Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Kristus

Goto down 
+25
MichalSVK
StEvE
Taroq
alganor
KrἠSlnko
Crowley
gabriel79
Jančo
monkeyml
jitka
janyx
polgi
nyarlathotep
achilles
Antonio
von Schwerzell
ikcsi
gerots
Lawyer
mbalon
Brano
Thor
Sano
Th()maSS
LAM
29 posters
Choď na stránku : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

J.Kristus
1 Bol to syn boží
Kristus - Stránka 11 Vote_lcap67%Kristus - Stránka 11 Vote_rcap
 67% [ 30 ]
2 Bol to obyčajný smrtelný prorok
Kristus - Stránka 11 Vote_lcap22%Kristus - Stránka 11 Vote_rcap
 22% [ 10 ]
3 Nexistoval
Kristus - Stránka 11 Vote_lcap11%Kristus - Stránka 11 Vote_rcap
 11% [ 5 ]
Celkom hlasov : 45
 

AutorSpráva
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeUt apríl 08, 2008 7:16 pm

Erotické obrazy Krista vyvolali debatu a pobúrenie

zdroj:
kód:
http://kultura.sme.sk/c/3815568/Eroticke-obrazy-Krista-vyvolali-debatu-a-poburenie.html

Viedeň 7. apríla (TASR) - Kurátori v múzeu viedenskej rímskokatolíckej katedrály Dóm sv. Štefana vedeli, že bude riskantné vystaviť homosexuálnu verziu Kristovej Poslednej večere, ale neboli pripravení na to, že pre záplavu nahnevaných odkazov a telefonátov budú možno musieť výstavu zatvoriť.

Príčinou sporu, ktorý rakúske médiá označili za viedenskú obdobu nezhôd okolo karikatúr proroka Mohameda, je retrospektívna výstava na počesť obľúbeného rakúskeho výtvarného umelca Alfreda Hrdlicku, ktorý tento rok oslavuje 80. narodeniny.

Nie každý však želá Hrdlickovi veľa šťastia. Riaditeľ Múzea Dómu sv. Štefana Bernhard Böhler a viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn sa dostali pod paľbu kritiky niektorých návštevníkov múzea a katolíckych webových stránok.

Cirkev dala rýchlo preč hlavný obraz - "homosexuálne orgie" apoštolov, ako ho Hrdlicka nazval. Na veľké prekvapenie maličkého múzea, ktoré sídli v úzkej uličke v historickej gotickej štvrti Viedne, však protesty pokračujú.

Riaditeľ Böhler bráni Hrdlickovo dielo aj svoje rozhodnutie vystaviť umelcove kontroverzné podoby biblických obrazov v múzeu, ktoré patrí katolíckej cirkvi.

"Myslím si, Hrdlicka má právo zobrazovať ľudí týmto živočíšnym, drastickým spôsobom," uviedol Böhler vo svojej malej kancelárii, hneď oproti veľkolepému Dómu sv. Štefana. Podľa jeho slov múzeum nikdy nemalo v úmysle urážať ľudí, ale umeniu treba dovoliť, aby provokovalo diskusie.

"Nevidím v tom žiadne rúhanie," uviedol riaditeľ pred obrazom ukrižovania, na ktorom je vojak, ktorý bije Ježiša a zároveň si drží prirodzenie.

Mimoriadnu kritiku niektorých návštevníkov vyvolala aj socha Ježiša na kríži bez tváre a bedrového rúška. Podľa viacerých kresťanov je urážajúca.

Najväčšie diskusie však podnietila "Leonardova Posledná večera podľa Piera Paola Pasoliniho". Obraz znázorňuje vystrájajúcich apoštolov, rozvalených s roztiahnutými nohami na stole s večerou, ako si navzájom vykonávajú masturbáciu.

Hrdlička uviedol, že mužov tak znázornil preto, lebo na maľbe Leonarda da Vinciho, ktorá ho inšpirovala, nie sú žiadne ženy. Pasolini bol kontroverzný taliansky filmový tvorca a autor, ktorého v 70. rokoch zavraždili.

Viedenská výstava vyvolala ostrú kritiku na cirkevných blogoch v Rakúsku, Nemecku a dokonca v USA. Podľa pobúrených reakcií ide o "znesvätenie" a "rúhanie".

Múzeum na žiadosť kardinála Schönborna odstránilo obraz Posledná večera po vyše týždni od otvorenia výstavy s názvom "Náboženstvo, telo a sila".

Hrdlicka do telefónu tlačovej agentúre Reuters povedal: "Dosť ma prekvapilo, že múzeum chcelo vystaviť obraz hneď na prvom mieste. Ak má teraz problémy, nie je to moja vec. Musí si to vyriešiť samo."

Marxista a ateista Hrdlicka ešte dodal, že Biblia je najvzrušujúcejšia kniha, akú kedy čítal.
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeSt apríl 16, 2008 1:13 pm

von Schwerzell tu postol davnejsie clanok ze Jezis sa nenarodil na konci roka ako to slavime a vy ste nan vobec nereagovali

ako to vlastne je ?



clanok je na konci 12 strany v tejto teme
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeSt apríl 16, 2008 2:10 pm

je to asi tak, že je ťažko presne určiť, kedy sa narodil, keď ani nevieme či vlastne žil...ale ak by sme sa opierali o bibliu, tak pokiaľ viem, dátum 25. 12. je len účelovo daný, lebo vtedy sa slávil slnovrat či čo u barbarov a keď ich cirkev chcela konvertovať, tak tam šupla vianoce pre rýchlejší priebeh...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeSt apríl 16, 2008 4:34 pm

monkeyml napísal:
je to asi tak, že je ťažko presne určiť, kedy sa narodil, keď ani nevieme či vlastne žil...ale ak by sme sa opierali o bibliu, tak pokiaľ viem, dátum 25. 12. je len účelovo daný, lebo vtedy sa slávil slnovrat či čo u barbarov a keď ich cirkev chcela konvertovať, tak tam šupla vianoce pre rýchlejší priebeh...


dik monkey Wink

inak ku tej prvej vete
pre mna to uz neni otazka ci zil
proste zil no Smile
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeSt apríl 16, 2008 6:37 pm

To "už" znamená že si teraz niekedy uveril?
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeSt apríl 16, 2008 7:06 pm

nie vzdy som veril ze Jezis existoval
to uz mi tam nejako skocilo Wink
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeUt jún 17, 2008 5:38 pm

V Egypte zničil oheň kostol s Ježišovými stopami

KÁHIRA - Staroveký kostol v delte Nílu, kde sa údajne zastavila Svätá rodina počas úteku z Egypta a v ktorom zanechal svoje stopy Ježiš, poškodil v pondelok požiar.

Oheň zničil oltár, ikonu a spôsobil konštrukčné škody v Kostole svätej Márie v mestečku Sachá. Požiar bol spôsobený chybným elektrickým vedením. V kostole sa nachádza kameň, na ktorom sú údajne stopy Ježiša. Kameň nebol požiarom poškodený.



17. 6. 2008 14:42:00 | Copyright © SITA 2008
Návrat hore Goto down
ballsofsteel
Poddaný
Poddaný
ballsofsteel


Poeet p?íspivku : 8
Registration date : 20.12.2008

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 12:23 am

Zdravim zucastnenych,

dovolte mi pridat moj komentar. Podla hlasovania je mi jasne, ze sa tu nestretnem s pochopenim, napriek tomu sa nezdrzim.

Na uvod otazka: Poznate tento pribeh? :
Traja krali nasleduju hviezdu vychodu, ktora im ukaze, kde sa narodi. Narodi sa z panny, je ukrizovany, o tri dni nato vystupi na nebesia. Povedome? Samozrejme, je to najvacsi pribeh, aky bol kedy napisany: pribeh Jezisa Krista.

Dna 22.12. mame kazdorocne zimny slnovrat, ktory bol adekvatne oslavovany pohanskymi kulturami. Pre tych, co o tomto jave nepoculi, uvediem kratke vysvetlenie:
Zimny slnovrat je den, kedy slnko v dany denny cas prestane klesat (a dni sa prestanu skracovat) a v priebehu dalsieho dna-dvoch-troch zacne opat stupat.

Oslavovany bol z nasledovnych dovodov:
- Slnko ako zdroj zivota na zemi sa opat vracia k svojej sile
- Dni sa budu odteraz predlzovat, bude sa oteplovat
- Jednoducho povedane, briezdi sa na lepsie casy.

Slnko ako take bolo predmetom uctievania, ale pokial slo o urcenie pravidelneho datumu bujarych oslav, nebolo lepsieho casu ako prave na zimny slnovrat.

Za tychto starych cias bola astrologia v kurze, a okrem toho ze to bola uzitocna prakticka vedomost, bola to aj stylova zalezitost a pre svoju mystickost, ktoru jej pripisovali, predmet velkeho zaujmu. Vznikla nauka o zverokruhu. Je zarazajuce zistit, ze sucasni ludia poznaju vsetky znamenia zverokruhu, pritom su vsak schopni popriet jeho fyzicku existenciu, ktora je samozrejme nepopieratelna: Suhvezdia zverokruhu zdobia nocnu oblohu celorocne a s neomylnou pravidelnostou sa striedaju mesiac co mesiac, rok co rok, storocie za storocim.

A tak vznikli rozne pribehy. Zboznovane Slnko bolo hlavnou inspiraciou. Predpokladom jedneho velkeho pribehu boli hviezdne konstelacie:

Slnko, vychadzajuce v den zimneho slnovratu sa objavi na mieste suhvezdia Virgo (Panna). V danom case v porovnani s predchadzajucim dnom sa jeho dennodenny pokles na horizonte (od letneho slnovratu) zastavi a toto sa udeje na mieste suhvezdia Crux (Juzny kriz, 4 hviezdy formujuce jednoduchy kriz). Na druhy den zacne zase stupat. Priamka natiahnuta zo suhvezdia Orion (konkretne z jeho "opasku" = troch hviezd v jeho strede vedla seba) prechadzajuca hviezdou Sirius (najjasnejsia hviezda na nocnej oblohe) ukaze na horizonte v case pred usvitom na miesto, kde v den zimneho slnovratu vyjde slnko.

Ked v stvrtom storoci nasho letopoctu pisali bibliu, nechali sa inspirovat tymto pribehom:
Slnko nasleduju traja krali (Opasok Orionu) sledujuci hviezdu vychodu (Sirius), ktora im ukaze, kde (bod na horizonte) sa narodi (vyjde). Narodi sa z panny (Virgo), je ukrizovane (znehybnie na krizi suhvezdia Crux), o tri dni vsak vystupi na nebesia (zacne ocividne stupat, dni sa predlzuju).

Teraz sa vratte hore a precitajte si znovu pribeh Jezisa Krista. Nahodna podobnost?

Biblia mala sluzit ako prostriedok "historizacie", akejsi historicky podlozenej vypovede o existencii osoby Jezisa Krista, ktory ako clovek nikdy neexistoval. Je to len adaptacia pribehu boha Slnka, ktora bola bez slova prijata, kedze je vlastne totozna s predchadzajucim bozstvom.

Toto nie je z mojej hlavy, taky sikovny nie som, je to moj volny preklad. Skopirujem aj poslednu vetu:

Netvrdim, ze viem, ci je alebo nie je boh a ktory to je; ale viem, ktory to nie je.

Churchill vraj raz povedal: Iba hlupak nemeni nazory. Ja som svoj zmenil. A co vy?
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 1:56 am

Zdravím ťa ballsofeel,

To čo si napísal poznám, tuším som niečo také videl vo filme Duch Doby aneb Zeitgeist.

Odpoveď na tvoju otázku, áno, poznám príbeh Ježiša Krista. Otázka je, či ho poznáš ty ..

Nebudem riešiť veci typu napríklad odkiaľ vieš že Bibliu písali v štvrtom storočí .. ale by ma zaujímalo čo to je za príbeh. Pretože ako isto nevieš, pretože si asi Bibliu, ktorú si tak rád berieš do huby, nečítal, život Ježiša Krista v nej nie je opísaný tak primitívne jednoducho že ,,traja králi idú za hviezdou, narodí sa Kristus, hneď je aj ukrižovaný a o tri dni vzkriesený".

Biblia ako prostriedok "historizácie" akejsi historicky podloženej výpovede o existencii osoby J.K., ktorý ako človek nikdy neexistoval. Pravda. Pretože Biblia dokazuje že Kristus nebol len tak nejaký človek. To by hádam v náboženskej brandži nebol taká osobnosť, keby to bol ,,človek".
Adaptácia boha Slnka? Aha, čiže všetkých tých veľmi veľa strán Biblie kde sa opisuje Ježišov život, všetko čo porábal, začínajúc uzdravovaním chorých a končiac rozdávaním múdrostí a podobenstiev, je adaptácia boha Slnka? Pohyb hviezd?

,,Netvrdim, ze viem, ci je alebo nie je boh a ktory to je; ale viem, ktory to nie je."
-Takže jasne a na rovinu, ktorý to teda nie je?

Nabudúce keď budeš šíriť takéto ,múdrosti´ si over všetky, naozaj všetky, zdroje. Takéto dych vyrážajúce úvahy s drsnou citáciou nakoniec možno niekoho ohúria, mňa nie. Neviem o čo ide ľuďom ktorí niečo takéto vymýšľajú, ale nezaujíma ma to pretože je to ich problém. Ja som ti na to len zareagoval a povedal svoj názor. Čiže prakticky je to kravina na kŕmenie ľudí, ktorí sa nevyznajú do situácie a len by najradšej mudrovali.

Zakončím to podobne.
Ježiš Kristus raz povedal .. prídu falošní proroci hlásajúci falošné náuky a klamstvá a budú sa vás snažiť všemožne zviesť z cesty... Nie je to priama citácia dokonca ani z Biblie, len približne ako si to pamätám, ale hádam účelu postačí.
Wink
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 2:04 am

hehe, divna logika, Vulkulak... na zaklade tohto:
Aha, čiže všetkých tých veľmi veľa strán Biblie kde sa opisuje Ježišov život, všetko čo porábal, začínajúc uzdravovaním chorých a končiac rozdávaním múdrostí a podobenstiev, je adaptácia boha Slnka? Pohyb hviezd?
chces tvrdit, ze ballsofsteel nema pravdu a teda, ze Jezis existoval? Laughing alebo teda preco si to vobec spominal? kebyze sa mi velmi chcelo, tak ti napisem dvakrat tolko stran o Jankovi Hraskovi, tiez to bude vychadzat z ludovej slovesnosti a starych pribehov... uveris preto, ze Janko Hrasko existoval?
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 2:19 am

Chlapci moji .. Rolling Eyes

Čiže pointou toho celého je že Ježiš Kristus neexistoval a že Biblia je len taká kniha napísaná z nudy o niekom kto nikdy nekráčal po zemi? Alebo len opis pohybu hviezd prevedený do fantastických príbehov a zážitkov Džej Keja a jeho bandy?

Neviem čo máš proti mojej logike keď sa ti zdá divná, podľa mňa je v poriadku. Ja som ten chaotický blvajs podpriemernej informačnej hodnoty ani moc nezachytil, ak sa mám už teda tak vyjadriť a je mi ľúto že sa tak k tomu vyjadrujem.

Tu ide o viacej ako len o ,,napísanom príbehu". A knihy ktoré spomínajú ja neviem .. Ceasara, Napoleóna, Aristotela, toho a toho týpka .. tie osoby takisto neexistujú a nikdy neexistovali? Podľa čoho tvrdíš, ak tvrdíš, že J.K. nikdy neexistoval a čo si vlastne myslíš o Biblii? Predpokladám že si ju tiež videl len z diaľky, ale i tak by ma to zaujímalo. A prečo zrovna J.K.? Prečo zrovna napádate zrovna jeho existenciu?

Prepáč ale mne príde divná tvoja logika, alebo postup Rolling Eyes Pozor pozor, revolucionárske pokrokové myšlienky! Veľké odhalenie! Biblia je podvod a Ježiš Kristus nikdy neexistoval! Kto chce tvrdiť že nejaká osobnosť minulosti neexistovala, má možnosť, v ponuke ich je veľa! Jaj božemôj .. to boli Vianoce toto teda .. Laughing
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 10:51 am

pripojim sa ....... ranna cirkev uznala evanjelia uz v roku 150 AC(ale ako vieme, sem tam sa v nich nieco doplnilo, nieco stratilo, ale to v dnesnej dobe neroi prolem, pretoze sa naslo mnozstvo povodnych materialov, vdaka ktorim sa podarilo zrekonstruovat povodny text evanjelii(samozrejme, nie su to uplne tie povodne, ale su aktualne k okolo roku 150 AC))
o vianociach je prva zmienka v roku 351 AC
a o tom, preco pripadli prave na tento den su 2 hypotezy- prva ze od pocatia 25. marca(vtedy sa slavil sviatok zvestovania)je to 9 mesiacov prave v 25. decembri
- druha hypoteza je o schristianizovani rimskeho sviatku narodenia Slnka ktore bolo nariadene pre cele imperium cisarom Aurelianom v roku 275
mimochodom, nazor jedneho ateistickeho(skor komunistickeho, pretoze v tedy mu boli tie knihy vydane) je, ze JK sa narodil a jar a to vzhladom na pastierske podmienky a zvyky v palestine. o tom, preco sa slavia vianoce 25. decembra pisal ako preberani rimskych sviatkov krestanmi
edit
ked uz verite tim zverokruhovym teoriam, tak co si par rokov nepockate???
ved podla toho zijeme prave na hranici dvoch nabozenstiev a krestanstvo(ryby) maju byt nahradene nejakym novym nabozentvom, ktoreho symbolom bude vodnar
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 1:59 pm

Vulkulak: rozdiel medzi Cezarom a Jezisom Kristom je napr. v tom, ze o Cezarovi hovori kopec roznych zdrojov, kym o JK len biblia...

alganor: nepovedal som, ze tomu verim... o Zeitgeiste som sa uz vyjadroval, ze mi pripadal dost pritiahnuty za vlasy, islo mi len o to, ze Vulkulak ma trochu divne myslienkove pochody... heh, a k tomu striedaniu vekov a nabozenstiev - to je ako najst presny matematicky vzorec v spolocnosti - podla mna nerealne, ajked scientologovia uz klopu na dvere... Laughing
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 3:03 pm

nyarlathotepNaozaj ma teší že vieš tak odborne zhodnotiť a okomentovať moje myšlienkové pochody, ale nikto sa ťa o to myslím nežiadal tak si to nechaj pre seba, dobre? Wink Ja mám na tvoje ,,pochody" tiež všelijaké názory ale netúžim po tom ich verejne vyhlasovať na fóre.

Si si istý že o Ježišovi hovorí len Biblia?

Neponúkam ti ďalšie zdroje, takisto ako ja po tebe nežiadam aby si mi uviedol tých kopec rôznych zdrojov hovoriacich o Cézarovi. Žiadne totiž ani nepoznám, pretože nepociťujem túžbu dokazovať svetu že J.K. neexistoval, alebo naopak, existoval. Verím ale, že keby sa pustí niekto z nás do pátrania, či už ja alebo ty, tak určite sa nájdu aj iné zdroje, nielen písomné, hovoriace o živote Ježiša Krista.

Nemám rád keď sa neveriaci motajú do vecí viery. Je to akoby sa zubár začal vŕtať do prednášok gynekológom, pretože im niekde v hĺbke možno závidí, že sa pri svojej práci dostanú na zaujímavejšie miesta ako je ústna dutina.
Hold, nenarážam na nikoho a na nič, nech si to každý zhodnotí sám so sebou a svojím srdcom.

Myslím ale, že pre niekoho Kristus nebude existovať ani keby mu zaklopal osobne na dvere a pozval ho na pohárik vína.
Tak ako keď prišiel na svet, mal svojich nasledovníkov, mal aj zopár svojich obrezaných nepriateľov čo ho odmietali počúvať a radšej ho povesili na kríž.
Keď si chce niekto hádzať kamením, nech si hádže ...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 3:35 pm

Vulkulak: heh, nevies, ci existuju ine zdroje hovoriace o Jezisovi, ale "veris", ze keby si hladal, tak ich najdes... Laughing ok... uz ta neriesim...
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 4:02 pm

nyar
pisomne zmienky o jezisovi su...napriklad C. PLINIUS CAECILIUS SECUNDUS(tu je skor zmienka iba o krestanoch ako o kristovi), TACITUS, SVETONIUS, LUCIANUS, MARUS, TALMUD, JOZEF FLAVIUS( u flaviusa si treba dat ale pozor.....ten oficialny text, ktory sa vsade cituje je doplnkom neskorsich prepisovatelov ale v samotnom texte je o nom zmienka, ktora je FLAVIOVA(ale ta je kratka(ked budem mat viacej casu a najdem tie pasaze z Flavia, tak ich sem dam)
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 4:03 pm

nyarko:
Čítaj pozorne, nepovedal som že neviem či existujú, povedal som že žiadne nepoznám Exclamation Blik Question
Strašne si múdry, ale ani čítať nevieš Rolling Eyes
Trubka ..
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 6:29 pm

nyarlathotep napísal:
Vulkulak: rozdiel medzi Cezarom a Jezisom Kristom je napr. v tom, ze o Cezarovi hovori kopec roznych zdrojov, kym o JK len biblia...
:

juj ha si sa sekol...vid koment alganora....Jezisa spominanju viacere zdroje nielen biblicke..
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt december 25, 2008 10:57 pm

vsetci: nakolko vierohodne su vsetky tieto zdroje? kto z tychto dejepiscov zil pocas Jezisovho zivota? vsetky tieto zdroje su zaznamenane uz iba sprostredkovane... hovorim o tom, ze vsetky tieto mimobiblicke zdroje su minimalne spochybnitelne... dokonca Flaviove texty vyzeraju byt ako doplnene niekym inym... vraj sa gramaticky a syntakticky nezhoduju so zvyskom jeho diela...

Vulkulak: tu trubku by som si na tvojom mieste odpustil... skus si po sebe obcas aj prispevok precitat... s tebou diskutovat nema zmysel, ak sa vies akurat znizovat k urazkam...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimePi december 26, 2008 1:40 pm

neodbiehame od debaty k osobnym vztahom Exclamation
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeSo december 27, 2008 7:37 pm

nyar, co sa tyka dokumentov z obdobia ZERO...tak je ich len malo skustocne vier(o)yhodnych, dokonca aj sam Ceasar nepisal pradu o svojom tazeni v Galii co historici uz dokazali...takze sme pre tazkej filozofickej otazke co je pravda....vsak..
Návrat hore Goto down
alganor
Barón
Barón
alganor


Poeet p?íspivku : 725
Registration date : 06.01.2008

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeŠt január 01, 2009 1:56 am

nyarlathotep napísal:
vsetci: nakolko vierohodne su vsetky tieto zdroje? kto z tychto dejepiscov zil pocas Jezisovho zivota? vsetky tieto zdroje su zaznamenane uz iba sprostredkovane... hovorim o tom, ze vsetky tieto mimobiblicke zdroje su minimalne spochybnitelne... dokonca Flaviove texty vyzeraju byt ako doplnene niekym inym... vraj sa gramaticky a syntakticky nezhoduju so zvyskom jeho diela...
citat z knihy PAUL JOHNSON, 1976
DĚJINY KŘESŤANSTVÍ
BRNO 1999
CENTRUM PRO STUDIUM DEMOKRACIE A KULTURY BARRISTER & PRINCIPAL
TRANSLATION PAVEL PŠEJA 1998 CDK 1999
ISBN 80-85959-41-0 (CDK)
Nevědomost, jež nás sužuje ohledně osoby Křtitelovy, nevyhnutelně zastírá i náš pohled na jedinečnost Ježíšovu. Skutečností je, že problém historické podoby Jana Křtitele, jakkoli je záhadný, je jen pouhým úvodem k otázce mnohem komplikovanější - problému Ježíšovu. Když už nic jiného, tak aspoň nelze v žádném případě pochybovat o tom, že skutečně existoval. Naneštěstí Josephovy Židovské starožitnosti (publikované kolem roku 93 n.l.), které jsou v jiných, příbuzných oblastech tak užitečné, se k této otázce prakticky nevyjadřují. Josephus byl helenizovaný Žid, romanofil, ba dokonce římský vojevůdce a dějepisec, jehož práce se těšila císařské podpoře. Části rukopisu, jež se nám dochovaly, nevyhnutelně prošly křesťanskou kontrolou. Josephus se ostře stavěl proti židovskému iredentismu i proti každému sektářskému hnutí, které se stavělo proti úředním autoritám; není tedy divu, že zaujímal jasně protikřesťanský postoj. Tato skutečnost však byla později různě upravována a potlačována.
Josephus se například zmiňuje o soudní vraždě Jakuba, které se roku 62 n.l. dopustil velekněz Ananiáš; Jakub je tu nazýván bratrem "Ježíše, řečeného Kristus", což má být určitý náznak, že o Ježíšovi a jeho poslání Josephus pojednal již dříve. Pasáž, která se skutečně zachovala, však
Ježíše popisuje jakožto moudrého muže, milovníka pravdy, svými stoupenci nesmírně milovaného, přijímá jeho zázraky a vzkříšení a předkládá náznaky silně svědčící ve prospěch jeho božství. Tato pasáž je zcela nepochybně nepříliš důmyslným křesťanským výmyslem; to, co Josephus opravdu napsal, je ztraceno, a pokusy o rekonstrukci se dosud nedočkaly všeobecného přijetí. Závěr, který lze z Josepha vyvodit, je v zásadě ten, že Ježíš byl židovským sektářem s mesianistickými ambicemi a značným množstvím stoupenců, kteří přežili i jeho konec, a že impériu byl jenom na obtíž. Tento pohled se objevuje i v jiných nekřesťanských pramenech, jež jsou sice nepočetné, nicméně reálnost historické existence Ježíšovy jasně dokazují. Když Tacitus ve svých Letopisech píše o požáru Říma roku 64 n.l., zmiňuje se i o "ohavné pověře", jíž je křesťanství, o "Kristovi, zakladateli této sekty", a o jeho ukřižování "prokurátorem Pontiem Pilátem za vlády Tiberiovy" byť není jasné, zda tuto poslední informaci získal ze zdrojů křesťanských či úředních. Plinius Mladší roku 112 napsal, že sekta "zpívala chvalozpěv, v němž Krista opěvovala jako Boha", a odmítala ho proklít; k tomu byli ochotni jen odpadlíci a zrádci. Vůbec první odkaz, pocházející od Suetonia, který naznačuje, že křesťané byli v Římě známi již za panování Claudiova - tedy v letech 41 až 54 - je bohužel zkomolen; Suetonius píše o Židech, kteří byli vyhnáni z Říma, protože "na popud Chrestův neustále vyvolávali nepokoje". Domníval se, že "Chrestus" je tou dobou stále naživu? Ať už je tomu jakkoli, skutečností zůstává, že jak on, tak i všechny jiné zdroje, které se zmiňují o samých začátcích křesťanství, Ježíše Krista pojímaji jako skutečnou, historickou osobu.

edit
odporucam precitat celu knihu(je to tam rozpisane,ja som to iba vytrhol s kontextu, takze ak sa niekomu zda, ze som o josephovi dristal, tak je to v nej spomenute(len sa mi to uz nechce hladat)a su tam este ine zaujimave informacie)....a ten poliak co som vyssie spominal je zenon kosidowski
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeSo január 03, 2009 2:40 pm

čo sa týka tých zdrojov o JK, tak tiež by som za ne až tak ruku do ohňa nedal....priamo Ježiš Kristus, jeho meno, sa s prižmúrením oka spomína v troch zdrojoch aj to dosť pritiahnuto za vlasy...takže biblia je jednoznačne najpriamejší zdroj informácií...to čo som teraz napísal mám z jednej knihy, takže aj moje zdroje o tom sú trošku obmedzené, hehe... Smile
Návrat hore Goto down
Screamos
Panoš
Panoš
Screamos


Poeet p?íspivku : 171
Registration date : 12.05.2009

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeSt máj 13, 2009 4:41 pm

a co nazor ze jezis bol buric a rebel ktory sluboval slavu a blahobyt vsetkym chudobnym ludom preto ho nasledovali ..,,a preto ho aj ukrizovali..ako zlocinca
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitimeSt máj 13, 2009 4:54 pm

svojim sposobom bol urcite rebel a buric...hlasal na svoju dobu iste "novum" a to sa nepacilo...vtedajsej smotanke...privelmi...
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Kristus - Stránka 11 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Kristus   Kristus - Stránka 11 Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Kristus
Návrat hore 
Strana 11 z 13Choď na stránku : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: