Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Dôkaz existencie boha

Goto down 
+9
Vulkulak
Nietzsche
loverman74
monkeyml
StEvE
von Schwerzell
Brano
nyarlathotep
MichalSVK
13 posters
Choď na stránku : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorSpráva
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeUt august 26, 2008 4:02 pm

Dôkaz existencie boha:

Na úvod však musím vysvetliť o akého „Boha“ vlastne ide. Nejdem dokazovať že nijaké z náboženstiev má pravdu, pretože na to žiadne presvedčivé dôkazy nemám, idem sa zaoberať bohom vo svojej podstate - stvoriteľom človeka a života na tejto planéte, čo už je samo o sebe dôkazom jeho existencie, prípadne jeho existencie pri zrode života, pretože keď si uvedomíme že tu naozaj sme, tak si musíme uvedomiť že sme aj nijako museli vzniknúť (čo je synonymum stvorenia). Je dôležité upozorniť že nikto nevie v akej forme naozaj je, alebo aspoň bol pri vzniku života. Boh je ten ktorý nás stvoril, dal nám život ale v dnešnej dobe ešte nikto nevie ako život vlastne vznikol a čo zapríčinilo jeho vznik - stvorenie, preto tiež nie sme schopný určiť kto alebo čo boh naozaj je, nie to ešte vlastnosti a formu ktorú má.
Evolúcia vznikla zo vznikom života, teda ju stvoril boh a ona sa postarala o to aby tu dnes boli všetky druhy zvierat, rastlín a takisto človek. Je teda tiež súčasťou nášho boha.
Dám Vám jeden príklad:
Vedec (v budúcnosti) v laboratóriu vytvorí miniatúrnu planétu ktorá bude obiehať okolo zdroja tepla a svetla. Na tejto planéte bude robiť rôzne chemické pokusy a napokon by sa mu tam podarilo stvoriť nový život.
Bol by tento človek stvoriteľom - bohom nového života? Aj keď je to len obyčajný človek ktorý má dobré i zlé vlastnosti, žiaden symbol dokonalosti, len by mal dostatočnú inteligenciu a poznatky.
Ale kto by uznával za boha človeka? Žiaden človek samozrejme, pretože človek si boha už tisícročia šľachtí ako dokonalého akéhosi nadtvora ktorý vie a môže všetko, čo môže ale tak isto nemusí byť pravda. Nie je to tak že by som nedokázal prijať vyššiu autoritu, len nevidím dôvod pridávať niečomu neznámemu niečo nepochopiteľné dovtedy kým sa o tom naozaj nepresvedčím, otázkou je prečo by som mal? Pretože dôležité je dokázať akú formu a schopnosti má, nie to brať automaticky a chcieť dôkaz že to tak nie je.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeUt august 26, 2008 5:37 pm

tak, ako si to podal ty, tak tvoj boh je momentalne len nahrada za vedecke vysvetlenie vzniku zivota a vesmiru vobec...

mimochodom, ten tvoj vedec vytvori tu planetu doslovne z nicoho? lebo to je stvorenie... opravte ma, ak sa mylim... ak vystruham z drievka pistalku, stvoril som ju?
Návrat hore Goto down
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža
Brano


Poeet p?íspivku : 2233
Age : 30
Localisation : MT
Registration date : 26.02.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeUt august 26, 2008 7:38 pm

nemyslím si že v laboratórnych podmienkach môže vzniknúť planéta so životom dostatočne vyvynutým aby mohol niekoho uctievať Laughing

inak je to blbosť, absolutne som tvojmu príspevku nepochopil, aký si mal pri tom cieľ, čo si tým chcel vyjadriť???
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeSt august 27, 2008 10:46 am

nyarlathotep napísal:
tak, ako si to podal ty, tak tvoj boh je momentalne len nahrada za vedecke vysvetlenie vzniku zivota a vesmiru vobec...

ake vedecke vysvetlenie..ved to su zatial len vsetko teorie....hypotezii o evolucii...bez patricneho vedeckeho dokazania....
takze hovorme o vedeckych hypotezach o vzniku sveta...hmoty a podobne...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeSt august 27, 2008 10:51 am

von Schwerzell: ano su to teorie ktore ale po vedeckej stranke vysvetluju vznik
cize nyar to v podstate dobre napisal Wink

michal: preco by sme niecomu nepoznanemu mali pridavat nieco nepochopitelne ?
to uz je asi v nas vzdy to tak nejak bolo buras stare hranice Laughing
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeSt august 27, 2008 11:50 am

nyarlathotep
To "tvoj boh" by som račej vypustil, povedzme že podľa teórie ktorú som vymyslel...

A hneď s prvou vetou nesúhlasím. Nie je to "len nahrada za vedecke vysvetlenie vzniku zivota a vesmiru vobec", ide o samotné vnímanie boha čisto ako stvoriteľa života na tejto planéte, nie o vznik vesmíru, pretože prvotný význam slova boh bol stvoriteľ života na tejto planéte, ktorý nevznikol z ničoho, ale z niečoho, vtedy ešte ľudia vesmír síce pozorovali ale nepoznali ho tak ako dnes. A pri vzniku života fungoval zákon o transformácií energie.
Tak isto ten daný vedec spravil len transformáciu určitých anorganických látok na organické, čím stvoril život vo význame pretransformovania energie.
Celá táto teória sa netýka stvorenia sveta a celkového vesmíru na úplnom počiatku keď nebolo nič, no aj to je len teória, keďže dnes vieme (myslíme si) že sa energia dá len transformovať a nie stvoriť, ale to by sme už šli veľmi od témy a tejto teórie.

StEvE:
No dobre, je to v nás, ale otázkou je prečo? Veď to je len naša predstavivosť a nie to čo vieme, preto si myslím že by sme to robiť nemali bez ohľadu na to že je to už dávno zaužívaná vec.
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeSt august 27, 2008 1:53 pm

s tou transformaciou energie suhlasim...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeSt august 27, 2008 6:53 pm

no ale co potom s tym celym vesmirom ?

ked ten "boh" stvoril len zivot na tejto planete...
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeSt august 27, 2008 11:23 pm

StEvE napísal:
no ale co potom s tym celym vesmirom ?

ked ten "boh" stvoril len zivot na tejto planete...

Veľmi dobrá otázka, boh stvoril tiež celý vesmír a všetko, skôr sa táto teória týka nášho boha, teda nášho stvoriteľa, o stvorení vesmíru no to je asi ďalší boh, boh - stvoriteľ vesmíru, ktorý zároveň stvoril nášho boha, je jeho súčasťou, alebo sú dokonca jedným a tým istým (a tu sa asi dostávam do fázy, keď už sám neviem či je to mnohobožská teória Very Happy), ale ako som písal, stvorenie vesmíru človek nedokáže pochopiť, pretože je tu otázka vzniku energie, a ak by ju malo čosi stvoriť, tak to nie je počiatok, pretože ak ju niečo stvorilo, tak je to zasa niečo, čo tiež niekedy muselo vzniknúť a začiatku sa zasa nikdy nechytíme...
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeŠt august 28, 2008 1:04 am

no ano asi sa tam uz dostavame ku mnoho bozstvu

ale vsak preco nie ? preco by mal byt len jeden boh ?
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeŠt august 28, 2008 1:19 am

Vlastne máš pravdu, len je tu stále tá možnosť že je to isté čo stvorilo život na Zemy stvorilo aj celý vesmír, takže tu sa asi táto teória dostáva do bodu keď sama nevie koľko bohov v skutočnosti je, aj keď to skôr vypadá na to že vytvárali jeden druhého...
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeŠt august 28, 2008 10:33 am

MichalSVK napísal:
Nie je to "len nahrada za vedecke vysvetlenie vzniku zivota a vesmiru vobec", ide o samotné vnímanie boha čisto ako stvoriteľa života na tejto planéte
hovoris o tom, ako keby to bola 100%-na pravda, ze nas nieco stvorilo... ja hovorim, ze ten tvoj boh, o ktorom hovoris je momentalne nahrada za vedecke vysvetlenie...

cize, ak dnes niecomu nerouzmieme, mozme to s cistym svedomim pripisat nejakemu bohu, ok? stratil som jednu knihu, ani za frasa ju neviem najst, cize to mohol byt bozi zasah a kniha sa transformovala do zradla pre mojho psa a ten ju zjedol... dobre nie? urcite to bol boh...
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeŠt august 28, 2008 10:54 am

nyarlathotep napísal:
MichalSVK napísal:
Nie je to "len nahrada za vedecke vysvetlenie vzniku zivota a vesmiru vobec", ide o samotné vnímanie boha čisto ako stvoriteľa života na tejto planéte
hovoris o tom, ako keby to bola 100%-na pravda, ze nas nieco stvorilo... ja hovorim, ze ten tvoj boh, o ktorom hovoris je momentalne nahrada za vedecke vysvetlenie...

cize, ak dnes niecomu nerouzmieme, mozme to s cistym svedomim pripisat nejakemu bohu, ok? stratil som jednu knihu, ani za frasa ju neviem najst, cize to mohol byt bozi zasah a kniha sa transformovala do zradla pre mojho psa a ten ju zjedol... dobre nie? urcite to bol boh...


Zle si to pochopil, celú túto teóriu, nech už je čokoľvek príčinou toho že žijeme, je to boh, teda stvoriteľ, (podotýkam že nasleduje čisto hypotetický príklad) či už sa príde na to že sme vznikli náhodou, tak či tak to bol boh tá náhoda (v tomto prípade), pretože nezáleží na forme ani na ničom inom, len čisto na význame slovíčka boh - stvoriteľ.


A ešte jedna vec, som presvedčený že nás niečo stvorilo, pretože viem že tu sme a to si myslím že je dostatočný dôkaz... Vezmi si synonymum slova stvoriť, vytvoriť- koľko krát si už v živote počul pojem: vytvoril umelecké dielo... to umelecké dielo nevytvoril z ničoho ale z niečoho a tým vlastne vzniklo, tým sa dostávam k dvojzmyslu stvorenia alebo vytvorenia, čím môže byť stvorenie z ničoho, ale aj z niečoho ako v danom príklade. V tomto význame slovo stvoriť dostáva iný už dlho zaužívanejší význam, ktorý vo svojej teórií zahrňujem pri stvorení života.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeŠt august 28, 2008 8:05 pm

MichalSVK: ok, jednoducha analogia... pre teba je boh to, co pre mna cirkularka... aj ta vytvara z drevenych kmenov dosky... skratka podla mna pouzivas pojem boh tam, kde sa da pouzit aj iny vyraz... ten zatial nepozname, tak hovorim, ze pouzivas to slovo ako nahradu, az kym to raz nepomenujeme uplne presne... Smile
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeŠt august 28, 2008 11:39 pm

a neni to vlastne v kazdom vyjadreni boha o tom ze mu prikladaju veci ktore nevedia este nijako presne vysvetlit ?
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimePi august 29, 2008 6:40 pm

V danom príklade nie je stvoriteľom dosák samotná cirkulárka, je tam predsa aj človek ktorý ju ovláda (myslím že viac pomohol k vzniku dosák aj dtrom z ktorého ddrevo zýskaali ako samotná cirkulárka) a takisto fyzikálne javy ako je napríklad istá forma trecej sily atd.(ktoré by odborníci vedeli popísať a vymenovať presne). Keď toto všetko spojíš dostaneš stvoriteľa dosák a tým vlastne aj ich boha, ale musel by si spojiť úplne všetky prvky vďaka ktorým tie dosky mohli vzniknúť, nie samotnú cirkulárku, ani samotného človeka.
Teda bohom - stvoriteľom tých dosák sú vlastne všetky vplyvy ktoré ich pomáhali vytvoriť ale dokopy!
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeSo august 30, 2008 12:33 pm

ale tak preco to pomenuvavas boh, ked je to len cirkularka, clovek a strom? Laughing
ty nazyvas bohom to, co ja povazujem za uplne prirodzene ajked zatial nepomenovane... ale raz na to veda pride...
to mas ako s Perunom... kym ludia nevedeli, ako vznikaju blesky a hromy, tak to pripisovali nejakemu bohu burky... Smile
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeUt september 02, 2008 9:45 am

a pritom to bol boh stvoriteľ hromov a bleskov... Wink Razz
Návrat hore Goto down
loverman74
Slobodný občan
Slobodný občan
loverman74


Poeet p?íspivku : 60
Registration date : 20.05.2008

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Tak ako je to teda ...   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeUt september 02, 2008 11:30 am

MichalSVK,

cisto hypoteticky, co by sa v tvojom zivote zmenilo , keby sa dokazala existencia boha ?
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeUt september 02, 2008 2:39 pm

to je ináč dosť haluzná otázka, lebo by to zmenilo veľa a možno nič Wink
Návrat hore Goto down
loverman74
Slobodný občan
Slobodný občan
loverman74


Poeet p?íspivku : 60
Registration date : 20.05.2008

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeUt september 02, 2008 5:37 pm

monkeyml napísal:
to je ináč dosť haluzná otázka, lebo by to zmenilo veľa a možno nič Wink

Ked sa niekto pohrava uz s takymito otazkami, tak by mohol zacat teoretizovat aj o tomto , ci na to uz nema dost casu ?
Návrat hore Goto down
Brano
Veľkoknieža
Veľkoknieža
Brano


Poeet p?íspivku : 2233
Age : 30
Localisation : MT
Registration date : 26.02.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeUt september 02, 2008 8:39 pm

na 98% by sa u mňa nezmenilo absolútne nič, normálne by som vstal, najedol sa, šiel do školy, rozprával s kamarátmi atd..... a tie 2 %? ja to vravím tak že to je pravdepodobnosť že ma zajtra na ulici zrazí kamión Very Happy
Návrat hore Goto down
StEvE
Kráľ
Kráľ
StEvE


Poeet p?íspivku : 2243
Registration date : 26.02.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeSt september 03, 2008 12:30 am

sice otazka nebola postavena priamo na mna ale aj tak

podla mna by sa pre mna osobne vela toho nezmenilo
akurat asi iba to ze by som uz vedel kde je pravda

ale myslim ze na celkove dianie by to malo zaujimavy vpliv Wink
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeSt september 03, 2008 9:02 am

podla mna by to zmenilo vela... uz len v mojom zivote urcite... "nastastie" viem, ze jeho existenciu ludstvo nedokaze - vyplyva to zo samotnej podstaty toho, ako sme si boha vymysleli - ako bytost nad nase pochopenie... ako StEvE o par prispevkov vyssie povedal - bohu pripisujeme vsetko, co nedokazeme vysvetlit...
Návrat hore Goto down
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitimeSt september 03, 2008 9:15 am

tak to si myslím aj ja, že existenciu Boha asi ťažko niekedy vysvetlíme, resp. potvrdíme...ale bohu nepripisujeme všetko, čo nedokážeme vysvetliť...RCK a jej veriaci pripisujú bohu všetko, aj to čo si vieme vysvetliť, aj to čo nie...
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Dôkaz existencie boha Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Dôkaz existencie boha
Návrat hore 
Strana 1 z 5Choď na stránku : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: