Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Čarodejníctvo

Goto down 
+6
Madria
von Schwerzell
Brano
nyarlathotep
monkeyml
Felix
10 posters
Choď na stránku : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorSpráva
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeŠt júl 31, 2008 12:07 pm

či evanjelici, či katolíci - označujú sa svorne kresťania... Wink
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimePi august 01, 2008 3:12 pm

1) Ježiš Kristus bol Žid - židovské názory na čarodejnicu sú jasné. Nikdy sa verejne nedištancoval od Starého Zákona, tak možno predpokladať, že mal podobné názory ako vtedajšia židovská spoločnosť. Netreba si Ježiša Krista nejako zvláštne idealizovať...

2) Čarodejnice sú postrachom v každom svetovom náboženstve...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimePi august 01, 2008 3:15 pm

Ježiš Kristus bol žid, ale založil kresťanstvo a isto nemal na čarodejnice rovnaký názor...nechápem prečo by som si ho nemal idealizovať...vlastne ani nemám ako, lebo nikdy nič zlé nespravil...ak vychádzame zo sv. písma...

EDIT: prečo možno predpokladať, že mal rovnaké názory ako židia...veď on im práveže väčšinou hádzal ich chyby na oči a oni ho za to nemali veľmi v láske...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimePi august 01, 2008 3:29 pm

a preco su carodejnice postrachom? ma to vobec co spolocne s nabozenstvami? ved je to v prvom rade preto, ze dokazu viac ako obycajni ludia... a toho sa vsetci boja - ze proti nim stoji nieco mocnejsie, co im dokaze ublizit aj na dialku...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimePi august 01, 2008 7:35 pm

monkeyml napísal:
Ježiš Kristus bol žid, ale založil kresťanstvo a isto nemal na čarodejnice rovnaký názor...nechápem prečo by som si ho nemal idealizovať...vlastne ani nemám ako, lebo nikdy nič zlé nespravil...ak vychádzame zo sv. písma.

Mne sa to nezdá, potrebovali by sme asi nejakého cirkevného historika možno Loverman74, by mohol niečo k tejto problematike povedať... Sv. písmo si ho idealizuje.

P.S.: Neviem, či naša diskusia neskončí v bode či Ježiš Kristus je vyobrazený v Sv. Písme idealisticky alebo realistiky - tak predčasne upozorňujem ťa ako moda na tento nedostatok Wink.

monkeyml napísal:
EDIT: prečo možno predpokladať, že mal rovnaké názory ako židia...veď on im práveže väčšinou hádzal ich chyby na oči a oni ho za to nemali veľmi v láske...

A vieš čo všetko im vyčítal? Mnohé veci, je ťažko povedať, že čo konkrétne.

Nyarlathotep:

Ono to bolo asi preto lebo sa vyznali v rôznych oblastiach, no ostatní ľudia nie. Napríklad ľudové liečiteľstvo. A vieš ak človek niečo nechápe začína si domýšľať rôzne veci a tu je krôčik k hranici...
Návrat hore Goto down
Sybila
Panoš
Panoš
Sybila


Poeet p?íspivku : 183
Registration date : 30.06.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeSo august 02, 2008 4:06 pm

v jednej knihe som napr. čítala, že ženy ktoré trpeli epilepsiou boli označované za čarodejnice, pretože obcovali s diablom! Alebo stačilo materské znamienko na viditeľnom mieste a si čarodejník alebo čarodejnica..podla mna to bolo cele jedna veľka hluposť, všetky tie lovy na čarodejnice, nechápem čo tým získali. Choroby o ktorých vraveli, že ich sposobili čarodejnice sa vyskytovali dalej takže....
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeSo august 02, 2008 7:54 pm

Sybila napísal:
v jednej knihe som napr. čítala, že ženy ktoré trpeli epilepsiou boli označované za čarodejnice, pretože obcovali s diablom! Alebo stačilo materské znamienko na viditeľnom mieste a si čarodejník alebo čarodejnica..podla mna to bolo cele jedna veľka hluposť, všetky tie lovy na čarodejnice, nechápem čo tým získali. Choroby o ktorých vraveli, že ich sposobili čarodejnice sa vyskytovali dalej takže....
niekedy stacilo, ak si bola lavacka a uz si na teba davali bacha...
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeSo august 02, 2008 8:29 pm

U nás (teda v Uhorsku) to nebolo až také strašné... čarodejnícke procesy prebiehali asi tak, že sa opýtali hriešnice či je čarodejnica, ak odpovedala, že nie pustili ju domov, potom ak ju chytili po druhýkrát varovali ju a pustili a po tretíkrát, ak ju chytili, tak to bol koniec. Prípadným čarodejniciam vypaľovali znamenia kostolným kľúčom, aby bolo jasné, že sú čarodejnice - tak ostala na žive, no verejná mienka nebola k nej príliš naklonená. Celkovo v Uhorsku bolo popravených cca. pár stovák až tisícok ľudí, ak by sme to porovnali so západnou Európou, tak to bol bagateľ... (nechcem to bagatelizovať).

Alganor:

Teraz ma napadlo ako si hovoril, že protestatnské krajiny upaľovali čarodejnice alebo čosi také... Známi je tým jeden švédsky kráľ, len ma nenapadne jeho meno - dokonca nechal upáliť aj šľachtičné... Nevieš náhodou jeho meno?
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeSo august 02, 2008 9:50 pm

Felix:
prepac, ale neviem ti povedat ako sa volal

vsetci:
na jednom fore som nasiel zaujimave prispevky ohladom carodejnic a procesov s nimi, tak by som sa vas rad opytal, ci mate zaujem si ich precitat a ako by vam to bolo najlepsie: priamy odkaz, alebo prepis s uvedenim autora a zdroja???(musim upozornit, ze autor sa drzal najnovsich vyskumov, takze by sa niekomu nemuselo pacit, co je tam napisane)
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeSo august 02, 2008 10:51 pm

Alganor:

Prekvap nás. Mňa to osobne zaujíma. Spôsob ako to urobíš nie je dôležitý - dôležitý je výsledok Wink.
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeNe august 03, 2008 4:51 pm

tak tu je to...ale varujem vas, je to branne podla najnovsich historickych vyskumov , s ktorymi suhlasi vacsina stredovekarov so zameranim na cirkev( na Slovensku je to docent Mucska)
kód:
http://areopag.christ-net.sk/viewtopic.php?t=2633
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeNe august 03, 2008 5:08 pm

tak toto je fakt zaujimave... hmm, urcite to upravilo moj pohlad na inkviziciu...

stale tu pri roznych temach slubujem, ze pohladam nejake clanky a zverejnim, tak pridavam aj sem jeden taky "slub"... Laughing
ale fakt, mam v nejakom casopise clanok o tom, ako prebiehal inkvizicny proces, tak to skusim pohladat a nejak to dostanem na net... uz fakt slubujem... zajtra idem k nasim (u nich mam odlozene vsetky casopisy)... Wink
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeNe august 03, 2008 10:17 pm

Alganor:

Prečítal som si ten článok o inkvizícii a nedozvedel som sa tam nič prevratné a to práve preto, že sme podobné veci mali aj v škole na jednom nemenovanom predmete, ktorý bol jednoducho neopísateľne skvelý... hádam by som niečo poznamenal...

1) Neviem prečo autor sa stále točí okolo španielskej inkvizície, ktorá bola osobitnou kapitolou v histórii inkvizície - teda aj priority šp. inkvizície boli iné - ak si pamätáš o tom sme hovorili v topicu o Thomasovi.

2) Thomas mal väčší vplyv na Izabelu ako jej niekdajší vychovávateľ...

3) Inkvizičný proces sa líši od akuzačného procesu v mhohých hľadiskách (ak by ste chceli mohol by som vám to tu napísať), no zaujímavé je to, že sa začínal ex offo a na základe udania (inquerere - zisťovať). Pri akuzačnom muselo dôjsť k udaniu zo strany poškodeného...

4) mučenie bolo súčasťou procesu. Vtedy pladilo zlaté pravidlo inkvizície, že priznanie je kráľovnou dôkazov - ak by sa niekto priznal pred mučením je mu to na nič platné a musel by prejsť mučením aj tak... mučilo sa vždy tak, aby najdokonalejšími lekárskymi zákrokmi obvinený neprišiel o život napríklad ak prišiel aj o nohu postarali sa o to, aby nedostal gangrénu...

5) Kat previedol obvineného cez mučiareň, aby videl čo mu prípadne hrozí...

6) čo tam opisuje napríklad sťahovanie kože z tela - to bol kvalifikovaný trest smrti.

7) Cirkevné súdy nikdy neodsúdili na smrť! Mohli odsúdiť iba na exkomunikáciu (čo je najvyšší cirkevný trest) - svetské potom odsúdili človeka na trest smrti upálením napr...


P.S.: Ako sa volá tá kniha o inkvizícii, ktorá sa tam spomína?
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimePo august 04, 2008 10:34 am

kupil som si jeden roman zalozeny na historickej skutocnosti..a podslednej popravenej carodejnici v glaruse (svajciarsko) v 18 storoci,,,tak som zvedavy co to bude zac
Návrat hore Goto down
Gerdinka
Veľmož
Veľmož
Gerdinka


Poeet p?íspivku : 992
Registration date : 14.07.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeUt august 05, 2008 4:30 pm

no tak carodejnica by som urcite nechcela byt :-)))
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeUt august 05, 2008 4:48 pm

Gerdinka napísal:
no tak carodejnica by som urcite nechcela byt :-)))

a to už prečo, drahá Gerdinka?
Návrat hore Goto down
Gerdinka
Veľmož
Veľmož
Gerdinka


Poeet p?íspivku : 992
Registration date : 14.07.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeUt august 05, 2008 4:54 pm

no vies, ta horiaca hranica to teda vie desit...:-))))
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeUt august 05, 2008 5:03 pm

Gerdinka napísal:
no vies, ta horiaca hranica to teda vie desit...:-))))

Nie každú bosorku upálili a to hlavne nie v Uhorsku... nemusela si sa až tak báť...
Návrat hore Goto down
Gerdinka
Veľmož
Veľmož
Gerdinka


Poeet p?íspivku : 992
Registration date : 14.07.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeUt august 05, 2008 5:16 pm

no aj tak...co sa tyka takych bosoractiev...tak voci tomu mam respekt...a nadaleko obchadzam ...:-))
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeUt august 05, 2008 6:53 pm

Gerdinka napísal:
no aj tak...co sa tyka takych bosoractiev...tak voci tomu mam respekt...a nadaleko obchadzam ...:-))

ak by niekto chcel, tak ťa môže ľahko usvedčiť z bosorátstiev a ani nebudeš vedieť ako...
Návrat hore Goto down
Gerdinka
Veľmož
Veľmož
Gerdinka


Poeet p?íspivku : 992
Registration date : 14.07.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeUt august 05, 2008 7:04 pm

no vsak to, este, ze nezijeme v dobe temna :-))))
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeUt august 05, 2008 7:07 pm

Gerdinka napísal:
no vsak to, este, ze nezijeme v dobe temna :-))))

doba temna bola tesne po zániku Západorímskej ríše a najväčšie čarodejnícke procesy sa uskutočňovali niečo medzi stredovekom a novovekom...
Návrat hore Goto down
Gerdinka
Veľmož
Veľmož
Gerdinka


Poeet p?íspivku : 992
Registration date : 14.07.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeUt august 05, 2008 7:09 pm

no vidis, no...som rada, ze je ina doba :-)))
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeSt august 06, 2008 10:32 am

no, aspon ciastocne plnim slub - nasiel som clanok o carodejnickych procesoch na slovensku, ktory bol uverejneny na casti v casopise Fantazia...

ono, ked na to teraz pozeram este raz, tak autor Milos Jesensky pise skor do roznych paranormalnych casopisov, ako do odbornych, ale v tomto clanku dost cituje, tak hadam to nebude az take zle...

urobil som sken vsetkych 4 casti a dal to dokopy, prepacte znizenu kvalitu skenu, ale citat sa to da:
kód:
http://kotuha.com/file/v81s7-sken.html
cely clanok bol uverejneny v casopise Fantazia, cisla 21-24
Návrat hore Goto down
Felix
Gróf
Gróf
Felix


Poeet p?íspivku : 1091
Registration date : 21.05.2008

Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitimeSt august 06, 2008 6:40 pm

Čo je to za časopis Fantázia? Aby to nebolo písané štýlom, že ide o niečo medzi nebom a zemou... Prečítam si to a potom sa k tomu vyjadrím... Čo sa týka tej zníženej kvality nevadí dá sa to čítať...
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Čarodejníctvo - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Čarodejníctvo   Čarodejníctvo - Stránka 3 Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Čarodejníctvo
Návrat hore 
Strana 3 z 4Choď na stránku : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: