Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Historické fórum
 
DomovHľadaťLatest imagesRegistráciaPrihlásenie

 

 Dôkaz existencie boha

Goto down 
+9
Vulkulak
Nietzsche
loverman74
monkeyml
StEvE
von Schwerzell
Brano
nyarlathotep
MichalSVK
13 posters
Choď na stránku : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorSpráva
monkeyml
Arcivojvoda
Arcivojvoda
monkeyml


Poeet p?íspivku : 4831
Age : 40
Localisation : Presov
Registration date : 27.10.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeNe november 30, 2008 11:31 pm

nikto ti tvoj postoj absolútne neberie...my sme reagovali na tvoju otázku - dokážte NE-existenciu boha...toť vsio. čaf.
Návrat hore Goto down
Ossian
Slobodný občan
Slobodný občan
Ossian


Poeet p?íspivku : 86
Registration date : 19.03.2009

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeŠt marec 19, 2009 1:07 am

Aj z tejto diskusie,aj ccelkovo sa dá vyvodiť záver, že nedá sa dokázať existencia Boha, ale nedá sa ani vyvrátiť. Čiže viera podľa mňa závisí od osobnej skúsenosti, alebo z toho, že niekto si nevie vysvetliť určité veci, alebo ju môže mať s časti vsugerovanú,...
Som si takmer istý že veda v tejto oblasti nič nezistí. Aj keď určité veci z vedy sú tak fascinujúce, že vo vieru v niečo nadprirodzené môže prispieť.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeŠt marec 19, 2009 10:01 am

Ossian napísal:
Aj keď určité veci z vedy sú tak fascinujúce, že vo vieru v niečo nadprirodzené môže prispieť.
skor si myslim, ze veda robi nadprirodzene prirodzenym... cize nemoze k niecomu takemu, ako si napisal, prispiet...
Návrat hore Goto down
Ossian
Slobodný občan
Slobodný občan
Ossian


Poeet p?íspivku : 86
Registration date : 19.03.2009

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeŠt marec 19, 2009 1:04 pm

Myslel som to zrejme trochu inak ako si to pochopil. Ty si myslel zrejme to, že veci kt. ľudia nechápali pripisovali Bohu, Aresovi, Diovi...

Ja som mal na mysli to, že niečo napr. vo fyzike, matematike, biológii funguje tak geniálne, že je ľahšie uveriť že to pochádza z nejakej inteligencie.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeŠt marec 19, 2009 1:48 pm

Ossian napísal:
...že je ľahšie uveriť že to pochádza z nejakej inteligencie.
o co lahsie je uverit, ze to pochadza od nejakeho ID ako ze je to vsetko dielom nahody? ja v tom velky rozdiel nevidim... Smile
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeŠt marec 19, 2009 4:50 pm

Tak sú isté ľudské potreby, od tých najprimitívnejších ako cikať kakať papať po tie zložitejšie, citové, sociálne a podobné potreby. A taká ďalšia potreba ktorá sa môže ale nemusí vyskytnúť je duchovná potreba po viere a Bohu. Ja na tom nevidím nič zlé.
Ja pri ďalšom a ďalšom štúdiu, či už ide o anatómiu a fyziológiu, biológiu, alebo tak podobne, zisťujem, alebo aspoň získavam pocit že ozaj to by bola ,,náhoda jak sviňa" keby že to všetko vznikne náhodou Smile
A rozdiel je tiež v tom kto ako vníma Boha. Či podľa neho zasahuje, priamo alebo nepriamo, alebo nezasahuje, do ľudských osudov a tak podobne.
Ja si myslím že táto oblasť ostane veľmi dlho otvorená, ako k jej ďalšiemu vývinu dopomôže veda alebo filozofia, uvidíme neskôr. Odklepnúť to ale 100% ateizmom alebo 100% fanatizmom nie je správne. Podľa mňa.
Návrat hore Goto down
Ossian
Slobodný občan
Slobodný občan
Ossian


Poeet p?íspivku : 86
Registration date : 19.03.2009

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi marec 20, 2009 10:27 pm

V tejto otázke by zrejme veľmi pomohlo zistenie počiatku sveta. Príčiny vzniku sveta by mohli byť dve.
1, náhoda. Svet vznikol náhodným zrážaním mnohych častíc. Muselo to byť však brutálne presné s nulovou odchýlkou. Čiže náhoda ako sviňa, ako sa vyjadril Vulkulak. Avšak čo ak to nebolo len jedno zrážanie, ale predtým ich bolo mnoho miliárd? (po fyzikálnej stránke je to veľmi zjednodušené, nepresné a možno aj nepravdivé, to s tým zrážaním častíc, ale tak nejak si to predstavujem)
2, zrážanie častíc bolo riadené. Boh, Allah, Mannitou... podľa mňa inak pomenovaná, tá istá osoba
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeSo marec 21, 2009 12:36 am

ked uz na to ideme takto metafyzicky - co bolo pred vznikom vesmiru? iba "boh", ktory sa raz rozhodol, ze ten vesmir stvori? Smile
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeSo marec 21, 2009 3:19 pm

Ja by som Boha nebral ako vedomú osobu ktorá sa rozhoduje. To je len také jednoduchšie vnímanie Boha, zakorenené podľa mňa ešte z minulosti kedy predsa len tí ľudia neboli až tak vyvinutí ako napríklad je spoločnosť dnes. Všetky polyteistické božstvá boli vedomé osoby ktoré vrhali blesky a zaručovali úrodu, keď začala prichádzať viera v jedného Boha tak to ostalo. Aj v Biblii sa opisuje Boh ako bytosť ktorá sa rozhodla že vznikne svet. Ale to je podľa mňa interpretácia tej doby, moc vážne by som to nebral. Problém je že niektorí príliš veľký náboženský konzervatívci to tak berú a ľuďom, ktorý majú potenciál na to chápať Boha ako niečo viac ako len bytosť na obláčiku, to potom moc nevoní. A potom sú radšej ateisti, alebo čo. Toť môj názor.
Čo bolo pred vznikom vesmíru si možno ešte nevieme ani predstaviť alebo pochopiť.
Ja si myslím, že keby sa pustilo trochu viac voľnosti do duchovnej sféry a náboženstva, tak by sa spoločným úsilím tie názory menili. Ťažko teraz keď si niekto stojí pevne za svojim že Boh nás zožere keď budeme zlý alebo že žiaden Boh vlastne ani nie je.
Návrat hore Goto down
Ossian
Slobodný občan
Slobodný občan
Ossian


Poeet p?íspivku : 86
Registration date : 19.03.2009

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeŠt apríl 16, 2009 7:10 pm

Až teraz som si prečítal ten prvý príspevok, a rád by som zareagoval na prvú vec čo ma trocha zarazila[quote="MichalSVK"] idem sa zaoberať bohom vo svojej podstate[quote]

A chápeš človeka vo svojej podstate? Podstatu človeka?Ešte by mohla vzniknúť debata čo je to podstata niečoho. V škole sme sa učili, keď sme sa to učili, že podstata danej veci je to, čo robí danú vec tou vecou. Ak z toho vychádzam, podstatou človeka je to, čo robí človeka človekom. Čo to je? Ćím je odlišný od iných vyšších živočíchou? Neviem, skúsim porozmýšlať.

Ak chceme hovoriť o podstate boha alebo Boha, musíme poznať podstatu človeka. Poznáš ju, Michal? Ak hej, je to super.
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeŠt apríl 16, 2009 10:41 pm

[quote="Ossian"]Až teraz som si prečítal ten prvý príspevok, a rád by som zareagoval na prvú vec čo ma trocha zarazila[quote="MichalSVK"] idem sa zaoberať bohom vo svojej podstate
citácia :


A chápeš človeka vo svojej podstate? Podstatu človeka?Ešte by mohla vzniknúť debata čo je to podstata niečoho. V škole sme sa učili, keď sme sa to učili, že podstata danej veci je to, čo robí danú vec tou vecou. Ak z toho vychádzam, podstatou človeka je to, čo robí človeka človekom. Čo to je? Ćím je odlišný od iných vyšších živočíchou? Neviem, skúsim porozmýšlať.

Ak chceme hovoriť o podstate boha alebo Boha, musíme poznať podstatu človeka. Poznáš ju, Michal? Ak hej, je to super.

Myslel som podstatu slova boh, nie Boha ani žiadneho konkrétneho, išlo tam len o určenie významu toho slova a jeho skutočného významu... ale jednotný význam už nie je, pretože niektorí považujú za Boha nijakého nadčloveka ktorý vie všetko, iný zasa považujú celý prírodný systém za boha, ďalší uznávajú viacerých bohov, takže tu by bola asi moja slepá ulička a preto keď sa ma niekto spýta či verím v B/boha, musím sa spýtať v ktorého... (Takže asi takto som na tom dnes)

A čím sa líšime od ostatných živočíchov? Tak podľa mňa je to veľkosť mozgu v pomere k telu, reč, ruky, takisto možno málo „prirodzených zbraní“... ale podstatu neviem...

Ale prečo musím poznať podstatu človeka aby som mohol poznať podstatu boha? Veď nemajú úplne rovnakú podstatu , takisto ako poznať podstatu skaly nezaručuje poznať podstatu napr. vlka,... aj keď sa dá hovoriť o spoločnej podstate všetkého, ak by sme na to prišli, z toho aj tak v konečnom dôsledku zistíme len neúplnú podstatu hocijakej konkrétnej veci. Stále nám však bude chýba práve tá výnimočnosť, takže to bude len nijaká prapodstata tej veci a nie jej konkrétna úplná podstata.
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi apríl 17, 2009 9:15 am

Pretože človek bol stvorený na Boží obraz Smile To je tá spojitosť medzi Bohom a nami. V tom je ľudská výnimočnosť. Že človek má v sebe narozdiel od všetkého ostatného tvorstva aj netvorstva božiu iskru, nesmrteľnú časť, dušu, ducha, záleží od toho kto to ako volá. Telo zomrie a rozpadne sa. Prach si a na prach sa obrátiš, píše sa v Biblii. To je prirodzená vec v prírode. Veci sa rodia a zomierajú, vznikajú a zanikajú.

Veľkosť mozgu k pomeru telu, končatiny, reč .. to nie sú až také podstatné rozdiely medzi nami a zvieratami a tiež nie sú nejak výnimočné pretože niektoré zvieratá sa približujú už k istej inteligencii, schopnosti uchopovať predmety a získavať pomocou nich odmenu, majú svoje spôsoby dorozumievania sa.
Dôležitý rozdiel medzi nami a nimi je práve v tej nesmrteľnej časti človeka a slobodnej vôli.

A tým že my samy sme súčasťou Veľkého Ducha, môžme sa k Bohu skrze seba samých priblížiť Smile Len stačí vedieť ako ..
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi apríl 17, 2009 9:52 am

Vulkulak: alebo este lepsie - boh bol stvoreny na obraz cloveka - preto je dobre poznat cloveka a spoznas boha... moja teoria... Laughing

mimochodom trochu offtopic, ale minule som cital clanok o jednom simpanzovi v zoo, ktory si systematicky pripravoval kamene, aby ich mohol hadzat po navstevnikoch - nielen ich zbieral, ale aj vylamoval z betonoveho murika, potom ich rozmiestnoval do kopiek okolo priekopy, aby ich mal poruke - to robil este pred otvorenim zoo, no a ked prisli turisti, zacal sa predvadzat a hadzat kamene - vedci si donedavna mysleli, ze taketo planovanie buducich akcii je typicke iba pre ludi a tento simpanz ich vyviedol z omylu... kto vie, mozno sa od tych zvierat myslenim naozaj az tak nelisime...

EDIT: Vulkulak, este otazka - ktora cast cloveka je nesmrtelna? resp. ako to vies?


Naposledy upravil nyarlathotep dňa Pi apríl 17, 2009 9:53 am, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi apríl 17, 2009 10:21 am

Nelíšime. Ako budúci veterinár o tom mám nejakú tú knihu, napríklad Papouščí nářek je fajn kniha o týchto veciach ako sú zvieratá inteligentné, emotívne a proste veľmi sa približujú ľuďom. Odporúčam. Je to aj celkom sranda čítanie Smile

Mno možno nejaký Thor šľahajúci blesky bol stvorený na obraz človeka, alebo boh hnajúci ľudí do boja proti neznabohom alebo rovno inému bohu.

Hech, ako to viem .. Bohvie či vôbec viem, lebo ako tak rozmýšľam neviem ako by som ti to vysvetlil a podložil príslušnými faktami. Asi, aspoň na čas, zameníme slovíčko ,,viem" za ,,verím" nech nie sú problémy.
Ono ale nie len to, čo je hmatateľné je skúmateľné. Napríklad psychológia sa okrem správania človeka zaujíma o jeho emócie, pocity, city, prípadne duševné poruchy. To ovšem podľa mňa to nie je tá nesmrteľná časť, ale k fyzickému telu by som ju nepriradil. Ty áno? Alebo odkiaľ podľa teba prichádzajú emócie? Ja sa psychológiou nezaujímam takže do tohto moc nechcem mudrovať, možno tá otázka nie je na mieste, ale i tak ..
A čo myšlienky? Ja fakt neviem, čo si o tom myslíš ty? Všetko vzniká elektrickými výbojmi v mozgu?

Nesmrteľnou časťou človeka sa zaujímajú iné odbory, myslím že teológia a jej podobné Smile Ja nič také neštudujem ani som neštudoval a asi ani študovať nebudem, takže odpovedať ti úplne neviem. Možno nejaký kňaz by ti povedal skromnejšiu teóriu.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi apríl 17, 2009 10:36 am

Vulkulak napísal:
Všetko vzniká elektrickými výbojmi v mozgu?
no zatial nemam dovod mysliet si nieco ine... vsetko je len prespekulovany system, ktory nam zabezpecuje prezitie...
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi apríl 17, 2009 11:11 am

No v podstate máš teoreticky podľa mňa pravdu, z fyziologického hľadiska myslím, ja však ešte verím v niečo nad tým, čo ti už ale neviem ani opísať takže z debaty o tom ustupujem pretože ťa nehodlám presviedčať o svojej pravde a viesť špekulatívne diskusie. Záleží od človeka či to považuje za nevyhnutné pre život, ak nie, tak sa hádam nezrúti svet.
Návrat hore Goto down
nyarlathotep
Arcivojvoda
Arcivojvoda
nyarlathotep


Poeet p?íspivku : 4722
Localisation : PO-city
Registration date : 19.06.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi apríl 17, 2009 11:46 am

Vulkulak napísal:
No v podstate máš teoreticky podľa mňa pravdu, z fyziologického hľadiska myslím, ja však ešte verím v niečo nad tým, čo ti už ale neviem ani opísať takže z debaty o tom ustupujem pretože ťa nehodlám presviedčať o svojej pravde a viesť špekulatívne diskusie. Záleží od človeka či to považuje za nevyhnutné pre život, ak nie, tak sa hádam nezrúti svet.
suhlasim, obaja by sme hovorili o svojej "pravde" a pritom k skutocnej pravde mame este daleko... aj preto sa v suvislosti s bohom spomina casto slovo "verit" namiesto "vediet" (a ak si aj niekto mysli, ze vie, v skutocnosti je len presvedceny ze vie)...
Návrat hore Goto down
Ossian
Slobodný občan
Slobodný občan
Ossian


Poeet p?íspivku : 86
Registration date : 19.03.2009

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi apríl 17, 2009 3:05 pm

No ja som to myslel takto: keďže sa v tom príspevku vychádzalo z toho, že boh stvoril človeka, musíme chápať podstatu človeka aby sme chápali podstatu stvoriteľa. Napríklad nemôžem povedať že poznám básnika, keď nepoznám (a mohol som ich aj čítať) jeho básne.
Ale keďže Michal vysvetlil že tým myslel podstatu slova, môj príspevok nemal nejaký význam. Iba čo sa obnovila debata Laughing .
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi apríl 17, 2009 5:17 pm

Vieš Vulkulak, sú zvieratá ktoré sa podobajú ľuďom v niektorých z týchto vecí, ale pokiaľ viem žiadne iné nemá všetky tri veci tak vyvinuté a o tej opici som tiež počul, aj o papagájovi ktorý dosiahol inteligencie 6-ročného dieťaťa a dokáže počítať, ale môže to byť génius svojho druhu tak, ako sme v histórií mali aj my len za posledných 5000 rokov veľa ľudí ktorých inteligencia alebo schopnosti taktiky sa dajú s priemerom len ťažko porovnávať...
Ale tá rozdielnosť od zvierat aj tak nie je až taká aby som ja mohol začať veriť že sme sa prirodzenou evolúciou nevyvinuli zo zvierat a že my sme tí výnimočný ktorý ako jediný z celej živočíšnej ríše máme niečo nesmrteľné. Nakoniec aj tak pravdu môžme zistiť len ak ju máš ty, alebo nijaký iný veriaci v niečo podobné, dovtedy môžme len špekulovať (a že sa nám tie teórie kopia Laughing )
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi apríl 17, 2009 5:47 pm

Ti to pripomeniem keď sa reinkarnuješ do nejakého papagája What a Face Ale nie, srandujem..

Keď nevidíš taký priepastný rozdiel medzi človekom a zvieraťom, čo je človek ktorý sa narodil s mentálnou poruchou a jeho inteligencia a schopnosti sú veľmi nízko pod priemerom? Zviera? Shocked Asi ti nerozumiem. Dúfam, že ti nerozumiem ...
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi apríl 17, 2009 8:36 pm

Vulkulak napísal:
Ti to pripomeniem keď sa reinkarnuješ do nejakého papagája What a Face Ale nie, srandujem..

Keď nevidíš taký priepastný rozdiel medzi človekom a zvieraťom, čo je človek ktorý sa narodil s mentálnou poruchou a jeho inteligencia a schopnosti sú veľmi nízko pod priemerom? Zviera? Shocked Asi ti nerozumiem. Dúfam, že ti nerozumiem ...

Podľa mňa je to človek z mentálnou poruchou, nič viac, nič menej... neboj, nie som žiaden antihumanista Wink . Ale človek pre mňa ostáva vyvinuté zvieratko, ktoré sa dostalo na až príliš vysokú úroveň -> myslím ovládnutie Zeme a vplyv na ňu. Aj keď chápem že je to pre teba asi barbarské tvrdenie monkey (aby sme sa rozumeli, nemyslím že je to zlé, ale naša úroveň by sa dala využiť aj výhodnejšie)

mimochodom už sa teším ako si budem poletovať, papať íl a hádať sa z majiteľom Laughing
Návrat hore Goto down
Vulkulak
Zeman
Zeman
Vulkulak


Poeet p?íspivku : 530
Registration date : 30.10.2008

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimePi apríl 17, 2009 9:34 pm

Dnes keď som inak zbieral dobrovoľné príspevky na Ligu proti proti rakovine tak v jednom kvetinárstve mali takého obrovského farebného papagája, neviem ako sa volá, tuším Ara, ten keď začal škriekať som sa až zľakol, asi totiž zrovna napodobňoval psa. Laughing No ale to bolo od veci späť k téme ..

Dobre beriem. Človek je predsa len cicavec spolu s ľudoopami a spol. Ale nezdá sa ti, že je trošinku čudné, že vyvinuté ,,zvieratko" dokáže toľko nezvieratkovských vecí? Vnímať krásu, či už ide o západ slnka, umelecké dielo alebo ženu. Tvoriť, či už skladať neskutočné hudobné diela, skladať básne, piesne. Že také trochu viac vyvinuté zvieratko dokáže v podstate veľké vecí, len keď si zmyslí?
Hej, aj papagáje spievajú a slony maľujú, ale to teoreticky dokáže aj môj pes, ak by som mu dal priestor kultúrne sa angažovať Laughing
Návrat hore Goto down
MichalSVK
Lord
Lord
MichalSVK


Poeet p?íspivku : 636
Age : 33
Localisation : Revúca
Registration date : 24.09.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeSo apríl 18, 2009 2:08 pm

To všetko je pravá hemisféra nášho mozgu v ktorej máme kreativitu, umelecké vnímanie a podobne... Vyvíjala sa aj vďaka úplne prvým náboženstvám keď naši predkovia ešte uznávali silu dravcov a prejavovali rešpekt a úctu k zvieratám ktoré lovili, vtedy vznikla prvá hudba aj maliarstvo a stále sa ti vyvíja to, čo pravidelne používaš až sme do dotiahli na túto úroveň. každopádne máš pravdu že sa môžeme niekedy len čudovať čo všetko v nás je a ako sa dajú posúvať hranice našich schopností, a určite sme výnimočný a iný ako zvieratá čo sa týka chápania, plánovania... teda rozmýšľania, ale to je len jedna oblasť v ktorej sme naj my. Zober si trebárs žraloka. má všetky zmysli vysoko nad našimi, neskutočnú rýchlosť, zuby čo sa mu obnovia aj tisíckrát, + jeden zmysel ktorý nemá asi žiadne iné zviera ani človek, dokáže vycítiť elektrický impulz ktorý vyrobí sval, ďalej napr. mravce, tie akoby sa riadili heslom v jednote je sila, majú možno lepšie organizovanú armádu ako my aj keď nemajú naše strategické schopnosti, tiež majú na svoju veľkosť obrovskú silu, rýchlosť jaguára, maskovanie chobotnice...
Takisto psychológiu majú rozvinutú (čiastočne), napr. jedna hus chodila do domu stále tou istou cestičkou ktorou bola naučená od mala a raz bola búrka celá poplašená vbehla do domu inak ako normálne, keď si to všimla asi si myslela že je to niečo zlé keď nedodržuje svoj rituál, otočila sa, vrátila sa von a opäť prišla dnu obvyklou cestou. Takže chápanie zvierat nie je až také iné ako naše, len sa každý jeden živočích vyvíjal samostatne a ak chcel prežiť musel si nájsť tú svoju cestu a tomu sa prispôsobili jeho vlastnosti a schopnosti, ktoré vybičoval do fakt nevídaných rozmerov. Človek ako jediný si dokáže zaobstarať potravu tak, že má čas (a schopnosti) rozvíjať aj také (pre život) nepotrebné veci akými sú umenie a kultúra... Od australopiteka existovalo 20 druhou ľudí, ktorý sa rozvíjali inak, postupne však vymreli všetci až na nás, takže ak by sme si nenašli našu vlastnú cestu, vďaka ktorej sme mohli prežiť, človek by zanikol úplne a dnes už vidíme aký mal potenciál.
Návrat hore Goto down
Screamos
Panoš
Panoš
Screamos


Poeet p?íspivku : 171
Registration date : 12.05.2009

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeSt máj 13, 2009 8:52 am

precital som si len dva strany s tejto temy....ale zabudli ste na jednu dvolezitu vec...zem je stara priblizne 4.6 miliardy rokov..vesmir je stary caa 6.3 miliardy rokov..boh by stvoril vesmir potom cakal 2 miliardy rokov a stvoril zem...jednu jedinu vo vesmire?zem je oproti vesmiru nic ...a vezmite si ako ludstvo pokrocilo za poslednych 10 tisic rokov..vsetko je to o evolucii prisposobovaniu sa okoliu klimatickym podmienkam..potravinovemu retazcu etc etc...tak si polozme otazku

Stvoril boh ludi alebo ludia stvorili boha?
Návrat hore Goto down
von Schwerzell
Arcivojvoda
Arcivojvoda
von Schwerzell


Poeet p?íspivku : 4453
Age : 47
Localisation : CH
Registration date : 26.05.2007

Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitimeSt máj 13, 2009 10:46 am

Screamos napísal:
precital som si len dva strany s tejto temy....ale zabudli ste na jednu dvolezitu vec...zem je stara priblizne 4.6 miliardy rokov..vesmir je stary caa 6.3 miliardy rokov..boh by stvoril vesmir potom cakal 2 miliardy rokov a stvoril zem...jednu jedinu vo vesmire?zem je oproti vesmiru nic ..

odkial mas ze vesmir je 6.3 mld stary? uved zdroj prosim ta...

a cas je relativny..vo vesmire cast asi prakticky neexistuje...utvorili sme si ho len mi ludia..a viazeme ho na seba...
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Empty
OdoslaťPredmet: Re: Dôkaz existencie boha   Dôkaz existencie boha - Stránka 3 Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Dôkaz existencie boha
Návrat hore 
Strana 3 z 5Choď na stránku : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Akadémia :: Náboženstvá-
Prejdi na: