozicie toho, kto neporozumel clanku nestaviam. ja som iba reagoval na to, co si napisal(keby na zaciatku napises ze ide o doplnenie, mohli sme sa tomuto vyhnut)
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitimeNe august 10, 2008 1:33 pm

1) Nebolo tam spomenuté úplne všetko - napr. ten vychovávateľ...

2) Podľa CIC, ak niekto spácha herézu automaticky upadá do trestu t.j. exkomunikácia...

3) Ano bol malý, napríklad ako u nás v Uhorsku, kde to až tak nepreháňali, ak prižmúrime oči nad Krupinou...

4) V podstate obaja hovoríme o tom istom, no svojským spôsobom...
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Čarodejníctvo - Stránka 4 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 4 Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Čarodejníctvo
Návrat hore 
Strana 4 z 4Choď na stránku : Previous  1, 2, 3, 4

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: